Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Artık İnternetten Öğrenilebiliyor!

30.01.2017
573

Teknolojinin gelişmesiyle artık internet dünyasında birçok veriye ulaşmak mümkün. Finans sektörü de buna uyum sağlamaya devam ediyor. Eskiden ancak bankalardan yapabildiğimiz kredi puanı sorgulama, kredi puanı hesaplama, kredi sorgulama işlemleri yeni düzenlemelerle internetten bir tıkla yapılabilmektedir.

Kredi notu neden önemli

Krediler kimi zaman zorda kalan insanlar için bir kurtarıcı, kimi zaman ise ev ve araba hayali kuranların bu hayallerini gerçekleştirmek için başvurdukları bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak finans kuruluşlarının kredi vermesinde belli teminatlar ve güvenceler istenmektedir. Her vatandaşın gelir durumu, finans geçmişi gibi verileri baz alan bir kredi notu bulunmaktadır. Bankalar bu kredi notuna göre puan vermektedir. Bankalar bu kredi notuna göre başvuranlara kredi verilip verilmeyeceğine karar vermektedir.

Kredi Notu Artık İnternetten Öğrenilebiliyor

İnternetten Ulaşmak Mümkün

Kredi notları geçmişte sadece bankaya giderek öğrenebilen bir veriydi ancak Kredi Kayıt Bürosu yaptığı bir düzenleme ile bireylerin de sisteme üye olarak kredi notunu ve risk raporunu internet görebilmesine imkân sağladı. Findeks olarak adlandırılan bu yeni sistemde kredi notunuzun yanında bu notun ne anlama geldiği ve Türkiye not ortalamasındaki yeri bilgileri de analiz olarak veriliyor. Hâlihazırdaki notunuzun yanında daha önceki notlarınıza da sistemden ulaşmak mümkün. Bankalar kredi verirken faiz oranlarını bu notlara göre belirleyebilecek. Yeni uygulamada ayrıca not danışmanları bulunmakta. Bu not danışmanları size notlarınızı nasıl arttırabileceğinize dair tavsiyelerde bulunarak yol gösterici olabilecek. Yeni geliştirilen bu sisteme internetle her yerden ulaşılabildiği gibi geliştirilen akıllı telefon aplikasyonu ile cep telefonundan da ulaşılabilecek. Yeni sistemi KKB’nin Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Müdür Yardımcısı Koray Kaya şöyle değerlendirdi: “Findeks ile finansal açıdan bankalar tarafından nasıl göründüğünüz ayna gibi size yansıtılıyor”. Sistemle kredi puan sorgulaması kredi sorgulaması, kredi puan hesaplaması gibi işlemler bankaya gitmeden birkaç saniye içerisinde kolayca yapılabilecek. Sistem esasında sizin kredi puanınızı yüksek tutma üzerine kurulu. Buna göre puan kaybına yol açabilecek herhangi bir işleminizi tespit ettiğinde bunu size bildirecek ve bu işlemde değişiklikler yapmanızı tavsiye edecek.

Bu geliştirilen yeni sistemle insanlar artık çekinmeden bankalara giderek kredilerini çekebilecek. Hem bankada gereksiz vakit kaybından kurtulacak hem de bankalara karşı cesaretlenecek.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. murst kaldık dedi ki:

  Banka kredi notunu öğrenmek

 2. murat kaldık dedi ki:

  Banka kredi notunu öğrenmek istiyorum

 3. Derya çolak dedi ki:

  Kredi notumu öğrenmek istiyorum

 4. KALDIK DAYI9 dedi ki:

  🙂 PARA PARA PARA PARA