Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar

17.04.2017
1.627

Kredi Kartı Son Ödeme Durumu Nedir?

Kredi kartı son ödeme tarihi hesap ekstrenizde belirtilen ödemeniz gereken son tarihtir. Kredi kartı borcunuzu bu son ödeme tarihine kadar ödemez iseniz ya da belirtilen dönem borcunun en az %20’sine denk gelen asgari ödeme tutarını ödemez iseniz gecikme meydana gelir. Gecikme yaşanması durumunda bankalar kredi kartının genel faizinden daha yüksek bir oran ile gecikme faizini tüm bakiyeye uygulamaktadır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihi kartınız size teslim edildiği zaman öğrenebilirsiniz. Kredi kartı dönem borçlarının ödenmesi aşamasında son ödeme tarihini geçmemeye dikkat etmemiz gerekir. Kredi kartı ödemeleri banka şubelerinde son ödeme tarihinde saat 17:00’ye kadar yapılabilmektedir. Bunun haricinde kredi kartı dönem borçları müşteri destek hattı numarası aranarak ya da İnternet bankacılığı yolu ile son ödeme tarihinde saat 00:00’a kadar ödemesi yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçildiği Takdirde Nasıl Bir Süreç Başlar?

Kredi kartı ekstresinde bulunan son ödeme tarihinde, asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması veya hiçbir ödeme yapılmaması durumunda banka müşterisine gecikmede olduğunu ve minimum asgari ödeme miktarı kadar bir ödeme gerçekleştirmesi gerektiğini detayları ile anlatan bir uyarı mektubu göndermektedir. Müşteri bu uyarı mektubunu alması demek 30 günden az gecikmeli ödemeler grubuna girmiştir. Bu aşamada son ödeme tarihi ile bir sonraki kredi dönemi ekstre kesimi arasında 20 günlük bir zamandan bahsediyoruz.

Artık ekstre bakiyesinde yer alan tutarın tamamına banka tarafından günlük gecikme faizi işlenmektedir. Burada kredi kartı borcunun hiç ödenmediği farz edilmektedir.

Yapılan ödeme asgari miktarının altında kalıyor ise ekstrede yer alan bakiyeden ödeme yapılan miktar düşürülerek geriye kalan bakiyeye gecikme faizi eklenmektedir. Bu gibi durumlardan sonra kredi kartı artık nakit çekime kapatılır ve müşteri bu süreç içerisinde kredi kartından hiçbir nakit avans talebinde bulunamaz. Bu durum bir sonra gelecek olan ekstreye kadar bu şekilde devam eder ve banka aylık bildirimini Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bildirir. Kredi kartı ödemelerinin gecikme durumu KKB veri tabanında tüm üye kuruluşları tarafından ulaşılabilecek durumda saklanır.

İkinci gelen ekstre kesim tarihinde halen bir önceki ekstreye ait olan asgari ödeme tutarı ödenmemiş ise kişi artık 30 gün gecikmeli grubuna girer. Bu ikinci ekstrede bulunan asgari ödeme tutarı gecikme faizinin etkisi ile artmış durumdadır. Kredi kartı kullanıcısına bu sebeple tekrar bir uyarı mektubu iletilir ve kredi kartı harcamalara kapatılır. Bundan sonra kredi kartı faizi geçen her zaman borca dahil olur ve bu durumda KKB’ye iletilir. İkinci ekstreden sonra gelen ekstrede de asgari ödeme tutarı gerçekleşmediyse müşteriler 60 gün gecikmeli alacaklar konuma geçirilmektedir. Müşteriye bu sebeple tekrar uyarı mektubu iletilir ve gecikme faiz oranı ile ilgili süreç ve statüsü ile ilgili bilgilendirme KKB’ye yapılır.

90 gün gecikmeli konumuna gelince ise artık banka ve müşteri arası çok fazla açılmış olur. Tekrar uyarı mektubu gönderilerek müşteri bilgilendirilir. Müşteriye uygulanan bileşik faiz işleminden dolayı artık borç oldukça fazla kabarmıştır. Özellikle burada belirttiğimiz konu 60 gün ve üzeri geciken borçların kayıtlarının KKB’de bulunması durumudur. Çünkü müşteri KKB’de olumsuz olarak değerlendirilmiş ise diğer finans kurumlarından da yeni bir kredi kartı veya kredi talebini neredeyse gerçekleştiremez konuma düşer. Ayrıca müşteri bu saatten sonra borcunun tamamını ödemiş olsa bile geçmişte yaşamış olduğu bu durum belirli bir süre kayıt altında tutulur ve bu kaydın negatif yönünü hisseder.

90 gün sonunda kredi kartını veren finans kuruluşu, yasal olarak müşterinin borçları ile ilgili işlemleri başlatmak zorundadır. Bu durumda vade süresi tamamen dolmuş olur ve müşteriye banka tarafından yasal olarak bir ihtar belgesi gönderilir ve borcunun tamamını ödemesi istenir. Bu ödeme süresi yaklaşık olarak 15 gündür. Müşteri 90 günü aşan bu duruma düştükten sonra kredi kartını veren bankadan bir ödeme planı isteyebilmektedir. Bu ödeme planında banka müşterisine yasal işleme başlama öncesinde borcunu kapatması için 4 ya da en fazla 5 taksit imkânı verir.

Müşteri bu durumda da halen bu ödeme planına riayet etmez ve ödeme yapmaz ise banka tarafından hemen yasal bir süreç başlatılır. Yasal takip sürecinde bankalar alacaklarını avukatlarına yönlendirir. Avukatlar bu alacaklarını yasal yollar ile (icra vb.) almak için tahsilat yoluna başvururlar. Bu işlemlere kadar kredi kartını veren banka ile ilgili bir anlaşma yoluna gidilmemiş ise, müşteri hem kredi kartı borcunu hem gecikme faizini hem de bankanın tahsilat işlemi için görevlendirdiği avukatın vekâlet ücretini de ödemek zorunda kalmaktadır.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, kredi kartı borcunu ödememenin veya geç ödemenin çok fazla maliyet gerektirdiği görülmektedir. Ayrıca gelecekte kredi kartı çıkardığımız banka ile telafisi mümkün olmayan zor durumlar yaşayabiliriz. İhtiyacımız olduğunda bu olumsuz durum sebebi ile banka ile bir alışveriş içerisinde bulunamayız. Burada dikkat edilecek en önemli şey borç ilişkisinde olduğumuz banka ile sürekli irtibat halinde olmamız gerektiği ve borcumuzun yasal takip sürecine düşmeden bir ödeme planı yapmamız gerektiğidir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Kredi kartı ödemelerinin en iyi şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Her kredi kartının kendisi için belirlenmiş bir ödeme süresi bulunmaktadır. Ödeme süresi aksayan banka kaynakları belirtildiği gibi gecikme faizleri ile ücretlendirme yaparak gecikme cezasını işletir.

Kredi kartlarına ait olan son ödeme tarihi eğer ki hafta sonuna denk gelmiş ise bunu izleyen ilk iş günü mesai saati içerisinde ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Eğer hafta sonunda ödeme yapmak isteniyor

ise ATM’ler, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanılarak kredi kartına ait dönem borcu ödenebilmektedir.

Yalnız kişinin kart borcu olan banka ile maaş hesabının dahil olduğu bankalar birbirinden farklı ise kredi kartı borcu hafta sonu gününe denk gelirse internet bankacılığı ve mobile bankacılık yolu ile ödeme yapılamamaktadır. Çünkü eft işleminin yapılabilmesi için bankanın belirlemiş olduğu saatler içerisinde olmak gerekir. Eft işlemi hafta içi yapılan bir işlemdir hafta sonu bu işlemi yapmak mümkün değildir. Eğer ki işlem iki aynı banka şubesi arasında gerçekleşerek transfer havale yolu ile gerçekleşecek ise hafta sonu da hafta içi de fark etmez ödemeler her türlü gerçekleşebilmektedir.

Kredi Kartına Ait Borç Hafta Sonundan Bir Önceki Gün Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kart borçları ödeme işlemi elbette ki son ödeme tarihinden önce de yapılabilmektedir. Borç ödemesinin son ödeme zamanın önce yapılmasının hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Hatta kullanıcının kredi notu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Şubeler, ATM’ler, internet bankacılığı ve mobil bankacılığı gibi çeşitli yollar ile ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Ama nadir de olsa bazı bankalar kredi kartı borçlarının erken ödenmesi durumunda erken ödeme cezası diye yasal bir yanı bulunmayan bir uygulama yapmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda bankaya itiraz etmeli ve tarafınıza uygulanan cezayı reddetmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.