Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında

22.02.2020
907

Kredi Kartı Numarası Nedir ?

Başlığımızdan da anlaşıldığı üzere kredi kartı numarası nerede yazıyor konusu üzerinde duracağız ancak konuya geçmeden önce değinmemiz gereken başka konular var. Konunun daha iyi anlaşılması için kredi kartı numarası ne demek bu husus üzerinde durmakta fayda var. Kart numarası; bankanın sizlere verdiği kart üzerinde kabartılmış bir halde bulunan, 16 haneden oluşan numaradır.

Kabartılarak belirtilmiş olan bu numara sizlerin müşteri numaranız veya hesap numaranız değildir, bu konuya dikkat edilmesinde fayda var. Zira gerekli yerlerde kredi kartı numaranızı hesap numaranız veya müşteri numaranız olarak kullanabilir yanlışa düşebilirsiniz.

kredi karti numarasi

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar ?

Kredi kart numaramız nedir, ne değildir konusu hakkında bilgi verdik. Karıştırılmaması gereken bilgiler hakkında uyardık. Şimdi yazımızın asıl amacına Kredi kartı numarası nedir nerede yazıyor sorusuna dönelim. Kredi kartlarımızın üzerinde birbirinden farklı sayılar var kimileri uzun kimiler kısa bizlerde haliyle bu sayılar neyi ifade ediyor, kredi kartı numarası hangisi ne demek bu konu hakkında sizleri aydınlatalım. Birbirinden farklı durumlarda işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için kredi kartınızın numarasına ihtiyaç duyarsınız.

Tüketicilerde her an ihtiyaç duyabilecekleri kredi kartı numaralarından haberdar olmak istersek konu hakkında detaylı araştırma yapma gereği duyuyorlar. İlla ki kredi kartı numaranız kartınızın üzerinde yer alacak gibi bir durum şart değil. Bankalar söz konusu kredi kart numarası olunca farklı yöntemler kullanabiliyorlar. Bazı bankalar kredi kartı numaralarını, kredi kartlarının üzerinde barındırıyor, bazı bankalar ise numaraları kredi kartlarının üzerine yazmaktan çekiniyorlar. Eğer kredi kartınızın üzerinde 16 haneli kabartılarak işlenmiş bir sayı görürseniz bu kredi kartı numaranızdır.

Kredi Kartı Numarası Ne İşe Yaramaktadır ?

Kredi kartı numarasının birbirinden farklı işlevleri mevcut. 16 hanelik kredi kartınızın ilk 6 rakamı hangi ödeme yöntemini kullandığınız hakkında bilgi verir. Kullandığınız kredi kartının ilk rakamı 4 ise Visa Kart, 5 rakamı ile başlıyorsa Master Kart olduğu anlaşılmaktadır. Kredi kartınızın 1’inci rakamında itibaren ilk 6 hanesi hangi bankanın kredi kartını kullandığınız hakkında bilgi verir.

Yani kartınızın ilk 6 hanesine bakarak kart sahibi bankayı öğrenebilirsiniz. Kartın hangi bankaya ait olduğunu öğrenme işlemine Bank Identification Number (BIN) adı verilmektedir. İlk 6 hanenin işlevi hakkında bilgi verdik. Şimdi kalan 9 haneye dönelim. Kartınızda ilk 6 haneden sonra kalan 9 hanelik rakam sizlerin hesap numarasını belirtmektedir. Kredi kartınızın son hanesi de güvenlik rakamını oluşturmaktadır.

Son hane sayesinde kartın güvenilir olup olmadığı anlaşılmaktadır. Kredi kartı numarası nedir nerede yazıyor isimli yazımızda kredi kartlarının üzerinde var olan sayıların ne anlama geldiğini, hesap numarasını, kart sahibi bankayı, güvenlik sayısını hangi hanenin veya hanelerin belirttiği hakkında bilgi verdik. Şimdi sizlerde kartınızın üzerindeki rakamlardan haberdar olarak daha bilinçli hareket edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Maximum Kart Market Kampanyası 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar