Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Kredi kartları sağladığı peşin fiyatına taksit seçenekleri, harcamalardan kazanılan para puanlar ve sanal alışveriş imkânı sunmasıyla günümüzde tüketicilere önemli bir kolaylık sağlıyor. Tabi kredi kartları alışveriş yapıldığı anda cebimizden para çıkmıyormuş gibi bir illüzyon yapma gücüne de sahip. Kredi kartları nasıl kullanılır bilmeyen tüketiciler bir kredi kartının borcunu başka bir kredi kartından çektiği nakit avanslarla kapatmaya çalışıyor. Bunun sonucunda da altından kalkılamayacak borç batağına girilmiş oluyor. Bu yazımızda kredi kartı kullanımı nasıl olmalı onun cevabını bulmaya çalışacağız.

 Kredi Kartı Gerekli mi?

Öncelikle kredi kartı kullanımı kendimiz için gerekli mi, tüketim alışkanlıklarımıza uygun mu ve gerçekten bir ihtiyaç mı buna karar vermeliyiz. Eğer size yararı olduğunu düşüyorsanız ve bir kredi karta almaya karar verdiyseniz limiti gelir düzeyinizin çok üzerinde almamaya çalışın. Yüksek limitli kredi kartları ile gereksiz harcamalar yapıp ağır borç yükleri altında ezilebilir, bankalardaki kredi notunuzu düşürebilirsiniz.

Sözleşmeyi Detaylarına Kadar Okuyun

Kredi kartı almaya karar verdiyseniz telefonla ya da internet üzerinden değil bizzat bankaya giderek başvurunuzu yapmaya çalışın. Almaya karar verdiğiniz kredi kartının banka sözleşmesini dikkatli okuyun. Kart limiti, yıllık kart aidatı, hesap kesim tarihlerini kontrol edip sizin şartlarınıza uymayan kısımları değiştirin.  Maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı kullanmak her zaman sizin yararınıza olacaktır. Mümkün olduğunca tek kredi kartı kullanmaya çalışın. Fazladan alınmış kredi kartı daha fazla alışveriş daha fazla hesap özeti demek.

Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Güvenlik Açıklarını Kapatın

Kredi kartını doğru kullanmanın ilk koşulu güçlü bir şifre oluşturmaktır. Şahsi bilgilerinizden ve ardışık sayılardan oluşan şifrelerden ziyade karmaşık bir şifre oluşturup ezberlemeye çalışın ve kimseyle paylaşmayın. Yapacağınız sanal alışverişleri mümkün olduğunca kendi evinizdeki internet bağlantınızla yapmaya çalışın. Restoranda ya da kafelerde kablosuz bağlantılardan alışveriş yapmamaya özen gösterin. Alışveriş yapacağınız sitelerin güvenlik sertifikalarının olup olmadığını, ödemelerde kullandıkları güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığını kontrol etmeden alışveriş yapmayın. Herhangi bir şüpheli sanal işlem, kredi kartınızın çalınması ya da kaybolması durumunda vakit geçirmeden bankanıza başvurun.

Nakit Avans Çekimi

Kredi kartlarının sağladığı en cazip imkânlardan nakit avans çekimi doğru kullanılmazsa ocaklar söndürebilir. Nakit avans faizi ihtiyaç kredisi faizlerine göre bir hayli fazla olan bir borç verme yöntemidir. Bankaların en sevdiği müşteri borcunun asgarisini ödeyip borcunu biriktiren daha sonra nakit avans çekip borcunu kapatmaya çalışan müşteridir. Kredi kartı borcunuz birkaç aylık maaşınızla kapatılamayacak hale geldiyse bunu nakit avansla değil ihtiyaç kredisiyle kapatın. Nakit avansı çok acil durumlarda geri ödemesini birkaç gün içinde yapabileceğiniz durumlarda kullanın.

Ödemeler Aksamamalı

İmza attığınız sözleşme gereğince aylık hesap ekstrenizin asgari tutarını yasal olarak ödemek zorundasınız. Bunu aksattığınız anda yasal takibe düşersiniz ve kredi sicilinize bir çentik atılmış olur. Evinize ya da mail adresinize gelmiş olan ekstreyi kontrol edip son ödeme tarihini kaçırmamaya çalışın. Çoğu tüketici hala asgari ödemeyi yaptığında kalan borcuna faiz işlemediğini sanıp hataya düşüyor. Oysa borcunuzun kalan kısmına bir sonraki aya kadar faiz işlemeye devam eder ve sizi fazladan yükün altına sokar. Aylık kredi kartı harcamalarınızı ekstrenizin tamamını ödeyebilecek şekilde yapmaya çalışın. Bu durumda hiç faiz ödememiş olacaksınız. Ekstrelerinizi mutlaka kontrol edin. Yaptığınız harcamalarla toplam borcunuzu karşılaştırın. Size ait olmayan veya sizden habersiz yapılmış ödemeleriniz varsa mutlaka bankanıza haber verin.

Kazandığınız para puanları da size tanınmış olan süre içinde kullanmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.