Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartının Arka Yüzündeki Cvv Kodu Hangisidir?

12.03.2017
572

Artık hepimiz İnternet üzerinden kredi kartlarımız arayıcılığı ile alışveriş gerçekleştiriyoruz. Alışverişlerimizi gerçekleştirirken olmazsa olmazımız da Cvv Kodu. Şimdi, Kredi Kartının Arka Yüzündeki Cvv Kodu Hangisidir? Bizlerden hemen hemen her internet alışverişinde Cvv kodu isteniyor, bu durumla karşılaşınca hangi sayıları yazacağız? Nerede yazıyor bu Cvv kodu?

CVV Nedir

Kredi Kartındaki Güvenlik Kodu Cvv Nerede Bulunur?

Kredi kartının arka yüzündeki Cvv kodu hangisidir sorusu malum yazımızın amacı, ancak bu konuya geçmeden önce Cvv ne demek bir tanımla başlamamız daha iyi olacaktır. Cvv yada Cvc kredi kartımızın arka yüzünde bulunan 3 haneli bir koddur. Bu kodun geliştirilmesindeki en büyük amaç, yapılan alışverişlerde sahtekarlığın, dolandırıcılığın önüne geçebilmektir. Eğer kredi kartınız ile alışverişlerinizi fiziksel temas ile gerçekleştiriyorsanız Cvv kodu pek önemlidir. Cvv kodu internet kanalı arayıcılığı ile yada telefon üzerinden gerçekleşen alışverişlerde kartın güvenilirliğini ve var olup olmadığının anlaşılması için Cvv kodu gereklidir. Bu sayede alışveriş daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Cvv kod hayatımızda 1 Ocak 1997’den beri mevcut. Cvv kodu 1 Ocak 1997’de Master Card tarafından zorunlu olarak, 1 Ocak 2001’den itibaren de Visa tarafından kullanımı zorunlu bir hale gelmiştir.

Cvv kodunuz banka tarafından belirlenir, bu durum sizin yetkiniz altında değildir. Banka tarafından kredi kartı üretilirken banka kullandığı özel şifreleme yöntemi sayesinde Cvv kodunu belirlemektedir. Cvv kodu da ön tarafta bulunan 16 haneli kart numarası ile ilişkilendirilerek belirlenir. Cvv notu ile kart numarasının bağlantılı olmasının sebebi alışveriş gerçekleşirken gerçekten böyle bir kartın olup olmadığına bakılacak olmasıdır. Cvv kodu o kadar güçlüdür ki, bu zamana kadar bu güvenlik kodunu aşabilen, kırabilen kimse bulunmamaktadır.

Kredi kartlarımızın en ön yüzünde hem de arka yüzünde birbirinden farklı sayılar var; kredi kartının arka yüzündeki Cvv kodu hangisidir?. Cvv kodu genellikle kredi kartlarının arka yüzünde yer almaktadır. Cvv kodu baskı şeklinde işlenmektedir ayrıca imza atılacak bantta yer almaktadır. Güvenlik bandının altında yer alan rakamların devamında bulunan 3 hane Cvv konu olmaktadır.

Fiziksel olandan bahsettik bu konuda bir diğer hususa sanal kredi kartının arka yüzündeki Cvv kodu hangisidir? Sorusu üzerinde duralım. Alışverişlerimizi yapabileceğimiz alanlar gün geçtikçe artıyor, hem imkandan faydalanmaya çalışırken güvenliğimizden de endişe ediyoruz. Güvenlik söz konusu olunca bankalar son yıllarda sanal kredi kartını yaygınlaştırmaya başlamışlardır. Bazı bankalar söz konusu sanal ortam olunca, fiziksel bir kart üzerinden gidebiliyor, sadece sanal alemde görülebilen bir tasarım gerçekleştirebiliyor veya sadece rakamlarla var olan bir kart tasarımı yapabiliyorlar. Elinizde bulunan herhangi bir kredi kartında Cvv kodu nasıl arka tarafta yer alıyorsa, sanal kredi kartında da Cvv kodu yine arka kısımda yer almaktadır. Sanal kredi kartında Cvv kodu kişiye doğrudan da gösterilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Maximum Kart Market Kampanyası 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.