Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Farklar Nelerdir?

09.02.2017
284

Kredi Nedir?

Kıt kaynaklar ve sınırsız ihtiyaçlar mevcut. Kredi henüz elde etmemiş olduğumuz geliri önceden harcama durumudur. Belirlenmiş olan bir satın alma gücünün, belirli bir süre içerisinde geri verilmek üzere bir bedel karşılığı, genel olarak faiz kullanılmaktadır, gerçek veya tüzel kişilere verilmesidir.

Kredi Çeşitleri

 • Güvencesine göre, teminatlı ve teminatsız
 • Kullanıcıya göre, özel ve kamu
 • Süresine göre, kısa ve uzun
 • Veriliş yerine göre, üretim ve tüketim
 • Kullanımına göre, tarım, sanayi, yapı, orman veya ticari olarak ayrılır.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı, kişinin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali olaylar dikkate alınarak belirlenen sayısal bulgudur. Finans alanında, reel sektör ve bireyler belge niteliğinde olarak bu kredi puanını baz alırlar. Kredi puanı, bankaların müşterilerine kredi vermeden önce kişi veya kuruluşların mali tabloları incelerken referans alıp ve kredi riskini hesaplanırken kullandıkları bir referans notudur.

Kredi puanınızı yalnızca sizin önceki dönemlerde kullanmış olduğunuz krediler belirler. Gecikmiş veya ödenmemiş olan faturalarınız ile bir ilgisi yoktur.

Daha önceden çekmiş olduğunuz bir krediyi zamanında ödemeyip bekletmeniz sizin kredi puanınızı düşürecektir. Birden fazla kredi çekip ödeyememe durumunuzda ise kara listeye alınırsınız.

Kredi puanın amacı, kredi alacak kişi veya kurumları ortaya çıkması olası risklerden korumaktır.

Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900, arasındadır. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi puandır.

Çok riskliOrta riskliAz riskliİyiÇok iyi
0-799800 -12991300-14991500-16991700-1900

 

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

 • B kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %30
 • Mevcut hesap ve borç durumu: %25
 • Yeni kredi açılışları: %20
 • Kredi kullanım yoğunluğu: %15
 • Diğer: %10
 • Kredi Limitinin %30’nu aşmamak.

 

Banka Kredisi Çekebilmek İçin Sunulan Şartlar

 1. Resmi olarak kredi kullanabilmeniz için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Lakin bankaların birçoğu kredi verme yaşını 20 olarak belirlemiştir.
 2. Vergi levhası veya SGK kaydına ihtiyacınız vardır. Bankların bu iki durumdan biri olması halinde koydukları bir şart daha vardır. O da SGK’na kayıtlı olduğunuz yerde 3 ay gözüküyor olmanız gerekecektir.
 3. Banka kredisi almak istediğiniz bankayla geçmiş işlermleriniz düzenli olmalıdır. Çektiğiniz herhangi bir krediyi veya kredi karını ödememeniz durumunda yasal takibe alınmamış olmanız gerekiyor. Eğer böyle bir durum ortaya çıktıysa durum atlatılıp bankanız ile ilişkiniz düzelene kadar kredi çekemezsiniz.
 4. Banka kredileri eş rızası istemiyor. Elbette ipotekli olmadığı sürece. Bazı durumlar da kefil göstermek zorunda kalabilirsiniz bu noktada ise yasal olarak kefilden eş rızası istenmektedir.
 5. Almış olduğunuz ihtiyaç krediniz, ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeksizin maksimum 48 ay vade ile kullanılabiliyor.
 6. İhtiyaç kredisi çekecek kişi yalnızca kendi geliri üzerinden bir banka kredisi alabilir. Birlikte yaşadığınız insanların geliri kabul edilmemektedir. Ancak kefil olabilirler.
 7. Bankanız sizin gelirinizi bilmelidir. Bu nedenle gelirinizi banka kredisi almak istediğiniz bankaya resmi evrak ile bildirmeniz gerekmektedir. Resmi evrak olarak bildirilmediği sürece ihtiyaç kredisi süreciniz kabul edilmeyecektir. Eğer ki maaş müşterisi olduğunuz bir banka ise bu aşama atlanabilir.
 8. İstisnalar haricinde, resmi olarak bildirdiğiniz aylık gelirinizin en fazla %50’sine kadar aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz.

 Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Farklar Nelerdir

Kredi Kara Liste

Kredi kara liste durumu finans sektöründen yasal takip sürecinin başlaması anlamına gelmektedir. Yasal takip ise kredi kullanıcısının krediyi ödememesi durumunda farklı yollara ile tahsil edilmesi durumuna denir. Kredi kara liste de bulunan kredi kullanıcılarının kredi puanı düşüktür.

Bir yandan ise kredi notu ile kara liste arasında ki farkı inceleyelim.

Kredi notu düşen kişi ile kara liste arasında fark vardır. Bu iki terimi bir tutmak doğru olmayacaktır. Çünkü, kredi notu kredinin gecikmeli ödemesi dolayısıyla bankaların hesapladığı bir sayısal terimdir. Kredi kara liste de bulunan kredi kullanıcılar ise krediyi ödemeyen kişi veya kurumlardır. Bu nedenle ise kredi kara listeye alınır ve tahsil işlemleri başlatılır.

Kredi notu ile kara liste arasında ki farkı dikkate almakta fayda var.

Kara listeden çıkmak için izlenebilecek temel yollar;

1. Düşük limitlide olsa da bir kredi kartı alınmalı

2. Otomatik ödeme talimatları ile çalışma başlatılmalı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.