Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Minimum Asgari Ödeme Hesaplama

17.04.2017
382

Kredi Kartı Nedir?

Bankaların kredi kullandırma ve taksitli alışveriş yapılmasını sağlayan en önemli araçlarından birisi kredi kartıdır. Manyetik şeridi ve chipi bulunan kredi kartları aynı zamanda hesap tanımlanmış ödeme araçlarıdırlar. Tanımlanan hesapta bulunan limit kadar nakit veya dijital ödeme yapılabilen kredi kartları internet üzerinden online bankacılık ve iş yerlerinde internete bağlı pos cihazlarından okutulmak sureti ile kullanılmaktadır. Kredi kartı numarası, son kullanım tarihi, kartın sahibinin isim ve soy ismi, cv numarası gibi birçok bilginin bulunduğu kredi kartları, işyerlerinin kartvizitlerinin büyüklüğünde dikdörtgen yapıdadırlar. Atm’lerden de kullanılabilen kredi kartları aynı zamanda para çekme aracı olarak da kullanılmaktadırlar.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı alabilmek için öncelikle bankaların ön başvuru kanallarını kullanarak kredi kartı başvurusunda bulunmak gerekmektedir. İnternet bankacılığından kredi kartı talebinde bulunulabileceği gibi müşteri hizmetlerini arayarak da kredi kartı talebinde bulunmak mümkündür. Ancak bu başvurular ön başvuru niteliğindedir. Kredi kartı başvurusu yapmak için şubeden form doldurarak da başvuru yapmak mümkündür. Bu başvuru yöntemi de bir ön başvuru yöntemi olup kredi kartı verilip verilmeyeceği değerlendirildikten sonra başvuru yapanın adına kredi kartı düzenlenerek başvuru yaparken belirttiği adresine gönderilmektedir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Sonuçlandırılmaktadır?

Kredi kartı başvurusu bulunan kişilerin başvurusunun iki türlü sonuçlanması söz konusudur. Başvurusu kabul edilen kişiler için farklı işlemler başlatılmakta, kredi kartı red edilenler için ise farklı işlemler yapılmaktadır. Kredi kartı ret edile kişilerin başvurusunun ret edildiğinin kişiye bildirilmesinden başka yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Ancak kredi kartı başvurusu kabul edilen kişiler için yapılacak bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler kısaca şunlardır: Kişinin bankacılık sistemi ile olan ilişkisi de dikkate alınarak mevcut gelir durumu ve giderleri dikkate alınarak kişi adına kart düzenlenmektedir. Bu kredi kartında belirlenmiş olan limit kişinin ödeyebileceği ve borcunu döndürebileceği seviyede olmaktadır. Limiti belirlenmiş ve basıma gönderilmiş kredi kartları hazırlandıktan sonra sahibine teslim edilmek üzere posta yolu ile kart sahibinin adresine gönderilmektedir.

Kredi kartı sonuçlandırılırken başvurusu ret olan adayların ret gerekçeleri arasında genellikle bankacılık sistemi ile sorun yaşamaları, borcunu ödememiş ve kara liseye girmiş olmaları bulunmaktadır.

Kredi Kartını Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra kart elimize geçtikten sonra kartı hemen kullanmamız mümkün olmayabilmektedir. Bazı bankalar kredi kartını posta ile gönderse de kartın şifresini kart sahibine sonradan bildirmektedir. Kartın güvenliğinin sağlanması ve doğru kişinin eline geçip geçmediğinden emin olunması için alınan güvenlik önlemlerinden olan bu uygulama nedeniyle kartı teslim alsak bile şifresini almak için bazı işlemleri ayrıca yapmak gerekmektedir. Bankadan bankaya değişen nitelikte olmak üzere şifrenin alınmasında kart için müracaat ederken bildirilen cep telefonu numarasından kart numarası ve karta ait bazı bilgilerin mesaj yolu ile gönderilerek şifre talep edilmesi veya müşteri hizmetlerini arayarak kartın şifresinin talep edilmesi kartın şifresini almada izlenecek iki farklı yoldur.

Bu işlemler yapıldıktan sonra bildirilen kart şifresi geçici kart şifresi olduğu için değiştirilmesinde fayda bulunmaktadır. Kart şifresinin değiştirilmesi için atm’ye giderek işlem yapmak gerekir. Kartın bilgilerinin, limitinin kontrol edilerek şifresinin değiştirilmesi için şifre aldıktan hemen sonra atm’de işlem yapılması gerekir. ATM’den kredi kartı şifresini değiştirdikten sonra kartın emin ellerde olduğuna artık kendimizi de inandırmış olacağımızdan bu adımı da attıktan sonra kartı kullanmaya başlayabiliriz demektir.

kredi karti asgari odeme

Kredi Kartı ile Nerelerde Kullanılabilir?

Kredi kartı bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman para çekmek için de kullanılan kredi kartları ile paranın veya kredi kartının geçerli olduğu tüm işletmelerde önemli birçok iş yapılabilir. Alışveriş kavramının geçerli olduğu ve para ile değiş tokuşun yapıldığı, alım satıma konu tüm eşya, ürün ve hizmet alımında kredi kartını rahatlıkla kullanabiliriz. Çok küçük büfelerden devasa plazalara kadar günümüzde kredi kartının geçerli olmadığı yer kalmamıştır. Sektörel bazda düşünüldüğünde kredi kart limiti yüksek olan kişilerin otomobil alım satımına kadar birçok alanda kredi kartlarının en azından bir ön ödeme aracı olarak kullanıldığı görülmektedir.

Kredi kartının kullanım alanlarından çok kullanılmadığı alanları incelemek ve araştırmak bu başlıkta daha kolay olacaktır. Kredi kartı, küçük çaplı alışverişler de dahil olmak üzere tüm alışverişlerde kullanılabilen bir ödeme aracı olsa da çok küçük çaplı alışverişlerde genellikle tercih edilen bir ödeme aracı olmamaktadır.

Kredi Kartı Ekstre Günleri

Kredi kartı almak için başvuru yapılırken ekstre günlerinin de belirlenmesi istenmektedir. Belirli gün aralıklarında tespit edilen ekstre günlerinden müşteriye uygun olanının seçilmesi istenmektedir. Bu tespit yapıldıktan sora genellikle 10-12 günlük bir dönemi kapsamak üzere her ay ekstre günlerinde kredi kartı kullanımından dolayı ortaya çıkan ödeme hesaplamaları ekstreye yansıtılarak kart sahibine bildirilmektedir. Ekstrede kredi kartının kullanıldığı işyerlerinin adları, yapılan alışverişin miktarı ve varsa bu alışverişten dolayı müşteriye verilen bonus veya promosyon gibi geri ödemelerin gösterildiği sütunlar bulunmaktadır.

Ekstre tarihi, kart sahibinin kimlik bilgileri ile karta ait bilgilerin de bulunduğu ekstrelerde taksitli ödemeler, nakit çekimler, yapılan alışverişler ve bu kalemler için oluşan faiz oranları ekstrede yer alan diğer bilgilerdendir. Ekstre günün ilk günü ekstreler oluşturularak kart sahiplerine gönderilmektedir. Ekstrenin kart sahibine gönderilmesi iki türlü olabilmektedir. Mail ile veya posta yolu ile gönderilebilen ekstreler hakkında bazı bankalar cep telefonu ile bilgilendirme mesajı da gönderebilmektedir. Çevrenin korunması ve ağaçların gereksiz yere yok edilmemesi için yapılan kampanyalar dolayısıyla birçok banka ekstre gönderim yöntemi olarak mail yolunu özellikle tercih etmekte ve müşterilerini de teşvik etmektedirler.

Kredi Kartı Minimum Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı kullanımlarından dolayı oluşan giderlerin hesaplanması bankalar tarafından gelir olarak hesaplanmaktadır. Belirli kriterlerin dikkate alınarak yapıldığı hesaplamalarda kart limitlerinin büyük önemi bulunmaktadır. 5000 Türk lirası limiti bulunan bir kredi kartının asgari ödeme tutarı ile 15000 veya üstü limiti bulunan kredi kartlarının asgari ödeme tutarı aynı değildir. Belirli limit aralıkları için belirlenen yüzdelerle yapılan hesaplamalarda yeni alınmış kartlarda asgari ödeme tutarı belirlenirken kart limitinin % 40’ı dikkate alınmaktadır. 0-15000 TL arasında limiti bulunan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı % 30, 15000-20000 TL arasında kart limiti bulunan kartlarda %35, 20000 TL üzerinde limiti bulunan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı kart limitinin % 40 olarak belirlenmektedir.

Kredi Kartı Borcunu Ödenmemesi Halinde Yapılacak İşlemler?

Kredi kartı borçlarının en kötü ihtimalle asgari ödeme tutarlarının ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı borçları vaktinde ödenmemiş kredi kartlarında belirli yasal uygulamalar ve bu yasal uygulamalara istinaden uygulanan cezai işlemler bulunmaktadır. Kredi kartlarında en az asgari ödeme tutarını iki kere üst üste ödemeyen kişilerin kredi kartları bankalar tarafından bir yıla kadar kapatılmaktadır. Eğer aynı yıl içinde üç defa asgari ödeme tutarı ödenmemiş olursa kredi kartları nakit kullanıma tamamen kapatılabilmektedir. Kredi kart borcunu hiç ödemeyen kişilere banka tarafından başlatılan icra takipleri ile gerekirse haciz işlemleri uygulatılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.