G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır?

14.03.2017
271

Hayatımızın her anında yanımızda olup olmadığını kontrol ettiğimiz sayılı şeylerin başında kredi kartları geliyor. Alışveriş ödemelerimizi yaparken, faturalarımızı öderken, yakıt alırken, nakit paraya ihtiyaç duyduğumuzda yani her alanda kullandığımız banka ürünlerinden bir tanesi kredi kartlarıdır. Kredi kartları bu kadar hayatımızın içindeyken, işlerimizi bu kadar kolaylaştırırken haliyle kullanmak isteyen vatandaş sayısı da her geçen gün artıyor. Cebinde nakit taşımaktan hoşlanmayan, korkan, ödeme tutarları farklı olan kişiler için kredi kartları gerçekten büyük bir nimet. Kredi kartları kendilerine ekledikleri yeni özellikler sayesinde nakit para kullanımını da bir kenara atmıştır. Tabi her güzel şeyin acı bir tarafı da mutlaka bulunuyor. Yani kredi kartları her zaman tüketicilere güzellik sağlamıyor. Eğer tüketici bütçesini artan alışverişler gerçekleştirdiyse, ödeme zamanı da çaresiz kaldıysa bankalar bu işe el atmak zorunda kalıyor. İlk olarak bankalar ödenmeyen borçlar sonucunda bloke işlemlerini başlatsa da işin sonunda bazen haciz işlemleri de görünüyor. İşin hacze kadar gitmesini engellemek bizim elimizde. Buda blokenin kaldırılmasından geçiyor. Ama kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır? Bu konu üzerinde konuşalım.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır

Bankalar tüketicilere belirli şartlar gözeterek kredi kartı vermekte. Tabi kart almak tamamen tüketicinin isteğine bağlı. Ancak söylediğimiz gibi kredi kartları her zaman düzgün kullanılmıyor. Bazı sebeplerden dolayı borcunu ödeyemeyen tüketicilerin kredi kartları bankalar tarafından kapatılıyor. Yani bloke oluyor. Tüketici kart borcunun tamamını ödemeden de geri kullanıma açılmamaktadır. Sadece ödenmeyen borç durumlarında kadar bloke edilmez. Kaybolan veya çalınan kartlar için de bloke işlemi gerçekleştirilir. Her iki durum sonucunda da kart bloke olur ve kullanılmaz. Ancak iki durumda gerçekleşen bloke bir değildir, asla da bir tutulamaz. İlk önce, az evvel belirttiğim borç sebebi ile bloke edilen kartlar hakkında konuşalım. Borç sebebi ile olan Kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır? Kullanıcı için gerçekten zor bir durum. Borç sebebi ile kredi kartı kapanan/bloke olan tüketiciler kartlarını yeniden kullanabilmek için kredi kartı borcunun tamamını ödemelidir. Kartın yeniden açılma süreci de bankalara bağlıdır. Bazı bankalar borcun tamamı ödendiğinde 30 dakika içerisinde kartı yeniden kullanıma açmaktadırlar. Bazı bankalarda hemen olmasa da borç ödemesinden sonraki gün kartı kullanıma tekrar aktif hale getirirler.

Bir de çalıntı veya kayıp durumunda yaşanan kart blokesi durumu vardı. Şimdi, çalınan veya kaybolan Kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır sorusunun cevabına geçelim. Kaybolan veya çalınan kredi kartlarında bloke durumu kullanıcının talimatı üzerine gerçekleşir. Bu durumlarda tüketici kartın aktif hale getirilmesini talep edemez. Bankadan yeni bir kredi kartı talebinde bulunulması gerekmektedir. Banka istek sonucunda tüketici için yeni bir kart hazırlatır. Banka tarafından çıkarılan yeni kredi kartı ortalama 1 hafta içerisinde tüketiciye ulaştırılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.