Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17.05.2018
1.449

Banka üzerinden kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notları bankalar tarafından çok önemli bir unsur haline gelmiş durumdadır. Kredi notu hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit, kısaca iyi bir banka siciline sahip olmak yeterlidir. Daha önce kredi kullanmışsanız veya kredi kartı kullanmışsanız ve düzenli ödeme yaparak banka kara listesine düşmemiş iseniz kredi notunuz yüksek çıkacaktır.

Kredi Notum Nasıl Düzelir

Krediler acil ve toplu para ihtiyaç durumunda bankalar tarafından verilen paralardır. Bu paralar ihtiyaç için, ev satın almak için, araba satın almak için ya da iş kurmak için çekilebilir. Bankalar bu parayı bir seferde nakit olarak verebilirler. Bu durum da bankanın sizden bazı teminatlar istemesini gerektirir. Kredi notu bu teminatlardan biridir. Kredi notu bankaların kendi bankalarından işlem yapan kişilere vermiş olduğu puanlardır. Bu puanlar bankaların ortak olarak kullandığı bilgi işlem merkezlerinde birleşerek herhangi bir bankadan işlem yapan herkesin belirli bir kredi notu olması sağlanır. Kredi notları kişilerin daha sonraki hayatını da etkilemektedir. Kötü bir kredi notu özellikle bankalardan talep edilecek kredi kartı ve kredi gibi durumları etkilemektedir.

Kötü Kredi Notunuz Varsa

Çektiğiniz bir krediyi zamanında ödeyememiş olabilir ya da kredi kartı borçlarınız ile uzun süre mücadele etmiş olabilirsiniz. Bu tür durumlardan dolayı kredi notunuz düşebilir hatta uzun süre ödemeler konusunda sıkıntı çekerseniz bankalar icra yoluna başvurduğu için kara listeye de düşebilirsiniz. Kara listede iken bankalardan kredi çekmek ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak mümkün olmamaktadır. Fakat bankalar ortak merkezleri ara ara aldıkları kararlar ile kullanıcıların ödeme düzenini tekrar değerlendirmektedir. Bu durum da birçok insan için kredi notu düzeltme anlamına gelir. Bunun yanı sıra eğer kredi ödemelerinizde yalnızca bir dönem için aksaklık yaşanmış sonrasında ise ödemeler düzenli bir şekilde yapılmış ise kredi notunuz da kendi kendine düzelecektir. Bu durum yaklaşık 1 senelik süreci almaktadır. Bu sebeple de kredi notunun baştan yüksek tutulması önemlidir.

Kredi Notunun Değiştirilmesi

Kredi notunun kullanıcı kişiler tarafından değiştirilmesi mümkün değildir. Puanlama bankaların ortak olarak belirlediği bir sistem üzerinden otomatik olarak yapılır ve kişi müdahalesi ile kredi notu değiştirme mümkün değildir. Kredi notu değişikliği ancak düzenli ödemeler ile mümkün olmaktadır. Kötü olan kredi notunu iyi yönde değiştirmek istiyorsanız kredi kartı borçlarının yalnızca asgari tutarlarını değil tamamını ödemeniz ve son ödeme gününden önceki bir tarihte ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeler kredi notunuzu olumlu şekilde etkileyecektir.

Kredi Notunun Normali Kaçtır?

Krediler bankalardan ihtiyaç anında temin edilen toplu paralardır ve nakit olarak teslim alınır. Bu paralar hızlı bir şekilde kişilere teslim edildiği için birçok kişi tarafından özellikle acil durumlarda tercih edilmektedir. Bankalar kişilerin ihtiyaçlarını hem krediler ile hem de kredi kartları ile karşılamaktadır. Kredi kartları harcama yapıldıktan sonra ödeme yapılan kart tipleridir. Kredi kartlarında tüm aylık borç ödenmek zorunda değildir. Yalnızca asgari tutar da ödenebilir. Kredilerde ise belirli aylık ödeme tutarlar mevcuttur. Hem banka kredisi hem de kredi kartları ödemelerinde tam olarak borç tutarının ödenmemesi kredi notu denilen puanlandırma sisteminde sıralamanızın düşmesine sebep olacaktır. Kredi notu hesaplarken bankalar tarafından belirli formüller kullanılır ve sonucunda da kredi puanı denilen bir rakam elde edilir. Bu puan kredi notu sisteminde bir sıraya konulur. Sıralamanız aynı zamanda sizin risk grubunuzu da belirler.

 Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu hesaplanırken kullanılan formül ile 1 ve 1900 arası bir puan değeri hesaplanır. Bu puan değeri de 5 ayrı gruptan oluşan bir piramit içine yerleştirilir. Kredi puanı 700’ e kadar olanlar en düşük grup olmakla beraber bankalar için de en riskli gruptur. 700 ve 1100 arasında olanlar ise orta risk seviyesindedir ve kısa süre içinde puanlarını yükselterek normal kredi notu seviyesine ulaşmaları gerekir. 1100 ve 1500 arası orta ya da kredi notu normal puan olarak değerlendirilebilir. Bunun bir üst seviyesi olan 1500-1700 arası da bankalar tarafından normal olarak değerlendirilebilir. Eper hesaplama sonucu çıkan kredi puanınız 1700 ve 1900 arasında ise kredi puanınız ve sıralamanız en iyi seviyededir.

 Yüksek Kredi Notunun Avantajları

Yüksek kredi notunun avantajları oldukça fazladır. Yukarıda anlatılan sıralamanın en üstünde yer alan kişiler için tüm bankalar kredi kartı verebilir ve çekilmek istenen kredi tutarlarında da mümkün olabildiğince esnek davranırlar. Eğer kredi notu puan sıralamasının altında iseniz de hemen hemen hiçbir bankadan kredi kartı ya da yüksek kredi almanız mümkün olmayacak alsanız bile bu krediler çok az miktarlar ile sınırlandırılmış krediler olacaktır.

Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir?

Bankalar kişi ve kurumlara ihtiyaç halinde kullanılmak üzere belli limitlerde ve geri ödeme şartlarında kredi verebilirler. Kredi limitini, uygulanacak faiz oranını ve geri ödeme şartlarını belirleyen şey ise sahip olunan kredi puanıdır. Kredi puanı daha önce bankadan yapılan kredi işlemleri ya da kullanılan kredi kartlarının geri ödeme performansına göre belirlenen bir puandır. Bu puan her kişi için ayrı ayrı belirlenir ve sabit bir sistem değildir. Bir kredi notu 1 ay gibi kısa bir süre içinde azalabilir ya da artabilir. Bu durum hem kişiler için hem de bankalar için avantajdır. Kredi puanının yükselmesi ile kişiler bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarından daha fazla yararlanırlar. Bankalar da daha çok kişiye kredi verebilecekleri için bu durumdan fayda sağlamış olurlar. Her banka kendi müşterisi için en iyi imkanları sunmak ister fakat kredi puanlandırma sistemi tüm bankaları etkilediği için kredi işlemlerinde oldukça önemli bir şart teşkil eder.

Kredi Notu Değişir Mi?

Kredi notları ödemelerin iyileştirilmesi ve düzenli hale gelmesi ile değişebilir. Ödemeler de bankalara aylık olarak yapıldığı için kredi puanı aylık olarak yükseltilebilir. Bu sayede de eğer yeterli sayıda ödeme yaparsanız birkaç ay içinde puanınızı yükseltebilirsiniz. Aynı şekilde yıl içerisinde düzenli yapılmayan ve ödeme tutarının altında yapılan ödemeler için de kredi notunuz düşecektir. Bu dengeyi sağlamak için yıl boyu ödemelerinizi belirli bir plan dahilinde yapmanız gerekli ise vadesiz mevduat hesapları ile ödemelerinizi desteklemeniz aylık kredi notu yükseltme açısından size fayda sağlayacaktır.

Yüksek Kredi Puanı

Kredi puanının yüksek ya da düşük olması özellikle yüksek limitli kredi çekerken sizlere oldukça fayda sağlamaktadır. Bu sayede kredi notunda yapılacak herhangi bir değişiklik ödeyeceğiniz faiz tutarını dahi değiştirebilir. Aynı zamanda yüksek kredi puanı olan müşteriler tüm bankalar için ayrıcalığı olan müşterilerdir. Siz de yüksek kredi limitiniz olsun istiyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmalı ve elinizde olmayan sebepler ile ödeme yapamayacağınız durumlarda ise mutlaka önceden bankanıza başvurup kredi notunuzun bu durumdan etkilenmemesi için kullanabileceğiniz alternatifleri de sorup öğrenmelisiniz.

Banka Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Banka Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Tüketicilerin nakit para ihtiyaçları olduğunda bankaların kredi olanaklarından yararlanmaları oldukça sık uygulanan yöntemlerden birisidir. Bankaların tüketiciler için birçok kredi ve kredi kartı olanakları sunması da tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını karşılaması açısından büyük bir önem arz ediyor. Ancak bankalar tüketicilere kredi olanaklarından yararlandırmadan önce tüketicilerin talep etmiş oldukları kredi miktarını bankaların belirlemiş oldukları aylık ödeme planına uyup uymayacaklarını tespit etmek için maaş bordrolarının ibraz edilmesini istiyor. Maaş bordrolarını ibraz eden tüketiciler bankalardan istedikleri ve ödeme planlarına uyabilecekleri kredi imkanlarından yararlanabiliyorlar.

Banka Kredi Notu ve Özellikleri

Tüketicilere bankalar ile yapmış oldukları sözleşmeler ışığında yapabilecekleri ya da yapamadıkları her ödemeler neticesinde banka kredi notu olarak cezalandırma sistemleri uygulanıyor. Tüketicilerin ödemeleri gereken aylık ödeme tutarlarını son ödeme tarihinden sonra ödemeleri ya da hiç ödememeleri durumunda ödenmeyen her gün için kredi notu düşerek tüketicilerin olumsuz bir şekilde etkilenmeleri sağlanıyor. Kredi kullananların en çok araştırmış oldukları konuların başında bankalardan kredi kullanabilmeleri için kredi notu kaç olmalı konusudur. Kredi notu Merkez Bankasınca belirlenen bir puandır ve yapılacak her ödemede sabit olarak kalırken ödeme yapılmaması durumunda düşen bir not olarak dikkat çekiyor.

Kredi Notu ve Kara Liste

Tüketiciler bankalar olan ödemelerini 90 günlük bir süre içerisinde geciktirmeleri durumunda bu neticeden iki şekilde olumsuz olarak etkileniyorlar. Bunlardan birisi 90 gün için her gün kredi notlarının düşmesi ve bankların 9 gün sonrasında yapmış oldukları ihtara uyulmaması durumunda yapılması gereken ödemelerin yasal yollardan ibraz edilme sürecin neticesinde kara listeye girme durumudur. Bankaların tüketicilerin yapmaları gereken ancak yapmadıkları ödemeleri yasal yollardan almaları için dosyaları avukatlara vermeleri durumunda tüketiciler Merkez Bankası kara listesine girerek 5 yıl süre ile bu liste içerisinde kalarak hiçbir banka kredi ve kredi kartı imkanlarından yararlanamıyorlar. Tüketicilerin kara listeden çıkmaları için öncelikle bankalara olan tüm borçlarını ödemeleri gerekiyor. Ödeme işlemi yaptıktan ve 5 yıllık süre geçtikten sonra tüketiciler kara listeden çıkarak bankaların kredi ve kredi kartı olanaklarından tekrardan yararlanabilme haklarına sahip olabiliyorlar. Bu nedenle bankalara yapılması gereken ödemelerin son ödeme tarihinden önce yapılması oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
 1. Suat ALEMDAR dedi ki:

  Kredi notları kişilerin daha sonraki hayatını nasıl etkilemektedir.

  1. admin dedi ki:

   Faiz Haram Mantığı İle Yola Çıkarsak İyi Etkilememektedir. Suat Bey 🙂

 2. Eren Irkılata dedi ki:

  Kredi notumu nerden öğrenebilirim

  1. admin dedi ki:

   Kredi Notunuzu Öğrenmek için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

   https://www.finanskrediler.com/findeks-kredi-notu-sorgulama-0-tl-ucretsiz-yontem/

 3. Samet can şahin dedi ki:

  Kredi Notu Öğrenmek Ücretlimidir?

  1. admin dedi ki:

   Kredi Notu Öğrenmek Hizmet bedeli Karşılığı ÜCRETLİDİR. Daha Detaylı Bilgi Almak İstiyorusanız Bu Makalemizi Okumanızı Tavsiye Ederiz
   https://www.finanskrediler.com/kredi-notu-ogrenme-ucretli-mi/