Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Bireysel Kredi Çekebilir mi?

13.03.2017
214

Ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısı 55 milyona yakın. Türkiye’nin nüfusunu 78 milyon olarak ele alırsak çok ciddi bir kredi kartı rakamı ile karşı karşıya kaldığımızı görmekteyiz. Kredi kartları bir veli nimet ancak kullanmayı bilene, ihtiyaçları dışına çıkmayana. Bir tarafta kartları oldukça mantıklı kullanan bir kesim varken diğer tarafta har vurup harman savuran borçlar birikince zorda kalan kesimde bir hayli fazla.

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Bireysel Kredi Çekebilir mi

Kredi kartından alışveriş yapmak kolay. Ama yapılıp ödenmeyen borçların ödenmediği sürece kredi notuna kötü yansıdığını da unutmamalıyız. Kredi notuna değinmişken, kredi kartı borcu olan kişi bireysel kredi çekebilir mi? Sorusunu değerlendirerek sizlere bu konu hakkında biraz bilgi verelim.

Kredi çekerken bankalar birbirinden farklı birçok konuda araştırma yapıyor. Eskiden araştırma işlemleri, karar verme süreleri fazlasıyla uzun sürerken bu işlemler artık çok kolay ve çok kısa sürede gerçekleşiyor. LKS Sistemi ile artık bankalar arasında haberleşme işlemleri çok kolay. Yani bir bankada borcunuz varken diğer bankaya yaptığınız başvuruda hemen bilgi alınıyor. Banka görevlisi sizin başvurunuz sonucunda Limit Kontrol Sistemine yani LKS’ye girerek hakkınızda araştırma yapıyor ve bankalarla olan münasebetlerinizden anında haberdar oluyor. Diğer bir konu ise kredi kartı borçları. Kredi kartı borçları söz konusu olunca tüketicinin en azından ekstrelerinin asgari tutarını ödemesi gerekiyor. Kredi kartlarınızın borçlarını ödemek her açıdan oldukça önemli. Kredi kartlarınızın ödemesini geciktiğinizde kredi notunuz ciddi anlamda düşüşe geçecektir. Kredi notu günümüzde tüketicilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Çünkü bankalarla olan her münasebette kredi notu sebebi ile işlemler olumsuz olarak yanıtlanabilir. Ayrıca üç defa üst üste kredi kartınızın borcunu ödemezseniz kartınız nakit avans işlemlerine kapatılır. Bu olumsuz durumlar karşısında söylediğimiz gibi kredi notu etkilenir. Kredi notunun düşüşe geçmesi demek bireysel kredi talebinin de kötü etkilenmesi demektir. Yani kredi kartı ödemeleriniz sebebi ile belki kredi bile çekemeyebilirsiniz. Bu yüzden kredi kartı borçları asla ihmal edilmemeli, zamanında en azından asgari tutarları ödenmelidir. Eğer kredi kartı borcunuz sebebi ile dara düşerseniz başvurabileceğiniz alternatif bir yöntem var; Kredi kartı borcunuzun bulunduğu bankadan kart borcunuzu ödemek için kredi çekmek. Bu nasıl bir kredi derseniz, bankaların borç kapatma adı altında sunduğu bazı kredi seçenekleri mevcuttur, bunlardan faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı borcu olan kişilerin ihtiyaç duyduğu bireysel kredi çekme denenebilecek alternatif bir yöntem daha mevcut. İpotek ve rehin gösterme yolu. Mesela, kredi çekmek istediğiniz taktirde üzerinize kayıtlı olan evi, arabayı veya herhangi bir gayrimenkulü ipotek ettirmek işinize yarayacaktır.

Saydığımız durumlara hiç meyil vermemek için en azından kredi kartlar borçlarının asgarisini ödemekte büyük fayda var. Çok küçük bir tutar olsa da dahi ödemelerinizi günü gününe yapmanın faydasını ilerleyen zamanlarda göreceksiniz. Günü geçen her ödeme kredi notunuza ağır bir darbe yapabilir.

Bir önceki yazımız olan Maximum Kart Market Kampanyası 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.