Finans Krediler

Kredi kartının hesap kesim tarihi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

11.06.2017
233

Kredi kartları hayatımıza çeşitli yararlar sunuyor. Ödemelerde taksit imkanı cebimizi rahatlatıyor, ödeme erteleme işlemleri o ay bütçemizin sarsılmamasına neden oluyor ya da nakit alımda zorluk yaşayabileceğimiz ürünleri kredi kartı ile alarak ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz. Ancak her zaman bu yararlar yeterli kalmıyor. Kredi kartı kullanan tüketicilerin farklı istekleri de bulunuyor. Farklı isteklerden bir tanesi de kredi kartı hesap kesim tarihinde değişiklik yapılmak istenmesidir. Hesap kesim tarihi banka tarafından belirlenen bir unsur olarak bilinse de tüketiciler bu tarihi kendilerine uygun bir şekilde değiştirebilmektedir. Herkesin maaş günü farklıdır, yada ödemelerini gerçekleştirebileceği günler bu nedenle hesap kesim tarihi oldukça önemli bir unsur konumundadır. Eğer ödemeleri tüketici kendisine göre ayarlamaz ise ödeme zamanı geldiğinde sıkıntı yaşar ve kredi notu bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu olumsuzluklar göz önüne alındığında kredi kartlarını aktif bir şekilde kullanan kişilerin bu durumdan haberdar olması gerekir ve durumu kendisine uygun bir hale getirmesi gerekir. Bu duruma müdahale etmek için hesap kesim tarihi nedir bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmalıdır.

Kredi kartının hesap kesim tarihi değiştirme işlemi nasıl yapılır

Hesap kesim tarihi nedir?

Kredi kartı yada banka kartı kullanan tüketicilerin haberdar olduğu bir ekstre dönemi mevcuttur. Ekstre dönemi iki hesap kesim tarihi arasında kalan dönemlerdir. Ekstreler ne işe yarar diyorsanız hesap kesim tarihleri boşluğundaki ödemeleri göstermekle yükümlüdürler. Yani hesap kesim tarihi gerçekleştirilen harcamaların belirtilen tarihe kadar toplanarak değerlendirilmesini ifade etmektedir. Bu durum sonucunda o dönem içerisinde ödenmesi gereken borç hesaplanır. Sizlere bildirilen borcu da belirtilen tarih aralığında ödemeniz gerekmektedir. Ödeme yapılacağı için hesap kesim tarihinin tüketiciye uygun olması gerekir. Aksi taktirde ayın 15’inde maaş alan bir tüketicinin hesap kesim tarihinin ayın 1’i olması ödemede yaşanacak zorlukların habercisidir.

Ödemelerin zamanında gerçekleşmesi hem banka açısından hem de tüketici açısından büyük önem taşır. Çünkü daha sonraki zamanlarda bankalar tüketici ile gerçekleştireceği anlaşma için geçmiş zamanda yaptığı harcamalara, ödeme durumlarına bakmaktadır. Bu duruma ise kredi notu uygulaması adı verilir. Hal böyle iken tüketicinin bu durum karşısında tedbirli davranması şarttır. Aksi taktirde daha sonraki zamanlarda finansal işlemlerde sorunlar baş gösterebilir.

Hesap kesim tarihi neye göre ayarlanmalıdır?

Kredi kartlarının farklı avantajlar sunduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Ancak kredi kartlarında bankaların bizlere sunduğu fırsatlara aldanmadan, kapılıp gitmeden kendimize göre ayarlamamız gereken hesap kesim tarihi vardır. Yani, kredi kartı kullanımı için başvuru yaptığınız tarihi de seçerken dikkat etmeniz çok önemli. Hesap kesim tarihi belirlenirken dikkat edilmesi gereken, öncelik verilmesi gereken durum kişinin maaş aldığı gün veya kredi kartı ödemelerine bütçe ayırabileceği gün olmalıdır. Çünkü hesap kesimi yapıldıktan sonra banka tarafından bir müddet verilir ve ödemenin bu zaman zarfında gerçekleştirilmesi istenir. Belirtilen zaman içerisinde de elinizde kredi kartınızın payını bulundurmanız gerekmektedir.

Başka nelere dikkat edilmesi gerekir? Alışverişlere! Eğer çok acil bir ihtiyaç değilse kredi kartınızın hesap kesim tarihine bir iki gün kala alışveriş yapmamanız gerekir. Yani hesap kesim tarihi her harcamada göz önünde bulundurulmalıdır. Hesap kesim tarihinden sonra yapılan alışverişler diğer ayın ekstresinde yer alır. Bu önemli bir unsurdur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nedir Nerede Yazıyor? 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.