Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Öğrenme Ücretli Mi?

26.12.2016
379

Bankalardan yapacak olduğunuz kredi çekme işlemleri için kredi notunuz önemlidir. Kredi notunu öğrenmek için birçok seçenek vardır. Kredi notunuz ortalama ve ya ortalamanın üstünde bir puanda ise daha rahat kredi çekebilirsiniz. Kredi notu öğrenme ücretli mi? sorusu için ise, birçok yerden kredi notunuzu belirli ücretler karşılığında öğrenmeniz mevcut. Kredi notu öğrenmeniz için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Kredi notu, Türkiye’de dokuz bankanın ortaklığı ile kurulmuştur ve KKB yani Kayıt Bürosu tarafından oluşturuldu. Türkiye’de ki tüm bankalar ise KKB’ye bireysel kullanıcıların verilerini gönderir. Bu verilerin değerlendirme notu ise 1 ile 1900 gibi bir puan sistemi altında ölçülür. Eğer bir kredi çekecekseniz, kredi notunuzun ortalama bir puanda olması gerekmektedir.

Bankaların bir araya gelerek oluşturdukları kredi kayıt büroları bireylerin kredi notunu belirler. Kredi notu belirlenirken sizlerin bu güne kadar bankalar ile yaptığı tüm işlemlerin verileri kredi kayıt bürolarının veri tabanlarında bulunmaktadır. Bir bankadan aldığınız kredi ödemelerinizden tutun da kredi kartı işlemlerinize ödemelerinize kadar bankalar ile yaptığınız tüm finansal işlemler derlenerek bir tür değerlendirme yapılıyor ve bu değerlendirme sonucunda da sadece kişiler değil kurumlarda kredi notu alıyorlar.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu denilen durum sayesinde sizler kişisel olarak ya da kurumsal olarak bankaya kredi için başvuru yaptığınızda banka kredi kayıt bürosu yani findeks aracılığı ile kredi için başvuran kişinin ya da kurumun kredi notunu istiyor. Kredi kayıt bürosu bu doğrultuda hazırlanmış olan raporu bankaya sunuyor bankalar bu raporu değerlendirerek kredi istemine olumlu ya da olumsuz yanıt veriyor. İşte bu nedenlerle kredi notu fazlası ile önem arz etmektedir.

Kredi Notu Öğrenme Ücretli Mi
Kredi puanlamasında 1 ile 699 arasındaki puanı bulunan kişiler risk grubunda iken 1700 ile 1900 arası puanı bulunan kişiler en iyi derecede olanlar olarak adlandırılır. Yine de bazı bankalar bu puanlamanın yanında bir de kendileri araştırma yaparak kredi taleplerini değerlendirirler. Aslına bakarsanız reklamlarda bazı bankaların sık sık kullandığı bir sms ile kredi sloganının temelinde de kredi puanı yatmaktadır. Çünkü kredi puanlarınız için TC kimlik numarası yeterli olmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notlarının mimarı olan findeks aracılığı ile sizlerde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks’in resmi web sitesine girerek kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi bu işlemi işlem yapmak istediğiniz herhangi bir banka aracılığı ile de kredi puanı sorgulamanız mümkündür. Esasen tercih edilebilecek her iki yönteminde temelinde findeks vardır yani bankadan da kredi notunuzu öğrenmek isteseniz bankanın da yapacağı işlem findeks’in veri tabanını kullanmak olacaktır.

Kredi Notu Sorgulanırken Ücret Ödeniyor Mu?

Asıl merak edilen soru bu durumda şudur; bu işlemler için herhangi bir ücret ödenmesi gerekli midir? Zamanla bu işlemler artık bir ticari gelire dönüşmeye başladığı için günümüzde de pek çok banka tarafından kazanç kapısı olarak kullanılmaya başlanmıştır bu durum.
Findeks’in resmi web sitesini giriş yaparak kredi notu öğrenmek isteyenler için 4 TL + KDV ücreti alınmaktadır. KDV artı işlem ücreti toplamda 4,72 TL etmektedir. findeks’te ücretlendirme bu şekilde iken bankalarda aynı işlemi 5 TL ile 10 TL arasında bir ücret ödemesi yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. Yani findeks’in resmi sitesinden bu işlemi yapmanız çok daha ekonomik olacaktır. Dediğimiz gibi günümüzde artık pek çok banka bu işi ticari kazanç olarak değerlendirmektedir. Aslına bakarsanız kredi notu öğrenme işlemleri ilk işlem gördüğü sıralarda tek seferlik sorgulamalarda herhangi bir ücrete tabi tutulmuyorken zamanla bu işlemlerden işlem ücreti alınmaya başlanmıştır.
Kredi Notu Oluştururken Dikkate Alınan Unsurlar
Kredi kayıt bürosu kişi ya da kurumların kredi notlarını değerlendirirken mevcut borç ya da bu borçların geri ödenmesindeki tutumlarını, para arayışında bulunma sıklığını, kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlıklarını, kredi ve kredi kartı kullanma yoğunluğunu baz alarak bir değerlendirme yapmaktadır.
Bu değerlendirmeler sonucunda da kişi ya da kurumlar için bir not sistemi getirmiştir. Derlenen bu raporlar bankalar tarafından Kredi Kayıt bürolarından istendiği takdirde anında bankalara ulaştırılıyor ve bu raporların değerlendirilmesi sonucunda kişi ya da kurumların finansal işlemleri gerçekleşiyor.
Sizlerde bankalardan kredi talepleriniz geri dönsün istemiyorsanız kredi notunuzu 1000’in altına düşürmemeye çalışın.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.