G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Olmasaydı Ne Yapardık?

13.03.2017
231

Kredi kartları artık hayatımızın vazgeçilmezi. Alışverişlerimizde, nakit ihtiyaçlarımızda ilk yardımımıza da onlar koşuyor. Alışverişlerimizde nakit para o kadar çok değerini kaybetti ki pos cihazı kullanmayan işletmelerden uzak durur olduk. Artık kredi kartı kullanmayan insanların sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Kullanmayanların yanı sıra birden fazla kullanan tüketicilerimizde bir hayli fazla. Hatta verilerek dayanarak konuşmak gerekirse 2013 yılının kayıtlarına göre ülkemizde 56,8 milyon kredi kartı vatandaşlarımızın hizmetinde.

Kredi Kartı Olmasaydı Ne Yapardık

Kredi kartlarıyla bu kadar iç içeyken kredi kartı olmasaydı ne yapardık sorusunu kendimize sormadan da edemiyoruz. Aklımızdan geçen kredi kartı olmasaydı ne yapardık sorusunu bu defa ciddi anlamda değerlendirelim. Gerçekten olmasalardı ne yapardık?

Kredi kartı ile yaptığımız alışverişleri bildiğimiz gibi en az 1 ay sonra ödemeye başlıyoruz. Aldığımız ürünler için hemen ödeme yapmamamız bizi oldukça rahatlatırken diğer taraftan taksitlendirme imkânı da bütçemizi dara düşmekten kurtarıyor. Taksitlendirme seçeneğinin faydalarından bir örnek verelim; beğendiğimiz bir televizyonu düşünelim fiyatı 3000 TL, hayatımızda kredi kartları ve taksitlendirme seçenekleri olmasaydı bu televizyona sahip olmamız çok zordu. Ayrıca geç ödemenin, taksitlendirme seçeneklerinin yanı sıra nakit avans ve taksitli nakit avans olanakları da büyük bir nimet. Ülkemizde her geçen gün gasp vb. olaylar artıyor. Kredi kartlarının nakit avans seçenekleri sayesinde üzerimizde nakit para taşıma sıkıntısı yaşamıyoruz. Kredi kartları bizi hırsızlık gibi olaylardan da koruyor. Ayrıca sayelerinde tek tıkla alışveriş yapabiliyoruz. Almak istediğiniz ürün dünyanın neresinde olursa olsun kart bilgilerimiz sayesinde rahatça alışverişimizi gerçekleştiriyoruz. Sağladığı vakit avantajları da cabası. Oturduğumuz yerden alışverişimizi gerçekleştirerek sadece ayağımıza gelmesini bekliyoruz.

Hayatımızda kredi kartları sayesinde kolayla ve hızlı bir şekilde hareket edebiliyoruz bunlardan bahsettik, neleri yapabileceğimizi bizi nelerden koruduğunu anlattık. Asıl meseleye gelelim; kredi kartı olmasaydı ne yapardık? Konu üzerinde fazlaca durduk şimdi bu durumu en bariz hatlarıyla kısaca izah edebiliriz. Yaptığımız her alışverişte ödeme sıkıntısı çekerdik, dünyanın diğer ucundaki hizmetten faydalanamazdık yani e-ticaret kavramı hayatımızda bulunmazdı, taksit imkanları oldukça sınırlı olurdu ödeme yaparken fazlasıyla dara düşerdik, nakit paraya ihtiyaç duyduğumuzda ağır sorumlulukların altına girmek zorunda kalırdık, üzerimizde sürekli nakit para taşıyor olurduk ve bunun stresi bizi çok zorlardı yaşanacak tehlikeleri de beraberinde getirirdi, eğer paramız yoksa istediğimiz, beğendiğimiz yada ihtiyaç duyduğumuz ürünü almaktan vazgeçmek zorunda kalırdık.

Yani… kredi kartları bizim can dostumuz. Kredi kartının nimetlerinden faydalanmakta kahrını çekmekte tamamen bizimle alakalı bir durum. İyi ve doğru kullanıldığı taktirde her zaman bize fayda sağlayacaktır. Bilinçsiz bir şekilde kullanıma alet ettiğimizde ise altından kalkamayacağımız borçlar bizi büyük bir çıkmaza sokabilir. Sonuç olarak alışverişlerimizi bütçemizi göz ardı etmeden gerçekleştirmeliyiz. Kredi kartımızın bir üst sınırı var ancak bunu sonuna kadar kullanma gibi bir zorunluluğumuz yok. Kredi kartlarımızı sadece kötü günlerde, ihtiyaç anlarında görünür yapmak işimizi kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Maximum Kart Market Kampanyası 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.