G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartından Nakit Avans Çekerken Bilinmesi Gerekenler

13.03.2017
381

Kredi kartlarının hayatımızdaki anlam ve öneminden artık bahsetmeye bile gerek yok. Kredi kartları hayatımıza ilk girdiği zamanlarda sadece alışverişlerimizi kolaylaştırıyordu. Ancak zaman geçtikçe kullanım alanları genişledi, büyüdü, daha fazla işimizi kolaylaştırmaya başladı. Taksitli nakit avans ve nakit avans işlemleri sayesinde kredi kartları anlık nakit ihtiyaçlarımızı da giderir oldu. İhtiyacımız olduğunda elimize nakit para geçmesi bizi gerçekten mutlu ediyor ancak bu durum hakkında bildiklerimiz bilmemiz gerekenlerden baya eksik gibi görünüyor. Bu yazımızda; kredi kartından nakit avans çekerken bilinmesi gereken 8 gerçek hakkında bilgi vererek bilgi portföyümüzü biraz daha genişleteceğiz.

1-Kredi kartımızdan nakit para çekerken uygulanan faiz oranı, diğer kredilere göre daha farklıdır. Kredi kartından çektiğiniz nakit avanslarda ihtiyaç kredilerine oranla daha fazla faiz ödemek durumunda kalırsınız. Eğer nakit avans seçeneğini taksitli kullandıysanız faiz oranı daha da artacaktır.

2-Dikkat etmeniz, bilmeniz gereken bir başka konu. Bankalardan nakit avans çektiğinizde sadece anaparayı ödemezsiniz. Anapara artı konulacak faizin yanı sıra banka sizden nakit çekim ücreti yada farklı isimler verdiği masrafların ücretini talep edecektir.

3-Bankadan çektiğiniz tutarın meblağsı önemli olmadan, ödenme tarihinin önce veya sonra yapılması göz önüne alınmadan hatta çekimden ertesi gün dahi borcunuzu kapatmış olsanız banka sizden nakit çekim ücret bedelini talep edecektir.

4-Kredi vadenizi ne kadar geniş tutarsanız o kadar zarara girersiniz. Yapacağınız nakit avans çekimlerinin vadesi ne kadar uzun olursa işlenecek faiz de o denli fazla olur. Daha fazla faizden kaçınmak adına yaptığınız nakit avans çekimlerinin vadesini pek uzatmamanızda fayda var.

5-Her ihtiyaç anında kredilere sarılmayın. Bazen beklenen bir para olabilir, para kısa süreliğine ihtiyaç olabilir. Bu gibi durumlarda nakit çekim ücretini de pek önemsemiyorsanız nakit avans çekmek daha mantıklı olacaktır.

6-Nakit avans seçeneğini kullanabilmek için kredi kartı ödemelerinizi dikkate almanız gerekmektedir. Eğer bir yıl içerisinde üst üste 3 defa kredi kartı borcunuzun %50’sini ödemez, borcunuzu geciktirirseniz kartınız nakit çekim işlemine kapatılabilmektedir. Kartınızın tekrar nakit avans çekimine açılmasını istiyorsanız güncel olan son dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir.

7-Bankalar sizin ihtiyaçlarınızı sizlere para satarak karşılıyor. Tabi ki bunları hayır olsun diye değil kendi karlarını da düşünerek gerçekleştiriyor. Kredi kartınız arayıcılığı ile kullanabildiğiniz nakit avans yöntemi de para satma yöntemlerinden bir tanesidir. Ayrıca bankalar en çok bu durum karşısında karlarına kar ekler.

8-Son ve belki önemli madde. Kredi kartınız ile kullanacağınız nakit avansı yapacağınız geri ödemeyi ihtiyaç kredisi ile kıyaslayın. Özellikle taksitli nakit avanslarda faiz oranlarının fazla olduğunu belirtmiştik, karşılaştırmayı da bu seçenek üzerinden yapın. Taksitli nakit avansın, nakit avansa göre yüksek faiz oranları daha doğru kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekerken Bilinmesi Gerekenler

Mesela; çektiğiniz taksitli avansın tutarı 5000 TL, 9 ay vade ile toplam geri ödemesi 6300 TL, aynı şekilde ihtiyaç kredisi çekiyorsunuz tutar yine 5000 TL ancak vade süreniz 24 ay. Yani ihtiyaç kredisinde daha uzun vade seçenekleri ile daha kolay ödemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Maximum Kart Market Kampanyası 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.