Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmanın Yolları

07.02.2017
265

Kredi kartı nakit kullanmayan insanların her zaman yanında bulundurabileceği, taksitli alışveriş imkanı sunan bir banka ürünüdür.

Fakat harcanması kolay olduğu kadar ödemesi de güç olur. Kredi kartı borçları hemen hemen herkesin başında olan maddi sorunlardan birisidir. Kredi kartı borçları bazen bizi çıkmazlara sokabilir. Peki bu kredi kartı borçlarından nasıl kurtuluruz?

Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Ödeme Çeşitleri

Öncelikle kredi kartını nasıl harcadığınıza ve ödediğinize dikkat çekelim. Kredi kartı bakiyesinin tamamını harcayıp sadece asgari tutarını ödüyorsanız bu bir süre rahatlamanıza sebep olabilir. Fakat daha sonra harcamanın devamı gelecektir. Sizi sadece geçici bir süre idare eder ve kredi kartı bakiyesinin tamamı bitene kadar harcamaya devam edersiniz. Eğer kredi kartı limitinin asgari tutarını ödüyorsanız tekrar harcamaya başlamadan önce mutlaka kendinizi frenlemeniz gerekebilir.

Borcu Ödeyip Tekrar Borçlananlar

Kredi kartının sadece asgari tutarını ödeyip harcamaya devam ediyorsanız veya nakit olarak çekiyorsanız kısır döngüye girersiniz, bu döngü sürekli devam eder ve borcunuzu kapatmanız zorlaşabilir. Asgari tutarını ödedikten sonra;

  1. O ay yaptığınız bütün harcamaları kontrol edin.
  2. Yapacağınız alışveriş listesinden eksiltmeler yapın.
  3. En gerekli olanları ilk sıralara yerleştirin ve önem ve acele arz etmeyen seçenekleri silin veya bir sonraki ay için saklayın.
  4. Elinize para geçtikçe borç için yatırmaya çalışın.
  5. Kredi kartı borcunuzu borç ödemesi bitene kadar taksitlendirin.

Kredi kartı borcunun tamamını ödeyip yine de harcama yapmamalı veya nakit olarak çekmemelisiniz. Bir diğer ödeme şekli de başka bir bankadan kredi kartı olanlar oradaki bakiyeyi nakit olarak çekip diğer kredi kartının borcunu kapatmak için kullanılmasıdır. Tehlikeli bir yöntemdir. Çünkü nakit çekme işlemi kart ile alışveriş yapmaktan ziyade daha çok faiz yükleyecek bir sistemdir. Borçlu kredi kartına faiz yüklenmemesi için borcunu kapatmaya çalışmak, diğer kredi kartından günlük faiz uygulanan ve faizi yüksek olan nakit çekme işlemini kullanarak arayı düzeltmeye çalışılması durumu sizi daha çok borçlandırır. Bu yüzden nakit çekmekten kaçınınız. Bu kısır döngülerin önüne geçilmesi gerekir ve borçlardan kurtulmak için bazı çözüm önerileri mevcuttur. Bu çözüm önerileri daha çok durumu olmayan hiçbir ödeme işlemine yetişemeyen kişilerin yapacağı son işlemlerdir.

Tüketici Kredisi

Birçok yere borçlanmaktan ziyade tek bir yere borçlanmanızda fayda vardır, çünkü ne ödeyeceğinizi bilirsiniz ve önünüzde sabit rakamlar olur. Öncelikle yapmanız gereken etrafınızdan tamamını ödeyebileceğiniz borç almak için bir yakınınızın olup olmadığıdır. Öyle bir seçeneğiniz yok ise işyerinden taksitli borç alabilirsiniz. En son olarak tüketici kredisi işinizi görebilir. Kredi kartlarından daha düşük faizli tüketici kredileri sizi bu kısır döngüden kurtarabilir. Kredi kartları yıllık yüzde 100’ün üzerine çıkan faize karşılık, aylık yüzde 2’lik yıllık ise yüzde 27’lik faizi ile tüketici kredisi almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Kamu Bankası

Bir kamu bankası kredi kartı borçlarına yönelik uzun vadeli ve düşük faizli kredi vererek bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde kredi çekilebilir.

Bankayla Anlaşma

Bir dilekçe yazarak kredi kartınızın kapatılmasını isteyebilir ve bütçenize göre aylık sabit bir gelir ödeyeceğinizi belirterek banka ile anlaşma yapmayı belirtebilirsiniz.

Diğer çözüm önerileri ise;

  1. Taksitli alışverişten uzak durun.
  2. Ödemelerinizi zamanında ve düzenli bir şekilde yapın.
  3. Asgari tutarını ödediğiniz kredi kartının faiz yükünüzü arttırdığını unutmayın.
  4. Günlük bir miktar belirleyip küçük birikimler yapın ve o birikiminizi kredi kartınızın borcunu kapatmak için kullanın.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Olmasaydı, Google Da Olmayabilirdi başlıklı makalemizde google üzerinden kredi kartı kullanımı, google ve kredi kartı ve kredi kartı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.