Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyaları

Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyaları
17 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 150 kez okundu.

Kredi Kartı Nedir?

Tüm bankaların, kendilerini tercih etmekte olan müşterileri için üretme olduğu, alış veriş için kullanılabilen ve içerisinde nakit avans çekme seçeneği bulunan bir sistemdir. Uzun zamandır nakit ödeme şekline nazaran daha çok kullanıldığı için, alternatiften ziyade, artık bir ödeme şeklidir. Banka müşterilerinin isteklerine göre ayarlanan bir limitleri mevcuttur. Bu limit kişilerin kredi notlarına ve geçmiş dönemdeki bankalarla ilişkilerine göre değişmektedir. Kartın içerisinde bulunan limit ne kadarsa o kadar miktarı ödeme yapmak için kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı

Ek bir özelliği olarak da, sadece alış veriş yapmak için olmayıp, içerisinden nakit avans çekimi de yapabilmektesiniz. Belirli bir faiz miktarı ile bu çekimler günün her saatinde ve her bankamatikten yapılabilmektedir. Kredi kartı imkânı sunan onlarca banka ve finans kurumu vardır. Bu kurumların tamamı kendine özgü yapılarıyla ve görünümleri ile müşterilerine bu imkânı sunmaktadırlar. Her bankanın farklı kart türü olduğu gibi, her bankanın da müşterilerine sağladığı farklı avantajlar mevcuttur. Kredi kartları, her ne kadar kötü amaçlı bir sistem olarak bilinse de doğru ve zamanında kullanıldığında kişilere birçok avantaj sağlamaktadır.

Peki, Kredi Kartları Nasıl Kullanılmaktadır?

Kredi kartları, kişilerin varlık durumuna göre şekillenebilmektedir. Fakat bazı durumlarda kart içerisinde bulunan limit bankalar tarafından arttırılmaktadır. Bununla birlikte de kişi limiti arttırılmış kartı sonuna kadar kullanmaktadır. Hemen peşinden ödeyemeyeceği bir borcun altına girmektedir. Bu tür durumlarda kredi kartlarının hangi amaca hizmet ettiği dikkatlice düşünülüp, anlaşılmalıdır. Bu yüzden kart kullanırken ihtiyaçlar ve ödemeler önceden belirlenmelidir. Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için kredi kartınıza dilediğiniz limiti bankanız aracılığıyla koydurabilirsiniz ve bu şekilde rahatlıkla kartın kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartları, sizin belirlediğiniz her ayın belirli günlerinde sizden ödeme talep eder. Bu ödemeler bankaların sağladığı kolaylıklara göre çeşitlenmektedir. Asgari ödeme miktarı ve ya toplam ödeme miktarı olarak seçenekler mevcuttur. Bu sayede kart kullanıcıları o dönem ki maddi durumuna göre kart borcunu dilediği gibi ödeyebilmektedir. Fakat kartın o ay ki faturası geldiğinde faturanın tamamını ödemek aslında tüm kart kullanıcılarının yapması gereken bir davranıştır.

Kredi kartlarında kart kullanıcılarının kendilerinin belirlediği şifreler mevcuttur. Bu şifreler sayesinde kartların içerisinde bulunan miktarlar kolaylıkla taşınabilmektedir. Bu paranın çalınması, kayıp olması gibi riskler kartlar sayesinde ortadan kalkmış durumdadır. Kartınızın çalındığı ya da kayıp olduğu anlarda birlikte çalıştığınız bankanıza bilgi vererek kartın iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bu güvenlik nedeniyle neredeyse her insan nakit kullanım yerine kartla alış veriş yapmayı tercih etmektedir. Kredi kartları günlük yaşamda kullanıldığı gibi, internet üzerinde de kullanılabilmektedir. Günümüzde internet

üzerinden yapılan alış verişler kredi kartı olmadan onaylanmamaktadır. Yoğun yaşam hayatı sayesinde de çoğu kişi alış verişlerini internet üzerinden yapmayı tercih etmektedir.

Kredi kartlarının kullanılmasında en dikkatli edilmesi gereken nokta, bu kartların borçlarının ödenme düzenidir. Kartları, içinde bulunan borcu ödeyebileceğiniz şekilde kullanmanız sizin için en iyisi olacaktır. Tamamının ödenmediği durumlarda kart içerisindeki borca her ay faiz uygulanmakta ve borç ödenmedikçe de faiz oranı gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple harcamadığınız ve kullanmadığınız parayı ödemek zorunda kalırsınız. Eğer kredi kartı ile taksitli alış veriş yapıldıysa da bu taksitlerin kontrol edilmesi ve buna göre bütçe ayrılmalıdır.

Kredi Kartı Kullanımın Faydaları Nedir? Zararları Nedir?

Kredi kartları kişilere birçok fayda sağlamakta olup, birçok kişiyi de zarar ettirmektedir. Bilinçli kullanıcılar, bu tür zarara uğrama ihtimallerini kartı kullanım şekillerine göre ortadan kaldırmaktadırlar. Kredi kartlarının genel amacı cebinizde olmayan parayı kullanmak değil de, taksitle alış veriş yapabilmenizdir. Bu sayede yüksek ücretli bazı ürünleri birden fazla taksitlere ayırıp, her ay kolay bir şekilde ödeyebilmekteyiz. Kredi kartlarının bu kullanım şekli sayesinde günümüzde elden taksit yapan kurumlar yok denecek kadar azalma göstermiştir. Kartların bu kullanımı sayesinde istenilen ürün kolaylıkla elde edilebilmektedir.

Kredi kartlarının en büyük zararlarından biri, kişilerin ödeyemeyeceği borçların altına girmesidir. Bu borçlar yüksek miktarda oldukları için gün geçtikçe ödenememekte ve her geçen gün artmaktadır. Ve hal böyle olunca da içinden çıkılamaz bir hale gelinmektedir. Bu zararı faydaya çevirmek için de bu borçların önceden hesaplanıp ona göre harcamasının yapılması gerekmektedir.

Kredi kartlarının en büyük faydalarından birisi de bahsettiğimiz taksit seçeneğidir. Taksit seçeneği ile o dönem ki ödemekte zorlandığınız ürünlerin ücretini bir sonraki aya ertelemekte ve kendinize büyük kolaylıklar sağlayabilmektesiniz. Bu taksit seçeneği kullanılarak daha güzel bir ödeme planı oluşturulmakta ve bankaların sizlere sağladığı kampanyalardan faydalanabilmektesiniz. Bankaların müşterilerine sağladığı diğer yöntemler ile de hem kredi kartını, hem banka kartını tek bir kartta toplayabilir ve tüm işlemlerinizi bu kart üzerinden yapabilirsiniz.

Kredi Kartları İle Yapılan Otomatik Ödeme Talimatları

Kredi kartlarının en güzel özelliklerinden olan otomatik ödeme talimatları, çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Her ay düzenli olarak evinizde ödemekte olduğunuz elektrik, su, doğal gaz, internet gibi faturalarınızı kredi kartlarınız ile bağdaştırıp bu ödemeleri düzenli olarak gerçekleştirebilmektesiniz. Kartını kullandığınız banka ile iletişime geçip bu otomatik ödeme talimatını verebilir ve fatura ödemelerinde yaşanan gecikmelerden kurtulabilirsiniz. Her ay belirlediğiniz günlerde bu faturalar kredi kartınıza borç olarak yansımakta ve bu sayede tek bir borç olarak faturalarınızı kolayca ödeyebilmektesiniz. Son faturalarınız ile banka şubesine gidip ve ya bankamatiklerden veyahut da internet şubelerinden otomatik ödeme talimatı verebilmektesiniz.

Otomatik ödeme seçeneği ile faturaların ödenmesini unutma derdi ortadan kalkmaktadır. Fakat kredi kartlarından farklı olarak kullanılan vadesiz banka hesaplarında para olmadığı durumlarda bu faturalar ödenmemektedir. Farkında olmadan ödendiğini sandığınız faturalarınız bir kaç ay sonra size elektrik ve ya doğal gaz kesimi olarak gelebilmektedir. Fakat bu olay sadece vadesiz banka hesaplarında geçerlidir.

Bazı bankalar, o bankanın kartı ile otomatik ödeme kartı ile ödeme yaptığınızda müşterilerine ekstra puan kazanma seçeneği sunmaktadır. Bu ekstra puanlar, genellikle alış verişlerde, akaryakıt alımlarında kullanılabilmektedir. Sadece ekstra puan avantajı sağlamayıp, birçok banka farklı seçenekler de sunmaktadır. Bunlardan birisi de bonus paralar. Çoğu banka, otomatik ödeme talimatı verildiği durumlarda her ay belirli ücretleri kartınızın hesabına bonus olarak aktarmaktadır. Bu bonusları kartınızı daha önceden de kullanabildiğiniz her türlü yerde harcayabilmektesiniz. Bu sayede hem faturalarınız meşakkatli ödeme dönemlerinden kurtulmakta, hem de bankalar tarafından bedava bonus paralar kazanmaktasınız.

Kredi kartlarının ve banka kartlarının kullanım ücretleri mevcuttur. Bu kullanım ücretleri öğrenciler için olmamakla birlikte, yetişkin kişilerden alınmaktadır. Bankadan bankaya 6 aylık ve ya 1 yıllık ücretler şeklinde banka hesaplarından otomatik olarak kesilmektedir. Fakat çoğu banka bu kullanım ücretlerini kullanıcıları için avantaja çevirmiş durumdadır. Banka müşterileri, kredi kartını ve ya banka kartına otomatik ödeme talimatı verdiği takdirde bankalarca kartların kullanım ücreti alınmamaktadır. Bu sebeple çoğu kişi 6 ayda bir 50 – 100 TL ödemektense faturalarını banka hesaplarıyla ödeme yöntemini seçmektedir. Bu sayede bankalar tarafından da müşterilerine farklı kolaylıklar sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Minimum Asgari Ödeme Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git