Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Ayda Ne Kadar Yükselir/ Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir

04.08.2017
664

Kredi notu; kişilerin bütün bankalarla olan finansal hareketlerini, hesaplarını, geçmişte kullandığı kredileri, kredi kartlarını ve bunları düzenli bir şekilde ödeyip ödemediği aynı zamanda takibe düşüp düşmediğini kredi kayıt bürosunda kaydı tutularak, değerlendirilmesiyle oluşan kişinin özel puanıdır. Bu puan için pek çok vatandaş kredi notu kaç ayda yükselir sorusu ile uğraşır.

Kredi notunu yükseltmek için bankaya olan bütün borçlarınızı kapatmanız gerekir. Kredi kartınızı kullandığınız zaman düzenli bir şekilde ödeme yapmanız gerekiyor. Eğer hesabınıza nakit para yatırırsanız kredi notunuz yükselmiş olur. Bu tür işlemleri yaptıktan sonra kredi notu kaç ayda yükselir sorusu sizin elinizdedir. Normal olarak kredi notları 1 ve ya 6 ay arasında yükselir. Fakat kara listeye düştüyseniz ya da takibe alındıysanız bu süre 2 yıl uzar.


Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir

Bankalarla tüketiciler arasında karşılıklı bir alışveriş durumu söz konusu. Tabi tüketiciler kullanacakları ürün için kendilerine en uygun bankayı ararken bankalarda her gelen müşteriye kapılarını ardına kadar açmıyor. Yani iki tarafı da etkileyen faktörler mevcut. Bunlardan en önemlisi de kredi notu. Tüketicinin herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanıp kullanamayacak olmasına kredi notu karar verir. Tüketicilerin borçlarına ne kadar sadık olduğu, ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı da bu sayede ortaya çıkar ve bankalar en doğru kararı kişi hakkında verir. Kredi notu anlayacağınız üzere banka-tüketici arasındaki ilişkilerden yola çıkılarak verilir.

Tüketici herhangi bir banka ürünü kullandığında ilk olarak aylık ödeme planlarına uyacağına dair bir söz verir. Eğer tüketici söylediği gibi aylık ödeme planına sadık kalmaz ise geç ödeme sonucu kredi notu düşüşe geçer. Tüketicilere verilen bu puanlama bankalarda yapılmıyor. Her tüketicinin notu KKB tarafından kayıt altına alınmaktadır. Eğer tüketici borcuna sadık değilse, ödemelerini yapmıyor veya geç yapıyorsa kredi notu maalesef daima düşüş halindedir. Kredi notu sadece kişinin o an kullandığı ürün için geçerli değildir. İlerleyen zamanlarda bankalardan bir işlem gerçekleştirileceği zaman bu durum göz önünde bulundurulur. Bu durumda da yeni bir sözleşme imzalanması oldukça güçtür.

Kara listeye girmek oldukça uzun ve zor bir zaman zarfının ürünüdür. Tüketici için bu durum o an pek bir anlam ifade etmese de sonrasında listeden ismin çıkarılması ve iyi bir kredi notunun oluşturulması oldukça zor ve zaman alan bir eylemdir. Kara listeye girmek kadar çıkmakta oldukça zaman alan bir eylemdir. Kişi ismini kara listeden çıkardıktan sonra işe ilk olarak borçlarını ödemekle başlamalıdır. Borçlar temizlendiği andan itibaren kişinin kredi notunun negatife doğru gitmesi durur. Borçlar temizlendikten sonra duran kredi notunu pozitife ilerletmek için çalışmalara başlanılması gerekir. Bu durum karşısında tüketicilerin aklına ilk etapta kredi notu kaç ayda yükselir sorusu gelir. Kredi notunun durağan bir kavram olmadığını her fırsatta ilerleyişe veya düşüşe geçtiğini belirtiyoruz. Kara listeden çıkan kişinin de kredi notu asla yükselmeyecek gibi bir durumu yoktur. Asıl mesele tüm borçları kapatmaktır. Eğer tüketicinin elinde nakit bir para varsa bu parayı vadeli hesaba yatırması kendisi için oldukça iyi  bir hamle olur ki buda kredi notunu olumlu bir şekilde etkiler. Bu tarz ataklar yapan tüketicilerin kredi notlarını yükseltmeleri için oldukça önemli hamlelerdir.

Başka hangi yollarla kredi notumu yükseltebilirim? Her başvuru için, her iptal işlemi için birbirinden farklı yöntemler mevcut haliyle kredi notu yükseltmek için tek bir seçenek yok. Tüketicilerin deneyebileceği bir diğer yöntem de düşük miktarlarda olmak kaydı ile kısa vadeli kredi çekmeleridir. Bu kredinin ödemelerinin gün şaşmadan yapılması, kullanılan kredi kartının limitinde yükselişe geçilmesi kredi notunu olumlu şekilde etkiler. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusu da kişinin durumuna göre değişiklik gösteren göreceli bir kavramdır. Genel bir örnek vermek gerekirse 1 ve 6 ay gibi bir zaman diliminde kredi notu yükselişe geçer. Ancak bu durum normal şartlar altındaki vatandaşlar için geçerlidir. Yani kara listeye düşen, listeden adını çıkararak sonrasında borçlarını ödeyerek işleme başlayan kişiler için zaman bu kadar kısa olmaz hatta 2 aya kadar sürebilir. Ancak sizler bu gibi bir durum içerisinde iseniz kredi notunuz nasılsa geç yükselecek diyerek ödemelerinizde asla taviz vermeyin. Tavsiyelere uymak biraz zaman

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.