Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Başvurusu Yapıp Red Alanların En Sık Yaptığı 5 Hata

10.03.2017
337

Eskiden evden çıkarken bir telefonu birde anahtarı yanımıza aldık mı diyerek kontrol ederdik. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi, Kredi kartları artık hayatımızın merkezinde yer alıyor. Artık olmazsa olmaz diyeceğimiz şeylerin başında. Şuan piyasadaki kredi kartlarını kullanıcıların elinden alsak birçoğu ne yapacağını şaşırır, hatta geçinemez. Bu durumları belirtirken amacımız kartların hayatımızdaki yerini anlamamız, onlar olmadan nasıl yapabileceğimize dikkat çekmek.

Kredi Kartı Başvurusu Yapıp Red Alanların En Sık Yaptığı 5 Hata

Kartların hayatımızdaki yeri hakkında konuştuk. Şimdi biraz kredi kartı başvurusu hakkında konuşalım. Kredi kartı almak için başvuru yapabileceğimiz birçok seçenek mevcut. Banka şubelerinden, bankaların telefon hatlarından, internet sitelerinden, mobil-internet bankacılığından, çağrı merkezleri vs. gibi yollardan başvuru isteklerinde bulunabiliyoruz. Ancak yaptığımız her başvuru kabul edilmiyor. Reddedilmemizin sebebi de bizlerden kaynaklanan hatalar. Bizlerde bu durum üzerinde yani kredi kartı başvurusu yapıp red alanların en sık yaptığı 5 hatayı baz alarak bu yazımızı hazırladık. Sizlerle bu konu hakkında farkında olduğumuz hataları paylaşacağız.

Başvuru Aşamasında Verilen Bilgilerdeki Yanlışlıklar

Kredi kartı başvurularında en sık düştüğümüz hatalardan bir tanesi. Başvuru için gerekli olan formlarda yanlışlık yapmamız bankalardan gelen yanıtın olumsuz olmasına sebebiyet veriyor. Bazı tüketiciler bilgileri isteyerek yanlış belirtirken bazıları da dikkatsizlik sonucu hataya düşüyor. Yaşanan bu durum karşısında da bankacılar başvuruyu gözden geçirirken yanlışları bularak kişinin isteğini reddetmektedir.

Sabit İkametgah Sahibi Olmamak

Bankaların tüketicilere herhangi bir ürün verirken en çok dikkat ettiği noktalardan bir tanesidir. 6 ayda bir ikametgahları değişenler (ki işleri veya görevleri doğrultusunda adres değiştirenler hariç tabi belgelerle kanıtladıkları sürece) bankaların gözünde pek iyi profilde olmazlar. Bankalar tüketicilere karşı istedikleri en an ulaşabilme isteğinde bulunmaktadırlar. Bu durumun sen büyük sebebi de herhangi bir icra durumu yaşandığında bankanın adreste sıkıntı çekmemek istemesidir. Bu yüzden ikametgahları değişken olmayan vatandaşlar bankalarla münasebetlerinde daha şanslıdır.

Geliri Düzeyini Az Göstermek

Bankalar bu durumda eskiye göre daha sıkı çalışmaya başladı. Sebebi de BDDK’dan gelen düzenlemeler. BDDK’dan gelen düzenleme ile birlikte kredi kartı verilirken daha konulan şartlar sıkılaştırılmış, bu duruma paralel olarak da aylık geliri yüksek gösterme olayını beraberinde getirmiştir. Siz böyle bir durumdan bahsettiğinizde bankalar muhtemelen belge talebinde bulunmayacaktır. Yine de buna güvenerek uçuk rakamlar yazmamakta fayda var.

Kredi Notu Düşük Olmak

Tüketici eğer borçlarını zamanında ödemiyorsa ya da hiç ödeme yapmıyorsa normal bir şekilde kredi notu düşük çıkacaktır. Kredi notu kavramına ülke olarak fazlasıyla hakimiz. Kredi notu düşük olan vatandaşlar da kredi kartı başvurularında sıkıntı yaşayacaklardır. Bu yüzden ödemelerin gününde yapılması önemlidir.

Ödenmemiş Banka Borcu Olmak

Eğer bir bankaya ödenmemiş borcunuz bulunuyorsa ve borcu kapatmadan başka bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptıysanız LKS sisteminin kurulması ile birlikte var olan borç sistemde çıkacak, borcunuz kapatılmadan da kredi kartı başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Başvuru işlemleri gerçekleşirken bankalar tüketicilerden bazı bilgileri talep etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Borçları Yapılandırılıyor Vadeler Uzatılıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.