Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Risk Seviyeleri

08.04.2017
279

Paraya ihtiyacınız olduğu durumlarda ve ya aklınızda ki fikirleri icraata dökmek için belirli nakit para ihtiyacı vardır. Toplu halde bu paraları alabilmenin en iyi yolu ise bankalardır. Bankalardan başvuru yaparak kredi çekebilirsiniz ama tabii ki de bu işlemler bu kadar kolay olmuyor. Bankadan kredi almak için bankaların belirlemiş olduğu kredi notu risk seviyeleri, kriter ve kurallar vardır. Bu kurallar çerçevesinde sizlere kredi verebilirler.

Bu zamana kadar kullanmış olduğunuz kredi kartlarından kredi notunuz bankalar tarafından belirlenerek özel bir sistemde kayıtlı tutuluyor. Kredi notu risk seviyeleri 0 ile 1900 notları arasında değerlendirilmektedir. Kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun risk seviyesini öğrenmeniz gerekmektedir. Risk seviyenizi öğrendikten sonra bankaların şartlarını tekrar okuyarak kredi çekebilirsiniz.


Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kişilerin banka ile kredi konusundaki tecrübelerinden ortaya çıkartılan ve kişinin ödeme durumunu, finansal güvenilirliğini gösteren sayısal bir not şeklidir. Kredi notunu değeri 1 ile 1900 sayıları arasında değişiklik göstermektedir. Kredi notu Türkiye’de 9 büyük kitlelere hitap eden bankanın birleşerek kurduğu Kredi Kayıt Büro’sunun kredi notu hesaplama ve analiz etmek için hazırladığı Findeks markası aracılığı ile hesaplanır. Findeks bankalardan aldığı veriler ışığında kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış her birey için bir kredi notu analizi yapar. Bu bağlamda ülkemizde kredi notu hesaplamak için elinde yeterince veri bulunan tek kurum Findeks’tir.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu bankalar için müşteri kitlesinin olası risk durumunu ortaya çıkarır. Kredi notu ile kredi alım işlemleri hızlanmış olur. Kredi notu sistemi kişinin gelir durumu, finansal geçmişi hakkında en hızlı bilgi veren sistemdir. Olası risk durumunun belirlenmesinin bu kadar önemli olmasının sebebi bankaların kredi vermeyi düşünmedikleri grupları kolayca elemesini sağlamasıdır. Bu çok riskli gruplar elendiğinde hem banka, hem müşteri hem de banka personeli zamandan tasarruf etmiş olur ve diğer kullanıcılar daha kaliteli bir hizmet alırlar. Kredi notu bankadan kredi çekerken, kredi kartı alırken veya var olan kredi kartının notunu yükseltirken tek kriter değildir, ancak en önemli kriterdir. En riskli veya orta riskli gruplarda diğer kriterlere fazla dikkat edilmez. Bu sebeple kredi notunu yüksek tutmak, finansal geleceğimiz ve yatırımlarımız için önemli bir konudur.

Kredi Notu Risk Seviyeleri Nelerdir?

0 ile 799 kredi puanı grubu: Bu grup en riskli gruptur. En riskli gruptaki kişilerin kredi başvuruları genellikle hatta neredeyse her zaman ret cevabı alır. Daha önce banka ile kredi ilişkisi olmamış kişiler de 0 puan ile bu grupta yer alırlar.

800 ile 1299 kredi puanı grubu: Bu grup orta riskli şeklinde adlandırılan risk grubudur. Bu gruptaki kişilerin kredi çekmesi mümkündür ancak kredi çekebilmeleri için kendilerine birinin kefil olması veya bir gayrimenkulü ipotek göstermeleri gerekir. Bunun dışında bu risk grubunun da kredi alması zordur.

1300 ile 1499 kredi puanı grubu: Bu grubun adı az riskli gruptur. Az riskli grup kredi çekebilir. Türkiye kredi notu ortalaması da 1450 puan ile (2015 verileri) bu grupta yer almaktadır. Az riskli gruptaki kişiler kredi talebinde bulunurken meslek durumu, gelir bilgilerini ve hane gelir durumu gibi daha ayrıntılı bilgilere bakılır ve analiz yapılır.

1500 ile 1699 kredi puanı grubu: Bu grup iyi şeklinde adlandırılmıştır. İyi grubundaki kişilerin kredi notu ortalaması Türkiye ortalamasının üzerindedir. İyi grubundaki kişiler genellikle istedikleri krediyi alabilirler. Bu gruptaki kişiler ödemelerini zamanında yapan, borçlarını ve taksitlerini düzenli bir şekilde ödeyen kimselerdir.

1700 ile 1900 kredi puanı grubu: Bu grup çok iyi kredi puan grubudur. Bu gruba dahil olan kişiler kredi çekerken hiçbir sorunla karşılaşmazlar. Finansal geçmişlerinde banka ile yaşadıkları bir problem yoktur. Kredi kartı kullanan ve otomatik ödeme talimatı gibi ayrıntılar ile bankaya güvenilirlik sağlamış gruptur.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi çekmeyi düşünüyorsanız kredi notunuzu öğrenmeniz size fayda sağlar. Banka ile yapacağınız görüşmelerde bir sürpriz ile karşılaşmanız önlenmiş olur. Kredi notu öğrenmek çok basit ve herkesin yapabileceği bir işlemdir. Kredi notu internet üzerinden öğrenilebilir. Kredi notu öğrenmek için Findeks sistemine giriş yapmanız gerekir. Findeks sitesinden kredi notu öğrenmek istemiyorsanız kullandığınız bankanın internet sitesi üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Kredi notunu yükseltmek kişinin banka ile ilişkilerinin düzelmesini, borçlarının daha rahat ödenmesini ve olası bir yatırım durumunda rahatça kredi çekebilmesini sağlar. Yüksek bir kredi notu iş dünyasında da iyi bir prestij demektir. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu hesaplanırken finansal geçmişinizin son 5 yılı dikkate alınmaktadır. Kredi notunuzu yaptığınız bütün finansal hareketler etkilemektedir. Kredi notunu arttırmak için yapılması gereken en önemli ve öncelikli şey kredi borçlarını kapatmak olacaktır. Bankada duran ufak ve ertelenen borçları kapatın, bu kredi notunuzu yükseltmenin en etkili yoludur.

Bundan sonraki süreçte bütçenizi zorlayacak şekilde bir borçlanma yoluna gitmeyin. Zamanında ödenen borçlar kredi notunu yükseltir. Taksitlerinizi zamanında ödeyebileceğiniz bir şekilde planlayarak oluşturun. Bütçeniz yüksek taksitleri kaldıramayacak seviyede ise vadelerinizi daha uzun tutarak ödeme güçlüğü çekmenizi engelleyebilirsiniz.

Kredi Notu Risk Seviyeleri

Kredi kartı edinmek ve düzenli kullanım sağlamakta kredi notunuzu yükselten faktörlerden biri. Düşük limitli de olsa bütçenize göre bir kredi kartı alabilir ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuza iyi etki edecektir. Kredi kartı kullanmak istemeyen kişilerden biriyseniz banka kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Herkesin kullandığı bankanın verdiği ya da maaşını çektiği bir banka kartı vardır. Bu kartı günlük harcamalarınızda daha çok kullanmak kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi kartı veya banka kartını daha önce hiç kullanmadıysanız. Elinizde bulunan parayı kredi çekmeyi düşündüğünüz bir bankaya yatırın ve bir banka kartı alıp kullanmaya başlayın. Daha sonrasında dilerseniz bir de düşük limitli bir kredi kartı alırsınız. Bunlar kredi notunuzu yükseltecek faktörlerdir. Kredi notunuz tüm bunlara rağmen artmıyorsa bunu sebebi takibe düşmüş bir kredi borcunuzun olması olabilir. Takibe düşen bir borca sahipseniz kredi notunuz ne yaparsanız yapın artmayacak hatta gittikçe düşecektir. Takibe düşen borcunuzu bir an önce kapatmak önceliğiniz olmalıdır. Takibe düşen borcunuzu ya da borçlarınızı kapatmak için bunları tek bir kredi altında birleştirebilirsiniz. Hem kredi notunuz yükselmeye başlar hem de ödeme seçenekleriniz artmış olur. Yeni kredinin vadesini ve taksitlerini bütçenize göre belirleyerek kendinize bir borç yapılandırma işlemi yapmış olursunuz.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi çekebilmeniz için gerekli olan alt sınır ülkelerin kredi ortalamalarına da bağlıdır. Türkiye kredi notu ortalaması 2015 verilerine göre 1450 puan civarındadır. Bu sebepten ötürü bankaların hedef müşteri kitlesi bu puan ve bunun üzerindeki kişilerdir. Sorun yaşamadan kolayca kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun 1450 – 1500 ve üzerinde bir not olması gerekmektedir. Bunun daha altı bir nota sahipseniz kredi notu dışındaki kriterler devreye girecektir.

Kredi Notu Dışında Kredi Çekmeyi Etkilen Faktörler Nelerdir?

Kredi notu kredi çekebilmeniz için en önemli faktördür ama yalnız değildir. Kredi çekebilmeniz için mesleki durumunuz, sahip olduğunuz gayrimenkuller, çalıştığınız firmanın niteliği, hane geliriniz ve kefil potansiyeliniz de önemli faktörlerdir. Kredi verilirken kişinin devlet memuru mu yoksa özel sektörde mi iş yaptığı gibi konular önemlidir. Devlet memurlarının işten çıkma durumlarının özel sektöre göre daha az olması, gelirlerinin düzenli bir şekilde devamlılık göstermesi gibi durumlar kredi alırken olumlu yönde etkileyen durumlardır. Bu sebeple devlet memurları özel sektör çalışanlarına göre kredi alırken daha avantajlı konumdadırlar.

Kredi alacak kişinin çalıştığı firma ile ilgilenilmesinin sebebi ise firmanın sektördeki durumuna bağlıdır. Firmanın kapanma/ iflas etme ihtimali veya maaş sıkıntısı yaşanma ihtimalleri kredi çekme ihtimalini etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.