Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartımı Bir Ay Ödemezsem Ne Olur?

10.08.2017
603

Kredi Kartı Ödemeleri Geciktiğinde Ortaya Çıkabilecek 5 Sorun!

Kredi kartları ay sonunda ekstreler halinde bizlere bildirilir. Kredi kartı borcu için ödemenin tamamını gerçekleştiremeyen kişiler en azından asgari tutarı ödeyerek kendilerini bir süre daha rahatlatmayı amaçlar. Ama bazı kişiler ellerinde olmayan imkanlardan dolayı kredi kartlarının asgarisini de o ay ödeyemez. Kişiler bu durumda bankalar tarafından nasıl bir yaptırımla karşılaşacaklarını, kredi kartlarında nasıl bir sorun olacağını merak eder. Bu yazımızda kredi kartı borcunun ödenmediği durumlarda karşılaşılabilecek muhtemel durumlardan bahsedeceğiz. Ancak bir tavsiye olarak kişilerin kredi kartı borçlarını mümkün olduğu kadar zamanında yapmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Aksi taktirde kredi sicilinde farklı olumsuzluklarla karşılaşılacaktır.

Kredi Kartımı Bir Ay Ödemezsem Ne Olur

Şimdi kart ödemeleri geciktiğinde kişilerin karşılaşabileceği durumlardan bir kaçında göz atalım…

  1. Asgari Tutarı Ödemezseniz

Daha önceki yazımızdan hatırlayacağınız gibi kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödeyen tüketicilerin bankalar tarafından en çok sevilen tüketici olduğunu üzerine basarak belirtmiştik. Bankaların en çok bu müşterileri neden sevdiğini hatırlatırsak sadece asgari tutarı ödeyen kişilerden daha fazla faiz alabilmeleri içindir. Bu durumda bankalara en fazla parayı da bu müşteriler kazandırıyor ve en sevilen müşteri grubu içerisinde yer alıyorlar. Bu durum her ne kadar bankaların ekmeğine bal sürse de siz parayı ödeyen üzerine birde faiz eklenmiş bir şekilde ödeyen kesim olduğunuz için borcun tamamını ödemenizi tavsiye ederiz.

Söylediklerimize bakarak sadece asgari tutarı ödediğinizde büyük bir sorun ile karşılaşacağınızı düşünmeyin. O ay bütçenizi rahatlatacak ve bir sorun çıkartmayacaktır. Ancak asıl borç üzerinden bir faiz yaptırımı uygulanır. Kartınızın asgari tutarını ödediğiniz zaman asıl borca uygulanan faizi de ödemek durumunda olduğunuz için borcunuz o ay biraz daha katlanır. Borcunuz fazla ise bu oran sizler için daha büyük olacaktır. Siz asgari tutarı ödeyerek kendinizi riske atmayın. Asgari ödeme tutarının sabit bir rakam olduğunu da düşünmeyin. Güncel bir şekilde ekstrelerinizden takip edin. Kart ödemelerini 3 ay yapmadığınızda borcun tamamının ödenene kadar kapatılacağını da hatırlatmak isteriz.

  1. Toplam Kart Borcunu Ödemezseniz

Bir üst maddede asgari tutarın ödenmesi durumunda karşılaşacağınız faiz yaptırımından bahsettik. Ayrıca siz sadece asgari tutar üzerinden ödeme gerçekleştirir veya hiç ödeme gerçekleştirmezseniz banka tarafından gönderilen bir uyarı mektubu ile karşılaşırsınız. Bu mektupta ödemeniz gereken tutarda tarafınıza bildirilecektir.

  1. Kredi Notunuz Düşer

Bankalar sizi tanımak için günümüzde kredi notuna bakar. Eğer şimdi kredi kartı ödemeleri yüzünden bir sorun ile karşılaşırsanız bu durum kredi notu sicilinize işler ve ilerde bankalarla yeni bir çalışma yapacağınızda sizleri zor durumda bırakır. Daha önce belirttiğimiz uyarı mektubu size gelirken aynı zamanda kredi notunuzun yazıldığı Kredi Kayıt Bürosuna da bildirilir. KKB’na bildirilen bu durum bankalar tarafından da gözlemlenir. Sizler yeni bir krediye ya da kredi kartına ihtiyaç duyduğunuzda zor durumda kalırsınız.

  1. Kanuni Takip Başlar

30 sonra 60 ve son 90 gün olarak gecikmeye giren durumunuz sonucunda banka kanuni takip başlatma hakkını kendisinde bulur. Bu durum sizlere uyarı mektubu geldikten sonra 3. Ayın sonu gibi bir zamanda gerçekleşir. Banka kişiye iadeli taahhütlü bir ihtar belgesi yollar ve borcun 15 gün içerisinde ödenmesini ister.

  1. Avukat Süreci Başlar

bu maddeye kadar saydığımız bütün durumların yaşanmasından sonra bankalar kişiden borçlarını tahsis etmek için dosyayı avukata gönderir. Avukatlar kendilerine gelen dosyalarda sorunu çözmek adına icra yoluna başvurur ve borç üzerine konulan faizleri alarak işe başlar. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken bir başka noktada bankalar avukatın ücretini de tüketiciden çıkarmaktadır.

Bu gibi yaptırımlarla karşılaşmamanız adına borcunuzu ödemenizi, kredi kartı borcunuzun çoğaldığı durumda kart kullanmaya ara vermenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ? Garanti Yöntem başlıklı makalemizde Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
  1. skim dedi ki:

    Kredi kartım kayboldu ne yapayım