Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

29.08.2017
523

Hayatımızın her anı kolay ve eğlenceli geçmiyor. Bazen sorumluluklarımız artıyor ve bizler bu durumla kolay kolay başa çıkamayabiliyoruz. Acil bir durumla karşılaşıp paraya ihtiyaç duymamız da yaşanılması en muhtemel durum. Bazen eşten dosttan borç alarak günü kurtarabilsek de borçlardan kurtulmak her zaman bu kadar kolay olmuyor. Yakınımızdan borç para alırken sadece rica etmek yeterli olsa da bazen bankalara ihtiyaç duyabiliyoruz ve işler rica etmek kadar kolay olmuyor. Evraklar, kefil işlemleri birazdan bankalardan kredi çekmenin zahmetleri tarafları.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Bankalar bizlere zor zamanımızda kapı açan önemli destekçilerimiz. Ancak onlarda verdikleri borç parayı normal olarak garantiye almak istiyor. Ve kredi verirken belirttikleri bazı şartların kişiler tarafından uygulanmasını talep ederler. Bankalardan kredi çekebilmek için en önemli kriter artık kişilerin kredi notu. Ayrıca kredi notundan sonra gelen en önemli şart kişilerin sigortalı bulunma durumu. Bankalar kişilerin düzenli bir şekilde çalıştıklarını düzenli olarak ödenen sigorta primlerinden öğrenirler. Bu yüzdende onlar için sigorta olmazsa olmazdır.

Sigortalı olmak aranan en büyük şartlardan biri ancak bu demek değil ki sigortası bugün ödenmeye başlayan kişiler kredi çekebilir. Ne kadar uzun zamandır sigortalı iseniz kredi kullanmanız o kadar kolay ne kadar kısa süredir sigortalı iseniz kredi kullanmanız o kadar zor bir işlemdir. Bir kişi eğer 3 aydır sigortalı olarak çalışıyorsa bu kişinin bankalardan kredi çekebilme ihtimali oldukça zordur. Ancak bu durumu yaşayan kişiler için alternatifler bulunabilir. Eğer tüketicinin sigortası 4-6 aydır asgari ücret sınırında ödeniyorsa 10 bin TL kredi kullanabilirler. Kişilerin bankadan kredi çekebilmeleri, sigortalarının düzenli olarak ödenmesine, ne kadar zamandır sigortalı olarak çalıştıklarına ve gelir düzeylerine bağlıdır. Kredi çekebilme durumunuzda bu şartlar altında azabilir veya artabilir. Bunların yanı sıra ek gelirlerde bankalardan kredi kullanabilmek için oldukça büyük bir etkendir. Kişilerin ek geliri varsa mesela kira gibi bunu bankaya bildirerek çekebileceği kredi tutarını arttırabilir. Ancak unutulmaması gerekir ki ek gelirlerin kesinlikle belgelenmesi gerekmektedir. Bankalar belgelerle sunulmayan hiçbir bilgiye itimat etmez.

 3 ay sigortalıya kredi veren bankalar

3 aydır sigortalı olarak çalışan kişilerin kredi kullanabildiğini duyduk. Eğer vatandaş sigortalı işte 3. Ayını tamamladıysa, kişinin sigorta ücretleri düzenli olarak ödeniyorsa kredi kullanabilir gibi bir durum söz konusu. Ancak, bu durum her banka için geçerli değil. Yani her banka 3 aydır sigortalı olan kişilere kredi kullandırmıyor. Bazı bankalar 3 aylık sigortaya tamam derken bazı bankalar da 4 veya 6 aylık sigorta şartı koşuyor. 3 aylık sigortalı kişilere kredi imkanı sunan bankalar;

  1. İş Bankası,
  2. Finans Bank
  3. Deniz Bank
  4. Ziraat Bankası
  5. ING Bank
  6. Halk Bankası

Yukarıda belirttiğimiz bankalar 3 aylık sigortalı çalışmaları durumunda kişilere kredi olanağı sağlıyor. Ancak 3 aylık çalışma durumu yeterli değil. Daha önce de kredi notunun çok önemli bir kavram olduğunu belirtmiştik. Burada da kredi notu devreye giriyor. Kredi notu iyi olmayan tüketiciler 3 aylık sigortalı çalışmış olma durumlarına güvenerek iyi olmayan kredi notları ile bankaya başvursalar dahi olumlu bir yanıt alamıyorlar. Durum tam tersi olduğunda işler de değişiyor. Eğer iyi bir kredi notunuz varsa, sigorta primleriniz de düzenli bir şekilde en az 3 aydır ödeniyorsa bankalardan kredi alma durumunuz o kadar artar. Hatırlatalım! Kredi notu iyi olmayan tüketicilerin başvuru yapmaları için bankalar 6 aydan daha fazla süre sigorta talep eder.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.