G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Vermeden Otel Rezervasyonu

17.04.2017
368

Online, telefonla veya mağazadan yüz yüze, nakit veya kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ödeme aracı olarak çoğu zaman kredi kartını kullanırız. Kredi kartı küçük chipli bir kart olduğu için kolay taşınabilir özelliği bulunuyor. Limiti tutarında parayı kullanma imkânı da sağlayan kredi kartları, ihtiyacımız olan alışverişi yapmak veya ödemeleri gerçekleştirmek için bizi önemli bir sorundan da kurtarıyor. Günümüzde sadece üretim sektörünün ürünlerini değil hizmet sektörünün hizmetlerini de kredi kartı ile satın almak mümkün. İster üretim ister hizmet sektörü olsun hangi tür alım gerçekleştirecek olursak olalım kredi kartı ile ödeme yapacaksak yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak yapabiliriz. Online. Telefonla veya yüz yüze nakit ya da kredi kartı ile ödeme olarak bu yöntemleri tekrar belirtebiliriz.

Kredi Kartı Vermeden Otel Rezervasyonu

”Online Kredi Kartı İle Ödeme”

Online kredi kartı ile ödeme seçeneğini kullanarak ister fizik mağazadan olsun isterse sanal mağazadan olsun ödeme yapmamız mümkündür. Fiziki mağazalardan yaptığımız alışverişlerimizde kredi kartı kullanmak istediğimizde bazen pos cihazı yerine internetten para çekme işleminin yapıldığına tanık olmuşuzdur. Bu tür ödemelerde satış yapan sektör temsilcisi firma pos cihazı yerine kredi kartı ödemelerini internet üzerinden tahsil edebilmektedir. Kredi kartı bilgilerinin kopyalanması gibi riskleri bulunan bu yöntem kredi kartı kullanıcıları tarafından genelde tercih edilen bir yöntem değildir.

İnternetten online kredi kartı ile ödeme yöntemi sanal mağazalardan kendi yaptığımız alışverişlerde de kullanabileceğimiz bir yöntemdir. E-ticaret işletmelerinden yapılan alışverişlerde online kredi kartı ödeme seçeneği aslında yukarıda bahsettiğimiz ve fiziki mağazadan gerçekleştirdiğimiz ödeme türüne benzemektedir. Burada farklı olan ise işlemi yapan kişinin kendimiz olmamızdır. Alışveriş yaptığımız internet sitesi ile kart bilgilerini paylaşmak zorunda kaldığımız için belirli ölçülerde riski olan bir ödeme türüdür. Bu tür ödemelerde risk faktörü alışveriş yaptığımız sitenin güvenilirliği ile birebir ilişkili olarak gelişmektedir.

”Pos Cihazını Kullanarak Yüz Yüze Yapılacak Alışverişlerde Kredi Kartı İle Ödeme Yöntemi”

Her ne kadar kredi kartı ile yapılan ödemelerde pos cihazı ile yapılan alışverişlere de hile karıştıranlar olsa da dürüst işletmelerin böyle bir yola başvurmayacağı varsayımıyla pos cihazı kullanarak kredi kartı ile ödeme seçeneği kart sahipleri için halen en güvenilir yöntemler arasındadır. Gündem haberlerinde zaman zaman pos cihazına yerleştirilen manyetik okuyucularla kart bilgilerinin kopyalanarak bir hafıza alanına depolanıp daha sonra bu kartların çoğaltılarak kullanıldığı yönünde haberler bu konuda şüpheler oluştursa da güvenilir ve güvenilirliği tescil olunmuş firmalardan pos cihazı kullanarak kredi kartı ile ödeme yapmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Pos cihazı kredi kartlarından yapılan alışveriş tutarında para aktarımı yapabilen elektronik aynı zamanda internete bağlı bir cihazdır. İnternet bankacılığı ile yapılan işlem kart okuyucu sayesinde daha kısa sürede ve daha güvenilir bir ortamda yapılarak ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemde kredi kartı şifresinin korunması ve paylaşılmaması, alışverişlerde kredi kartının şifresiz kullanıma kapatılması kart güvenliğinin sağlanması açısından çok önemlidir.

”Telefonla Yapılacak Ödemelerde Kredi Kartı Kullanılarak Gerçekleştirilen Ödeme Yöntemi”

Telefonla yapılacak olan ödemelerde kredi kartı kullanmak mümkündür. Bu yöntemi kullandığımızda alışveriş yaptığımız işletmeye kredi kartı bilgilerimizi herhangi bir gizlilik kuralına uymadan paylaşmamız gerekmektedir. İnternet kullanarak kredi kartı ödemesi yapılamayan ancak erken rezervasyon yolu ile alınması gereken hizmet veya ürünlerin ön ödemesi veya ücret ödemesinde gerçekleştirilmek zorunda kalınan ödemelerde kredi kartı kullanmak mecburi olabilmektedir. Ödeme yapacağımız işletme ne kadar güvenilir olursa olsun kredi kartı bilgilerini paylaşılacak kişi işletmenin çalışanı olacağı için bu konuda kart sahibinde her zaman bir şüphe ve tereddüt oluşacaktır.

Kart bilgilerinin telefonla sesli olarak paylaşılması ve bu bilgiler kullanılarak telefonun diğer ucunda görüşülen kişinin şirketin e-ticaret işletmesine ödeme yapması riskli kabul edilen işlemlerdendir. Kart bilgilerinin kopyalanarak kullanılma riski çok fazla olan bu işlem uzmanlarca da tavsiye edilmemektedir. Ayrıca telefon numarası ile ulaştığımız ve yüz yüze veya internet üzerinden ödeme yapamayacağımız herhangi bir firmanın gerçek olmama ihtimali de bulunmaktadır.

Bir dolandırıcılık faaliyeti ile karşı karşıya kalma ihtimali yüksek olan bu ödeme yönteminin tercih edilmemesi gerekmektedir. Ancak bazı alışveriş türleri bu ödeme yöntemini zorunlu kılabilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi erken rezervasyon yapılması gereken işletmelerde yapılacak ödemelerde kredi kartı bilgilerinin paylaşılması zorundu bir durum halini alabilmektedir. Makalenin devamında kredi kartı bilgilerini paylaşmadan erken rezervasyon nasıl yapılır onu anlatacağız.

”Erken Rezervasyonun İşletme ve Müşteri Açısından Önemi”

İş dünyasının zengin müşteri portföyü ve ileri düzeyde sahip olduğu müşteri sirkülasyonu kimi alışverişlerde erken rezervasyonu zorunlu kılmaktadır. Erken rezervasyon yaptıran müşterilerinin kesin müşteri olup olmayacağını anlamak için ve gerçek olmayan müşteri yüzünden gelir kaybına uğramak istemeyen işletmeler erken rezervasyonda ön ödeme talep etmektedirler. Bu talep işletmeler açısından her ne kadar yapılan satış işlemini garantiye almak ve gereksiz yere müşteri kaybına uğramamak anlamına geliyorsa da alım yapan tarafta yani müşteri tarafında ise olumsuz bir algıyı da beraberinde getirmektedir. Erken rezervasyonda kredi kartı bilgilerinin paylaşılarak ödeme yapılmasını isteyen işletmelere daha fazla önyargılı yaklaşan kişiler çoğu zaman gerçekleştirmek istedikleri erken rezervasyondan vazgeçebiliyorlar.

İşletme ne kadar güvenilir olursa olsun uzun vadeli erken rezervasyon yaptırmayı düşünen kişilerin cayma hakkını da kullanma ihtimalini düşünerek hem ön ödeme yapmak istememesi hem de kredi kartı bilgilerini paylaşmak istememesi nedeniyle telefonla yapılan erken rezervasyon görüşmelerinde kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemedikleri bilinmektedir. Bu sorunu aşmak için son zamanlarda alınan bazı tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirlerin ne olduğuna birazdan değineceğiz.

”Erken Rezervasyon Yapılan İşletmeler”

Erken rezervasyon yapılan işletme sayısını randevulu çalışan işletmeleri de bu gruba dahil edere çoğaltabiliriz. Ancak yapılan erken rezervasyonla gerçekleşecek alışveriş eğer hizmet ağırlıklı ise bu durumda sayacağımız işletme sayısı azalacaktır. Turizm sektörüne hizmet eden oteller, pansiyonlar ve diğer konaklama tesisleri de erken rezervasyon ile çalışan işletmelerdir. Turizm sektörü bağlantılı olarak ulaştırma ve taşıma hizmeti veren ulaşım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler erken rezervasyon yöntemini kullanan işletmeler arasında ikinci sırayı alabilirler. Bu iki grup sektör dışında erken rezervasyonla çalışan işletmeler randevu usulü çalıştığı için bu sıralamada bahsetmemize gerek bulunmamaktadır.

”Otel Kiralamada Erken Rezervasyon”

Otel kiralamada erken rezervasyon çok önemlidir. Birçok insan tatile çıkmadan çok önce tatile gitmek istediği yerden bir otel ile irtibata geçerek erken rezervasyon yaptırmaktadır. Gidilecek yerin yoğun talep gören bir yer olması durumunda erken rezervasyon daha fazla önem kazanmaktadır. Erken davranıp yer ayrılmadığı sürece tatile gitmekten vazgeçmek gerekebilmektedir. Aynı durum tatile gitmek için kullanacağımız ulaşım sektörü için de geçerlidir.

”Kredi Kartı Vermeden Otel Rezervasyonu”

Kredi kartı vermeden otel rezervasyonu yaptırmak birçok işletme açısından neredeyse imkânsızdır. Erken rezervasyon yapan oteller gerçek müşterisini kaçırmamak için yapılan rezervasyonları garantiye almak istemektedir. Bu nedenle kredi kartı bilgilerini isteyerek ön ödeme veya ücretin tamamını tahsil etmek istemektedir. Ancak bazı oteller farklı uygulamalara sahiptir. Bu otellerin hangileri olduğunu öğrenmek için makalemizin yayınlandığı internet sitesine giriş yaparak siteyi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.