Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor

08.04.2017
267

Müşterilerin ve kredi çekmek isteyenleri sıklıkla sorduğu soruların başında kredi notu neye göre hesaplanıyor sorusu gelmekte. Kredi kartı borcu olanlar ve borçlarını geç ödeyenlerin kredi notları düşük gelmekte. Buna karşın kredi kartı borcu bulunmayanların ve ödemelerini geciktirmeyenlerin kredi notları yüksek olmakta.

 Kredi Notunu Arttırmak İçin

Kredi notu bankaların kredi çekmek isteyen müşterilere verdikleri toplam puanın bir dışa vurumudur. Kredi notunu belirleyen ana faktörlerin başında kredi kartlarının borcu yer almakta. Kredi kartı borcu yüksek olanlar kredi notları düşük gelerek söz konusu kredilerin imkanından faydalanamıyor. Bununla birlikte borçlarını ödeme prensipleri ve süreleri de oldukça etkileyici bir diğer faktör. Borçlarını geç ödeyenlerin de kredi notları düşük geliyor.


Kredi Notu Nedir, Nereden Alınır?

Para ve para ile ifade edilebilen her türlü kaynağın sağlanması açısından finansal kuruluşlar ilk sırada yer almaktadır. Bu finansal kuruluşlar içerisinde ise bankalar öncelik sırasına sahiptir. Çünkü bankalar günümüz insan yaşamında para ve para ile ifade edilebilen her türlü kaynağın temini, tedarik edilmesi, belirli koşullara bağlı olarak insanlara sunma açısından ticari faaliyet gösteren kuruluşlar olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde insanların bu bakımdan ihtiyaç duyduğu birbirinden farklı isimlerde bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların her birinin ismi farklı da olsa sunmuş oldukları hizmetlerin tamamına yakını ortaktır. Bankaların sunmuş olduğu her bir hizmet için müşterilerinden belirli koşulları yerine getirilmesi istenir.

Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum

Bu koşulların başında kişinin bankadan talep etmiş olduğu her hizmete ilişkin güncel kişisel bilgilerin istenmesidir. Bu bilgilerle beraber adres, telefon ve diğer bilgiler de bankalar tarafından özellikle müşterinin ve bankanın güvenliği açısından istenmektedir. Bankalardan birçok finansal hizmet verilmesi ile birlikte müşterilerin özellikle talep etmiş oldukları hizmetlerin yoğunluğu mevcuttur.

Bu hizmet yoğunluğu arasında kredi ve kredi bileşenlerinden oluşan hizmetler oluşturmaktadır. Kredinin ne olduğu konusunda bilgi vermek gerekirse, insanların mevcutta var olan veya sonradan ortaya çıkan herhangi bir ihtiyacın giderilmesi için finansal kuruluşlardan belli koşullar altında geri ödemeye bağlı olarak talep etmiş olduğu para veya para cinsi değerlere verilen isimdir. Bankaların müşterisi olsun veya olmasın insanlara sunmuş oldukları bu hizmet ile beraber insan yaşamının kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Bankaların sundukları kredi ürünleri içeriği ve koşulları bakımından değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak bankaların sunmuş oldukları kredi ve ürünleri ihtiyaca en iyi cevap verebilecek özellikte olmasına dikkat edilmektedir.

Örneğin ev alma konusunda ev kredisi, araba alma konusunda araç kredisi, tatil yapmak için tatil kredisi bunlardan sadece birkaçıdır. Kredilerin bu şekilde şekillenmesi tüketici olarak bankalardan talep edilecek kredi ve ürünü daha kolay bulmayı sağlayacağından insanlar için zaman kaybını ortadan kaldırır. Mevcutta var olan veya ertelemiş olduğunuz herhangi bir ihtiyacınız için herhangi bir banka şubesine uğramanız ve almak istediğiniz kredi ürün ve hizmetini belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu süreçten sonra banka krediye ilişkin detaylı bilgi ve belgeleri kayıt altına alarak kredi hizmet ve ürününü size sunar.

Kredi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi ürün ve hizmeti her ne kadar insan yaşamını kolaylaştırması gerçeğinden hareketle, kredi alınırken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin ihtiyaca en uygun kredinin alınması he ihtiyacınızın giderilmesi hem de amaca uygun hizmet almanız önem taşır. Diğer taraftan kredi alırken faiz oranlarının karşılaştırılması önemlidir. Aynı ihtiyaca yönelik farklı bankaların farklı kredi faiz oranı uygulama durumları söz konusudur. Bunun için kredi almadan önce detaylı bir araştırma yapmak gereklidir. Çünkü kredi faiz oranı kredi ürün ve hizmetleri arasında tüketiciyi zor durumda bırakabilecek en önemli etkendir. Bu nedenle aynı ürünü düşük faiz oranı ile almak akıllıca bir tercih olacaktır. Kredi faiz oranının yanında talep edilen kredi ürün veya hizmetine talep edilecek olan banka tarafından eklenen kredi masraf ve kalemlerinin en düşük seviye olması da önem taşıyan bir düğer husustur. Kredi masrafının düşük olması aynı kredi ürün veya hizmetini daha cazip kılacaktır.

Kredi Ürün Ve Hizmetlerinin Alınmasından Sonraki Durumlar

Kredi ve kredi ürün hizmetlerini alan tüketici mevcut ihtiyacını bir şekilde gidermiş olmasına rağmen kredi geri ödeme veya krediyi kapatma süreci açısından karşılaşabilecek olumlu veya olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumların başında kişinin finansal kimlik notunu belirleyecek olan kredi notu etki etmektedir. Kredi notu kredi ürün ve hizmetlerini almış ve kullanmış kişiler açısından önem taşıyan bir terimdir. Kredi notunun oluşması için bir kişinin en az bir finansal kuruluştan kredi ve benzeri ürünü almış olması gerekmektedir. Kredi veya ürün hizmetlerini hiç almamış bir kişi için kredi notunun varlığından söz edilemez.

Kredi notu, bireylerin en az bir finansal kuruluştan herhangi bir kredi, kredi kartı, avans hesap, artı para ve benzeri ürünleri kullanmış ve belli bir ödeme dönemine tabi olmasını gerektiren, bu kredi ve ürün hizmetlerinin geri ödenmesinde pozitif veya negatif olarak banka kredi değerlendirme kurumu tarafından kredi kullananın finansal performansına göre verilen not olarak bilinmektedir. Kredi notu genel olarak 1-1900 sayı aralığı arasında kredi kullananın performansına göre değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. Kredi notunun sayı aralığının yüksek olması kredi kullananın pozitif yönde finansal bir kimliğe sahip olduğunu, düşük olması ise negatif yönde finansal bir kimliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Kredi Notunun Hesaplanmasına Neler Etki Eder?

Herhangi bir kişinin kredi notu hesaplanırken kredi oluşturma kurumu tarafından bazı veriler dikkate alınmaktadır. Bu veriler kişinin kredi ürün ve hizmetlerine ilişkin tüm detaylı bilgileri içermektedir. Kişinin kredi notu hesaplanırken ilk olarak son beş yıl içerisinde kullanmış olduğu kredilerin ve kredi tutar toplamının parasal değeri hesaplanır. Eğer bir kişi için belirlenen kredi limitinin üstünde kredi sayısı veya limiti var ise kişinin kredi notu negatif yönde düşecektir. Tersi bir durumun olması ise kredi notunu yükseltecektir. Kredi notunun hesaplanmasında ve oluşturulmasında etki eden ikinci önemli husus kişinin son beş yıl içerisinde kullanmış olduğu kredilerin geri ödemesini zamanında yapıyor olması gelir.

Çünkü banka veya finansal kuruluşlar kredi ürün ve hizmetlerini tüketiciye sunarken geri ödemesini belli bir plan dâhilinde istemektedirler. Aynı durum kredi kartı, nakit avans, artı para gibi kredi ürünleri için de geçerlidir. Kredi ürün veya hizmetlerinin herhangi birisinin taksit veya son ödeme tarihinde ödenmemesi kişinin kredi notunu aşağıya çekecektir. Bu nedenle kullanmış olduğunuz tüm kredi ve ürünlerinde ödeme tarihlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi notunun hesaplanmasında kullanılan üçüncü bir durum kişinin son beş yıl içerisinde hangi sıklıkta ve ne kadar kredi ürün ve hizmetine başvuru yapmış olduğu gelmektedir. İhtiyaç olmadığı halde yapılan her bir kredi ürün ve hizmet başvurusu notu aşağıya çekecektir. Bu konuda dikkatli davranıp mümkün olduğunca kredi başvurularını sınırlı sayıda tutulmalıdır. Kredi notuna etki eden faktörleri ve bileşenleri bilmek kredi ürün veya hizmetini kullanan kişinin daha dikkatli davranmasında büyük destek sağlayacaktır.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor

Kredi Notunun Düşük Veya Yüksek Olması

Kredi notunun yüksek olması daha sonraları banka veya diğer finansal kuruluşlardan talep edeceğiniz herhangi bir kredi ve benzeri ürünlerin onaylanması ve anında size sunulmasında avantaj sağlayacaktır. Çünkü kredi notu sizin finansal kuruluşlar karşısındaki güven kimliğinizdir. Kredi notu yüksek olan bir kişi için bankalar öncelik tanır. Kredi notunun düşük olması finansal kurumların size güvensiz bakmanızı kredi ve ürünlerine ilişkin taleplerinizde sıkıntı yaşamanıza neden olacağından güvensiz bir profil oluşacaktır. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat etmeli, kredi veya ürünlerini talep etmeden önce iyi bir şekilde düşünmek gerektiğini asla hiçbir zaman unutmayın. Kredi ya da kredi ürünleri hayatımızı zorlaştırmayı değil kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.