G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum

11.05.2018
440

Kredi notu; Kişilerin bütün finansal geçmişini yani banka kredileri, vadeli satışlarda kullandığı taksitli satışlar, kredi kartı geçmiş hesaplarına borcunun olup olmadığını ve borcunu düzenli ödeyip ödemediğini gösteren ve bu kayıtlar kredi kayıt bürosu tarafından bir sistemde toplanarak kişinin kendine ait puanıdır. Herhangi bir bankaya gidip bankadan kredi notumu öğrenmek istiyorum talebini belirtirseniz öğrenebilirsiniz. Ya da bankaya gitmeden İnternet bankacılığı hesabınız varsa hesabınıza girerek seçeneklerden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Bu kredi notunu bankalar herhangi bir krediye başvurduğunuz zaman değerlendirme yapmak için kullanırlar. Eğer notunuz yüksek ise ödemenizi düzenli yaptığınızı gösterir, eğer notunuz düşük ise ödemelerinizi düzenli yapmadığınızı gösterir ve böyle bir durumda kredi başvurunuz onaylanmaz. Kredi notunuzu kredi kayıt bürosu aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu finans sektörüne belirli bir ücret karşılığında üye olduğunuz zaman öğrenebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz


Kredi Notu Nasıl Şekillenmektedir?

Kişilerin finansal alışkanlıklarını, kredi kartı ödemelerinin, kredili mevduat hesaplarının ve taksitli kredilerine ait ödeme durumlarının incelenip, kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınması sonucu oluşan kişiye özel duruma ”kredi notu” denmektedir. Kredi notu durumunuz ne kadar iyi olursa bankalardan kredi kullanma hakkınızda o kadar yüksek olmaktadır. Kredi notunun yüksekliği borç durumlarına karşı ödeme gücünüzün yeterli olduğunu göstermektedir. Düşük kredi notu ise borç ödeme işlemlerinde ki aksamalar sonucu düşük yansıtılmaktadır. Kredi notumu bilmiyorum, ifadesinde bulunan kişiler için, kredi notunun sorgulanması amacı ile yöntemler geliştirilmiştir.

Kredi Notunu Öğrenmenin Farklı Yolları Nelerdir?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusuna yönelik bir çözüm olarak, kredi notunun öğrenildiği siteler üzerinden işlem gerçekleştirmeniz sağlanabilmektedir. Findeks yolu ile sorgulama gerçekleştirmek bu yollardan biridir. Kredi notu sorgulaması yapan sayfalar üzerinden üyelik sağlayıp, daha sonra istenen bilgileri girerek sorgulama sağlayabilirsiniz. Sorgulama sonucu ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenmek mümkündür. Kredi notunuz belirlenirken birçok kriter göz önüne alınmaktadır. Bunlardan bir kaçı kredi kartı ya da kredi borçlarınızı ne sıklıkla ödediğiniz, mevduat hesaplarınızın durumu, kredi çekme süreleriniz ve yoğunluğu gibi ana başlıklardır. Bu ana işlemlere ait borçların uygun şekilde ödemesinin gerçekleştirilmesi, kredi notunu yükseltmektedir. Borç birikimi ve sık çekilen kredilerin ödenmemesi ise kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Kredi notunu öğrenmenin diğer bir yolu ise kredi çektiğiniz bankalara başvuru gerçekleştirmektir. Doğrudan şubelerden bu konuda bilgi almak mümkündür. Bankaya gidecek zamanı olmayan kişiler için ise internet bankacılığı üzerinden kayıt yaptırıp, kredi notunun öğrenilmesi sağlanmaktadır. İnternet bankacılığına girerek, kredi çektiğiniz bankanın adresinden ilgili sekmeyi tercih edip, kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. En güvenilir ve pratik olan yöntem internet bankacılığı yolu ile kredi notunuzu öğrenmektir. Bu işlemlerin yanı sıra yani bir kredi kullanma işleminde, otomatik olarak kredi notunuz size bildirilmektedir. Bu konuya bağlı olarak çıkarılan kesin sonuç ise kredi notunun banklardan yapacağınız yeni kredi taleplerini etkilemesidir. Kredi notu yüksek olan müşterilerin, kredi taleplerinin olumlu sonuçlanma oranı yüksek, kredi notu düşük olan müşterilerin kredi onaylanma sonuçları ise olumsuz olarak şekillenmektedir.

Kredi Notunu Öğrenmenin Yolları Ve Düşük, Yüksek Kredi Notlarının Anlamı Nedir?

Kredi notu öğrenmek oldukça gerekli ve önemli bir işlemdir. Kredi notu yapacağınız banka işlemlerini etkilemekte ve sizin finansal yeterliliğinizi ortaya koymaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler zamanında kredi ürünlerine ait olan ödemeleri gerçekleştirmemiş olan bireylerdir. Kredi notu yüksek olan kişiler ise kredi kartı ya da bireysel kredi kullanımına ait olan dönemsel borçları zamanında ödeyen şahıslardır. Kredi notunu öğrenmek amacı ile bankalara başvurmak tercih edilen yollardan biridir. Finansal işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz bankanın, internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştirdiği sayfadan, kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. İnternet bankacılığına üyelik sağlayıp, ardından gerekli sekmeleri kullanarak borç sorgulama sağlanmaktadır.

Kredi notu sorgulamanın diğer bir yolu ise doğrudan banka şubelerine giderek, bu konuda bilgi almak istediğinizi belirtmektir. Kredi notu ücretli mi, sorusunun karşılığı olarak internet bankacılığı yolu ile yapılan sorgulamaların ücretsiz olduğudur. Ek olarak kredi notu sorgulamaya yönelik hizmet veren sayfalar yolu ile de bilgi edinebilirsiniz. Kredi notu sorgulayan adrese üyelik gerçekleştirerek, borçlarınıza ve kredi durumunuza yönelik sorgulama yapabilirsiniz. Diğer yandan yeni kredi talebinde bulunmuşsanız, otomatik olarak kredi notunuz ortaya çıkacaktır. Kredi notunuzun güncel halini, kullandığınız yeni kredi taleplerinde öğrenebilirsiniz. Kredi taleplerinin olumlu sonuçlanması durumu da yine kredi notunuzun durumuna bağlı olarak gelişmektedir.

Kredi Notunu Sorgulamak Neden Önemlidir?

Her banka kendine özgü yöntemler ile kredi notunu belirlemektedir. Bu yüzden kredi notunuzun durumu, finansal işlemleri sağladığınız bankanın sizi değerlendirdiği kriterlere bağlıdır. Bu not her bankada birbirine yakın fakat farklı oranlar ile ifade edilebilmektedir. Genel olarak bankalarda takip bulunan kredi kartı borcu durumu, kullanılan kredinin ödenme periyotları ve mevduat hesapları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu konular ele alındığında krediler yönelik taksitler , zamanında ödeniyor ise kredi notu sorgulaması sonuçlarında her hangi bir problem gözlenmez. Asgari tutarlar ve gerekli ödemeler geciktiriliyor ve borç bakiyesi artış gösteriyorsa , kredi notu sorgulama sonuçlarında kredi notu düşük gözlenecektir. Düşük not ise bankalar ile yapılan işlemlerde negatif bir etki yaratmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Tüm bankacılık işlemleri ile haşır neşir olanların sözlüğüne yeni geçen bir terim olan kredi notu, günümüzde bireysel ve kurumsal finansman durumlarında ön plana çıkan bir rapordur. Müşterilerin bireysel ya da kurumsal kredi başvurularında öncelikli olarak bakılan bir istatistik olan kredi notu, farklı bankacılık hareketlerinin yorumlanması ile oluşturulan bir derecelendirmedir. Kredi talebinde bulunan kişi için banka tarafından öncelikli olarak kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sorgulama işlemi neticesinde birçok hesap hareketi ve şahıs hakkında mali bilgiye de ulaşılmış olmaktadır. Banka bu veriler ışığında kişinin kredi başvurusu hakkında olumlu ya da olumsuz cevap vererek, değerlendirmesini yaparken kullanmaktadır.

Kredi Notunu Nereden Öğrenebiliriz?

Kredi Notunu Nereden Öğrenebiliriz

Kredi notu Findeks isimli bir özel kuruluş tarafından oluşturulmaktadır. Bankalar tarafından kredi başvurusu yapılması halinde kişi hakkında ulaşılan bu bilgilere, şahısların kendileri de istediği takdirde erişebilmektedir. Kredi notu sorgulama işlemini bankacılık internet şubeleri üzerinden ya da Findeks web sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda şahsa ait risk raporuna da erişilebilen Findeks web sayfasında raporlara ulaşabilmek için öncelikli olarak üye olunması gerekmektedir. Kredi notu sorgulama işlemleri bankalara yapacağınız kredi başvurularının olumlu sonuçlanması için birinci öncelik olması nedeniyle, kredi kartı ödemelerinizin ve mevcut kredi taksiti ödemelerinin düzenli olması gerekmektedir. Düzensiz ödemeler kredi puanını etkilemektedir. Bu nedenle Findeks raporu almak istiyorsanız öncelikli olarak son 3 ay düzenli ödeme yaptığınızdan emin olmanız tavsiye edilmektedir.

Findeks Kredi Notu Raporu Ücretli Midir?

Bireysel kredi puanı öğrenme başvurularında ücret yansıtılmakta olup, her ödeme tipinde ya da kurumda farklı ücretler talep edilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılacak olan başvuru ile elde edilebileceği gibi, resmi web sayfaları üzerinden de sahip olunabilecek kolaylıktadır. Sürekli kredi başvurusu yapmanın ve olumsuz cevap almanın da, kredi puanını düşürdüğü ortamda, önceden kredi notu sorgulaması yapmak, hem alacağınız cevap hakkında fikir sahibi olmanızı hem de puan kaybını engelleyecek özelliktedir. Findeks kredi notu raporu ve risk raporu ücretleri ortalama olarak 2,7 TL ile 12 TL arasında değişmektedir. Kredi başvuru sonucunuz öncesi kendinizi güvende hissetmeniz için alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.