Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ?

25.02.2020
806

Kredi Notu Düşüklere Kredi veren bankaları sizler için değerlendirdik. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar ve bu bankaların şartlarını kredi limitlerini sizler için paylaşalım.

Bankaların müşterilerine sundukları tüketici ya da ihtiyaç kredileri, insan hayatını kolaylaştıran, onların bazı ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak tanıyan faydalı ürünlerdir. Pek çok insan eskiden olduğu gibi uzun yıllar birikim yapmaya çalışmak yerine, ev ya da araba alımı gibi ihtiyaçlarında ve düğün masrafı gibi harcamalarında banka kredilerine başvurup ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar.

Bu noktada krediler, kişinin hayat standardını yükselten bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu süreçte çekilen kredilerin sayısı artar, kullanılan kredi kartlarındaki borç miktarı ödeme gücünün çok daha fazlasına yükselir ve hesapsızca bir kullanım gerçekleştirilirse, fayda sağlayan krediler insan hayatına zarar verir bir hale gelmektedir.

Bu sebeple kredi çekecek olan kişilerin ya da kredi kartı ile alışveriş yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, harcanacak olan rakamın ya da çekilen kredi aylık taksitinin, aylık gelire göre doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Banka kredileri için başvuru aşamasında en büyük kriter olan kredi notu, işte bu ödeme düzensizliği sonrasında düşmekte ve notu düşen kişilerde uzun süre bankalar ile çalışamamaktadırlar. Peki gelelim kredi notu düşüklere kredi veren bankalar listesine bakalım.

kredi notu düşüklere kredi veren bankalar

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan kredi çekmeye karar veren insanların aklına gelen ilk soru “en uygun kredi hangi bankada” sorusudur. Ancak burada bilinmesi gereken ilk önemli nokta kredi notunun ne kadar olduğudur. Çünkü kişi yaptığı araştırma sonrası en uygun krediyi veren bankayı bulduğunda o banka, o kişiye, notu düşük olduğu için kredi vermek istemeyebilecektir. Peki, nedir bu kredi notu ve neden bu kadar önemli? Kredi notu, bankalar arasında ortak bir sisteme dayanmaktadır ve bir kişinin tüm bankalar çapında kullandığı ve ödemekte olduğu kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı borçlarını göstermekte, yapılan ödemelerin düzenli mi, düzensiz mi olduğunu da belirtmektedir.

Yani bir banka müşterisi değerlendirirken onun kredi notuna baktığında önceki tüm banka çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmakta ve buna göre krediye cevap vermektedir. Kredi notu düşük olduğunda da hali ile bankalar kredi vermek istemeyecektir. Kredi notu sistemi bankalar arasında ortaktır ancak hangi bankanın hangi kredi notuna kadar kredi verdiği farklılık gösterebilir. Bu durum, bankaların genel müdürlükleri tarafından kendi kredi politikalarına göre düzenlenmekte ve belirlenmektedir.

Dönemsel olarak da her banka, kredi verebileceği kredi notu miktarlarını azaltıp çoğaltabilmektedir. Bir kişi, bir bankaya kredi çekmeye gittiğinde notu düşük diye kredi çekemediğinde farklı bir banka aynı kişinin notunu yeterli görüp kredi verebilir. Ancak bu durum genelde ya hiç gecikmesi olmayan ve borcu çok göründüğü için notu düşük olan kişiler için ya da çok kısa süreli gecikmesi olan kişiler için geçerlidir. Borcunda uzun süre gecikme yaşayan ve özellikle kanuni takip süreci ile karşı karşıya kalmış olan kişiler, hiçbir bankadan kredi çekemeyeceklerdir. Bu sebeple de bankalardan çekilen kredilerin ya da kullanılan KMH yada kredi kartlarının ödemelerinin dikkat ile yapılması gerekmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi çekmeye karar veren kişilerin en çok merak ettikleri durum da yine kredi notlarının ne kadar olduğudur. Kredi notunu öğrenmek günümüzde artık oldukça kolaydır. Eskiden sadece bankalar, kredi başvurusu esnasında kişiler için kredi notu sorgulama işlemi yapmakta ve bilgi vermekteydiler. Ancak günümüzde bazı İnternet siteleri ve hatta bazı bankaların İnternet bankacılığı sayfaları sayesinde de kredi notları öğrenilebilmektedir. İnternet’ten yapılabilen bu sorgulamalardan az da olsa bir ücret alınabilmekte ancak kişiye aradığı bilgiyi kolay ve hızlı bir şekilde sunmaktadırlar.

Analistlerin Günlük Güncel Dolar Yorumları

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neden 0 (Sıfır) Olur ? Kredi Çekebilir miyim ? başlıklı makalemizde Kredi notu nasıl yükselir, kredi notu neden bu kadar önemlidir ve kredi notu neden sıfır olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar