Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Kullanımını Sırasında Yapılan En Büyük 10 Hata

18.01.2017
394

Kredi kartı kullananlar sıklıkla kendilerini kandıracak bir bahane bulurlar ve sorumsuzca ve bilinçsizce alışveriş yaparlar. Sonrasında ise karşılaştıkları borç sebebiyle zor durumda kalırlar. Buldukları bu bahaneler ilk başlarda oldukça mantıklı gelse de bir süre sonra yanlış yaptıklarını anlarlar.

İşte sıklıkla yapılan kredi kartı kullanımındaki hatalar şunlardır:

Kredi Kartı Kullanımını Sırasında Yapılan En Büyük 10 Hata

Kredi Kartı Sözleşmesini Okumamak

Kredi kartı başvurusu yaptığınızda imzalamanız istenen sözleşmede yazanları hiç okuyor musunuz? Genellikle o uzun bulduğumuz ve anlamadığımız sözleşmeleri maalesef okumuyoruz.

Kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız, bilinçli tüketici olarak sözleşmedeki yazılı olan maddelere mutlaka göz gezdirin. Aklınıza takılan veya anlamadığınız noktaları ise bankanın bireysel hizmet yetkilisine danışın ve ondan bilgi isteyin. Böylelikle kartınızı daha sorunsuz kullanabilirsiniz.

Zamanında Ödeme Yapmamak

Kredi kartınızla bilinçsizce ve gelirinizin çok üzerinde bir harcama yaptığınız zaman, ödemede sıkıntılar yaşamaya başlarsınız. Ayrıca hesap kesim tarihinde ödeme yapabileceğiniz paranız yoksa ödemenizi mecburen gecikmeli yapmak zorunda kalırsınız. Gecikmeli ödeme ise beraberinde sizlere muhakkak bir faiz tutarı ödemek zorunda bırakacaktır.

Sadece Asgari Tutarı Ödemek

Asgari tutar ödemek sizin için kredi kartıyla aranızda hiç bitmeyecek bir ilişkinin başlangıcı demektir. Asgari tutar ödemeleri kredi kartlarında önemli bir avantaj gibi görünse de aslında sonrası için yüksek faizler ödeyeceğiniz manasına gelmektedir.

Kredi Notunu Yükseltmeyi Planlamak

Kredi notu yükselsin diye kredi kartı kullanımı pek doğru bir hareket değildir. Kredi notunuzu yükseltmeyi amaçlarken bütçenizi aşan ödemeler sebebiyle daha da düşmesine neden olabilirsiniz.

Nakit Avans Çekmek

Kredi kartlarının kullanıcılar için iyi bir avantajı olarak görülen nakit avans çekimi de sonrasında büyük sorunlara neden olabilmektedir. Nakit para sıkıntısı çeken kullanıcılar, kredi kartlarına tanımlı parayı kullanarak aslında büyük bir sorumluluğun altına girmiş olurlar. Bu işlem kısaca, kredi çekmekle aynı özellikleri taşımaktadır.

Kartın Kapatılmasına Neden Olmak

Ödenemeyen borçlar sebebiyle kapatılan kredi kartı uzun bir süre kredi hayatınızı etkileyecektir. Kredi kartınızın borcunu ödeyemediğinizde banka size politikalarına bağlı olarak 1 ya da 2 ay müsaade edebilmektedir. Bu sürede de borcunuzun olduğuna dair sürekli uyarı mesajları alırsınız. Eğer borç ödemenizi hala gerçekleştirmezseniz, bu sefer tebligat alırsınız ve borcu ödemeniz için yeni bir süre verilir. Buna rağmen hala ödemenizi yapmazsanız, kart hesabınıza el konur ve sizin için sıkıntılı bir süreç başlamış olur. Bu durum hem kartınızın kapanmasına sebep olur hem de kredi görünümünüzü olumsuz etkiler.

Ödüller için Kredi Kartı Kullanmak

Alışveriş tutkusu olanlarla için ödüller ayrı bir heyecan sebebidir. Alışveriş karşılığında vaat edilen ödüller için ihtiyaç dışı harcamalar yapılabilmektedir. Bu bütçenizi kötü etkileyeceği gibi borcunu ödemekte sorun yaşamanız halinde kredi kartınızı ve kredi geçmişinizi de olumsuz etkilemektedir.

Hesabı Düzenli Kontrol Etmemek

Kredi kartınızın ekstresi elinize ulaştığı zaman harcamalarınıza bakıp, gerekli ve gereksiz ayrımını mutlaka yapmanız gerekmektedir. Ayrıca yapmış olduğunuz taksitli alışverişlere uygulanan faiz oranlarını da takip etmeyi ihmal etmeyiniz. Böylelikle giderlerinizi takip ederek bütçenizi ayarlayabilirsiniz.

Zengin Görünmek için Kart Kullanmak 

Sizlere bu düşünce oldukça saçma gelebilir. Fakat birçok kişi bu yüzden kredi kartı kullanabiliyor. Bütçesini aşan yüksek limitli kart taşıyarak, kendisini zengin gösterme çabasında olan insanlar bulunmaktadır. Bu durum tamamen kendi zararlarına oluyor ve kandırdıkları kişide kendileri oluyorlar.

Aktif Olan Kartı Kullanmamak

Aktif kredi kartınızı kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir kredi kartınız varsa kapatmanız en doğru harekettir. Aktif durumdaki bu kartlar kredi notunuzu kötü etkileyebilmektedir.

En etkili şekilde kredi kartı nasıl kullanılır öğrenebilmek için bu konuda yazılmış makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Yapılandırılması Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi, yapılandırılan vergi borcu ödenmezse ne olur ve yapılandırılmış kredi kartı borcu gecikmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.