Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartımı İptal Ettirmek İçin Ne Yapmalıyım

11.11.2016
442

Hem Yararlı Hem Zararlı
Son yüzyılın en büyük keşiflerinden biri olan kredi kartları alırken ve kullanırken büyük haz duyduğunuz ancak hesap kesim ve ödeme zamanı geldiğinde büyük bir sıkıntı içine girdiğiniz harcama aracı olarak kendini göstermektedir. Özelikle firmaların uyguladıkları uygun taksit imkânları nedeniyle tercih edilmeye başlanılan ancak daha sonra sizlere dertler açabilecek araçlar olan kredi kartları kredi kartı başvurusu yaparken sonrasını düşünmeksizin hareket ettiğiniz ve limitini de olabildiğince de yüksek tuttuğunuz araçla olarak kullanmaya devam edilmektedir.
Hatta geliriniz belli bir seviyenin de üstündeyse bazı bankalar özel müşterilerine kredi kartı ile ev, araba alabilecekleri limitleri tanımlamaktadırlar. Hal böyle olunca insanlar en iyi kredi kartı hangisi olduğuna dair araştırmalar içine girmektedirler. Tabii en iyi kredi kartının hangisi olduğunun tespiti size ve yapacağınız harcama tür ve şekillerine göre değişim gösterecektir. Örneğin taksitli mi yoksa peşin mi alışveriş yapacağınız ya da alışverişleriniz genelde hangi alanlarda olacak. Yani bunlar gibi değişkenler sizler için en doğru kredi kartının hangisi olduğu hususunda belirleyici olacaktır.
Kredi kartlarınızın olup olmadığını ya da borcunuzun ne kadar olduğunu internet bankacılığından yapabileceğiniz gibi kredi kartı sorgulama işleminizi telefon ya da bizzat şubelere giderek de yapabilme imkânına sahipsiniz.
Kredi Kartımı İptal Ettirmek İçin Ne Yapmalıyım
Borcunuzu Kapatın
Diğer yandan kredi kartınızı iptal ettirebilmek için ise öncelikle borcunuzu kapatmalısınız. Ancak kapattığınız güne kadar olan faizler kapattığınız gün henüz hesaplanmamış olacağından kapanmayabilir. Zaten ilk kapatma talebinizi ilettikten sonra o banka kredi kartınız kapatmamak için elinden geleni yapacak ve sizi vazgeçirmemeye çalışacaktır. Bu esnada sizi arayan görevliden kalan faiz borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilir ve ödemeyi hemen yaptıktan sonra kredi kartınızı kapatabilirsiniz. Zaten sistem üzerinden devre dışı kaldıktan sonra elinizdeki kartın bir hükmü kalmayacağından dolayı kırabilir, kesebilir veya yakabilirsiniz. Mümkünse bu kırma işlemini kapatma işleminin gerçekleşmiş olduğundan emin oluktan sonra yapın. Aksi takdirde bu işlemi yapmadan atarsanız kapatma işlemi yapılana kadar kartınız başkalarının eline geçerse haberiniz olmadan alışveriş yapılabilir ve limitiniz patlar tabiri caizse. Dolayısıyla güvenlik için kapandığından emin olun ve ondan sonra kartınızı atın. Son olarak da kartınızı kapattırmak istediğinizden emin olun ve sizi arayan görevli ile bu şekilde konuşun. Aksi takdirde vazgeçirme konusunda da çok tecrübeli olduklarını baştan söylememiz gerekir. Yani sizi arayan görevlinin size sunacağı kampanyalara kanarak her an vazgeçebilirsiniz.
Kredi Kartsız Hayata Alışın
Kredi Kartsız Hayata Alışın
Diğer yandan öncelikle yapmanız gereken kendinizi kredi kartsız hayata alıştırmak olmalıdır. Aksi takdirde kredili mevduat hesabını da kullanma ihtimaliniz ya da kredi kartının yarattığı boşluğu kredi çekerek doldurmaya çalışabilir ve daha kötü senaryoların oluşmasına neden olabilir ve istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla öncelikli yapmanız gereken kendinizi kredi kart olmadan yaşama yani paranız kadar harcamaya alıştırmanız hayatınızın geri kalanında böyle yaşayabileceğinize inanmış olmalısınız. Bu nedenle kendinizi alıştırdıktan ve borcunuzu ödedikten sonra kapatma yolunu tercih etmeniz kredi mevduat hesabı kredi çekme ya da yeni kredi kartı açmanızın önüne geçecektir.
Son olarak da kredi kartınızın ödenemeyecek şekilde şişmesinden dolayı kartınızı iptal ettirememeniz durumunda da bu borcu kapatma adına ve sadece borcunuzu kapatabilecek kadar kredi çekerek ödemenizi gerçekleştirmek de seçebileceğiniz yollardan biri olabilir. Ancak burada en önemli husus kartınızı kapattırmanız olmalıdır. Çünkü hem kartınızı kullanmaya devam etmeniz hem de kredi ödemeniz sizi daha da borçlu hale getirecektir. Bu nedenle bunu yapacaksanız kredi kartını kapatmanız gereklidir.

Bir önceki yazımızda Forex Aracı Kurumu Nasıl Geçilir? adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.