Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir

20.12.2016
481

Günümüzde çoğu insan, nakit para taşımak yerine harcamalarını kredi kartları veya banka hesap kartları ile gerçekleştiriyor. Bu durum insanları gereksiz ağırlıklardan kurtarırken, kart ile harcama yapma bilincine ulaşamamış insanlarda ise çok büyük sorunlar doğuruyor. Böyle durumlarda insanlar kredi kartı mı yoksa banka kartı mı kullansa karar veremiyorlar. Bu kararı vermeden önce kredi kartı ve banka kartı nedir, arasındaki farklar nelerdir ve hangi durumlarda hangi kartı kullanmak daha faydalıdır gibi soruların cevaplarının bilinmesi gerekiyor. Kredi kartı ve banka kartını karşılaştırmadan önce bu kartlar nedir, inceleyelim.

Kredi Kartı Nedir?

Bankalar tarafından uygun görülen kişilere takdim edilen, ilk elinize geçtiğinde içinde belirli bir limitle gelen ve insanların alışveriş yaptıkları kuruluşa değil bankalara borçlu olmasını sağlayan nakit para yerine kullanılan kartlardır. Kredi sistemi ile çalıştığından kartınızda para olmadığında bile harcama yapabileceğiniz kartlardır.

Banka Kartı Nedir?

Bankalarda açtırmış olduğunuz vadeli veya vadesiz hesabınızda bulunan parayı kullanmanızı sağlayan kartlara banka kartı, diğer bir adıyla bankamatik kartı denir. Bu kartlarla alışveriş yapabildiğiniz gibi, ihtiyacınız olduğunda bankada sıra beklemek yerine ATMlerden paranızı temin edebilirsiniz.

Kredi Kartı Ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir

Banka Kartı Ve Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kişinin yaşam standartlarına ve kullanımına göre, hangisinin daha avantajlı olduğuna içinde yaşamış oldukları durumlar karar verir. Herhangi bir insana göre banka kartı kullanmak avantajlı iken, başka bir insana göre kredi kartı kullanmak avantajlı olabilir. Ancak bu kartlar arasında bilinmesi gereken önemli farklar vardır.

Nakit İhtiyaçlar

Nakit paraya ihtiyaç duyduğunuz anlarda normal şartlar altında hem kredi kartından hem de hesap kartından paranızı çekebilirsiniz. Hesap kartınıza bağlı hesabınıza ne kadar para yatırdıysanız, o kadar para çekebilirsiniz. Bankalar size bundan fazlasını vermezler. Kredi kartlarında ise durum farklıdır. Ortak ATM’ler sayesinde herhangi bir bankanın ATM’sinden paranızı çekebilirsiniz. Çektiğiniz bu para, kredi kartını alırken kartınıza tanımlanmış olan nakit avans limitinden düşülür, yani diğer bir deyişle bankanın izin verdiği ölçüde kredi kullanmış olursunuz. Nakit avans çektiğiniz tutar, ekstreniz kesilip, ödemenizi yapana kadar geçen her gün başına faiz işlemeye başlar.

Yıllık Kart Ücretleri

Çoğu banka, yaşanan itirazlardan sonra yıllık kart ücretlerini kaldırmış olsa da, bazı bankalar hala kart ücreti almaktadır. Bu ücret kredi kartınızdan, her yılın belirli bir ayı, sizden habersiz olarak çekilmektedir. Banka kartlarında ise yıllık kart ücreti yoktur. Banka kartlarında ise her ay veya üç ayda bir olmak üzere hesap işletim ücreti alınabilmektedir.

Kredi Kartı Ve Banka Kartı

Ek Hizmet Ve Özel İndirimler

Kredi kartı kullanıcılarına, bankaları tarafından yapılan harcamalarda taksitlendirme, puan kazanma veya indirimler uygulanmaktadır. Hatta bazı kartlar, müşterilerine uçak bileti kazandırma veya havaalanı hizmetlerinden ücretsiz yararlanma gibi imkanlarda sunmaktadır. Ancak banka kartlarının böyle bir özelliği yoktur.

Kart Ekstresi

Kredi kartları, 30 günlük süre sonunda sizlere kredi kartı ekstrenizi yollarlar. Bu ekstrede yaptığınız harcamalar ve ödemeniz gereken tutarlar hakkında sizleri bilgilendirirler. Ancak banka kartlarında zaten var olan paranızı harcadığınız ve bir borcunuz olmadığı için böyle bir durum söz konusu olmaz.

Alışverişler

Kredi kartı ne gibi özelliklere sahip sorusunun en büyük cevabı,  yapmış olduğunuz alışverişlerde var olan paranızı değil, bankanızın size tanımlamış olduğu kredi limitinden harcama yaparak, yaptığınız harcamanızı daha sonra ödemenizdir. Banka kartında ise vadeli veya vadesiz hesabınızdan harcama yaparsınız.

Banka kartı ne, kredi kartı ne ve ne gibi özelliklere sahip sizler için kısaca cevaplamaya çalıştık. Bu noktadan sonra yapılan matematiksel analizler sonucu hangisinin sizin için daha faydalı olduğuna karar vermek sizin elinizde.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler başlıklı makalemizde kredi kartı kullanımı, kredi kartı kullanımı nasıl olmalı ve nakit avans çekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.