Kredi Notu Düşüklere En Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşüklere En Kolay Kredi Veren Bankalar
19 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 173 kez okundu.

Bankaların müşterilerine sundukları tüketici ya da ihtiyaç kredileri, insan hayatını kolaylaştıran, onların bazı ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak tanıyan faydalı ürünlerdir. Pek çok insan eskiden olduğu gibi uzun yıllar birikim yapmaya çalışmak yerine, ev ya da araba alımı gibi ihtiyaçlarında ve düğün masrafı gibi harcamalarında banka kredilerine başvurup ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. Bu noktada krediler, kişinin hayat standardını yükselten bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu süreçte çekilen kredilerin sayısı artar, kullanılan kredi kartlarındaki borç miktarı ödeme gücünün çok daha fazlasına yükselir ve hesapsızca bir kullanım gerçekleştirilirse, fayda sağlayan krediler insan hayatına zarar verir bir hale gelmektedir. Bu sebeple kredi çekecek olan kişilerin ya da kredi kartı ile alışveriş yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, harcanacak olan rakamın ya da çekilen kredi aylık taksitinin, aylık gelire göre doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Banka kredileri için başvuru aşamasında en büyük kriter olan kredi notu, işte bu ödeme düzensizliği sonrasında düşmekte ve notu düşen kişilerde uzun süre bankalar ile çalışamamaktadırlar.

Kredi notu nedir?

Kredi Notu Düşüklere En Kolay Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi çekmeye karar veren insanların aklına gelen ilk soru “en uygun kredi hangi bankada” sorusudur. Ancak burada bilinmesi gereken ilk önemli nokta kredi notunun ne kadar olduğudur. Çünkü kişi yaptığı araştırma sonrası en uygun krediyi veren bankayı bulduğunda o banka, o kişiye, notu düşük olduğu için kredi vermek istemeyebilecektir. Peki, nedir bu kredi notu ve neden bu kadar önemli? Kredi notu, bankalar arasında ortak bir sisteme dayanmaktadır ve bir kişinin tüm bankalar çapında kullandığı ve ödemekte olduğu kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı borçlarını göstermekte, yapılan ödemelerin düzenli mi, düzensiz mi olduğunu da belirtmektedir. Yani bir banka müşterisi değerlendirirken onun kredi notuna baktığında önceki tüm banka çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmakta ve buna göre krediye cevap vermektedir. Kredi notu düşük olduğunda da hali ile bankalar kredi vermek istemeyecektir. Kredi notu sistemi bankalar arasında ortaktır ancak hangi bankanın hangi kredi notuna kadar kredi verdiği farklılık gösterebilir. Bu durum, bankaların genel müdürlükleri tarafından kendi kredi politikalarına göre düzenlenmekte ve belirlenmektedir. Dönemsel olarak da her banka, kredi verebileceği kredi notu miktarlarını azaltıp çoğaltabilmektedir. Bir kişi, bir bankaya kredi çekmeye gittiğinde notu düşük diye kredi çekemediğinde farklı bir banka aynı kişinin notunu yeterli görüp kredi verebilir. Ancak bu durum genelde ya hiç gecikmesi olmayan ve borcu çok göründüğü için notu düşük olan kişiler için ya da çok kısa süreli gecikmesi olan kişiler için geçerlidir. Borcunda uzun süre gecikme yaşayan ve özellikle kanuni takip süreci ile karşı karşıya kalmış olan kişiler, hiçbir bankadan kredi çekemeyeceklerdir. Bu sebeple de bankalardan çekilen kredilerin ya da kullanılan KMH yada kredi kartlarının ödemelerinin dikkat ile yapılması gerekmektedir.

Kredi Notu

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Kredi çekmeye karar veren kişilerin en çok merak ettikleri durum da yine kredi notlarının ne kadar olduğudur. Kredi notunu öğrenmek günümüzde artık oldukça kolaydır. Eskiden sadece bankalar, kredi başvurusu esnasında kişiler için kredi notu sorgulama işlemi yapmakta ve bilgi vermekteydiler. Ancak günümüzde bazı internet siteleri ve hatta bazı bankaların internet bankacılığı sayfaları sayesinde de kredi notları öğrenilebilmektedir. İnternetten yapılabilen bu sorgulamalardan az da olsa bir ücret alınabilmekte ancak kişiye aradığı bilgiyi kolay ve hızlı bir şekilde sunmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu İtibarınızı Yönetin, Nasıl Mı? başlıklı makalemizde kredi notu, Kredi Notu İtibarı ve Kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git