Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notunu Kesin Yükselten 5 Öneri

15.04.2017
277

Kredi notu sizin banka aracılığı ile düzenli olarak yapmış olduğunuz ödemeler neticesinde sizin için yapılan puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi ile kredi kullanımınız, kredi kartı veya ek hesap gibi banka ürünlerini kullanmanız için bir veri oluşturmaktadır. Bu veriler eğer olumlu ise bankaların sunmakta olduğu ürünleri daha rahat ve bazen sizin için kefil dahi talep edilmeden ürün kullanımınız için bankalar destek sağlamaktadır.

Kredi notu bu nedenle önemlidir. Bu durumun tam aksi olduğunda da puanınız yükselene kadar hiçbir ürünü bile kullanamayabilirsiniz. Fakat günümüzde ihtiyaçlar arttığı için muhakkak herkesin en az bir kere ev almak, araba satın almak için veya günlük ihtiyaçları için kredi kullanır, kredi kartı ihtiyacı olur veya ek hesap kullanır. Bunu düşündüğünüzde kredi notunuzun yüksek olması ihtiyaç duyduğunuz da bu bankacılık ürünlerini kullanmanız için imkân sağlamaktadır. Bu imkândan mahrum kalmak istemeyen kişiler de muhakkak kredi notunun yüksek olması için gerekenleri yapar. Kredi notu bazı şirketlerde işe alımlarda bile incelenmekte ve alınacak olan personel bu duruma göre alınmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltebilmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler çok da zor olmamakla birlikte sadece dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu hususlara dikkat edildiğinde kredi notunuzun yükselmesi hiçte zor değildir. Kredi notumu nasıl yükselebilir sorusunun cevabı beli başlı beş ana başlıkta toplanabilir.

Borçlanma yapmamaya dikkat edin ve zamanında ödeme yapın!

Borcunuz varsa ve bu borçları zamanında ödeyemiyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bu borcun sadece bankada olmasına gerek yok maalesef. Enerji kullanımına bağlı olarak elektrik, su, doğal gaz gibi kullanmakta olduğunuz tüm enerji faturalarını zamanında ödemeniz ve birikmiş borç yapmamanız gerekmektedir. Ayrıca iletişim için kullandığımız telefon, internet gibi faturalarında yine aynı şekilde zamanında ödemesi gerekmektedir.

Bu ödemeler düzenli yapılıyor ve borçlu olunan döneme ait faturalarınız birikmiyor ise kredi notunuz olumlu olarak etkilenecektir. Ayrıca bankalardaki kredi kartı kullanımınız gelirinizi aşmıyor, zamanında ödeniyor ve bir sonraki döneme yansımıyorsa yine aynı şekilde kredi notunuz yükselecek ve olumlu bir geri dönüş alabileceksiniz. Böylelikle bireysel olarak bir güven sağlamış olursunuz. Ayrıca gelirinizin üzerinde bir borcunuz olmadığı içinde yeni bir borçlanma için olumlu geri dönüş alabilirsiniz.

İrtibat bilgileriniz düzenli olarak bildirilmeli ve çok sık değişiklik olmamalıdır!

Adres ve telefon bilgileriniz çok sık değiştiğinde bankalar nezdinde bir güven sorunu oluşturursunuz. Bu bilgiler çok sık değiştiğinde eğer yeteri düzeyde bir açıklaması yoksa (kamuda çalışmakta olan devlet memurlarının tayini zorunlu olduğu için ayrı tutulur) çok hoş bir görüntü oluşturmaz. Güven sağlanabilmenin en önemli koşulu ulaşılabilirlik derecesinin yüksek olmasıdır. İstenildiğinde size gerekli

bildiriler yapılabilmeli ve cevap alınabilmelidir. Aksi olduğu takdirde bankalar bu durumu olumsuz olarak değerlendirir ve bu da kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bu durumu yaşamamak için size ulaşabilecekleri sabit bir adresiniz olmalı ve telefon ile erişimde sorun yaşanmamalıdır. Ayrıca çok sık iş değişikliği yapmakta olan kişilerde bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Aynı firmadan bir (1) yıldan daha az çalışan kişilerde yine bankalara karşı eğer başka beyan edilebilen ve ispatlanabilen bir gelirleri yoksa olumsuz olarak etkilenmekte ve kredi notlarında düşüş olmaktadır. Bu durumların yaşanmaması için bu konuda daha titiz olunmalıdır.

Bankaların yatırım, sigorta, nakit kart, otomatik ödeme gibi ürünlerinden faydalanın!

Bankalar ile daha sık çalışan kişiler bankalar tarafından daha tanınan kişiler olacaktır. Sebebi de sizin hakkınızda daha fazla veri oluşacak ve bu veriler olumlu olduğu takdirde kredi notunuzun yükselmesi için artı puan olarak size geri dönüş yapacaktır. Örneğin faturalarınızı otomatik ödeme sistemi ile ödüyorsanız, yatırım hesaplarını kullanıyor ve birikim yapıyorsanız, bankalar aracılığı ile sigorta yaptırıyorsanız ve poliçeleri düzenli ödüyorsanız kredi notunuz olumlu etkilenecek ve sizin için kredi notunuzun artışında avantaj sağlayacaktır. Bankalardaki yatırım hesaplarının aktif kullanımı ve birikim yapılıyor olması borçlarınızın geri ödemelerinin de düzenli yapılabilmesi için beyan ettiğiniz geliriniz gibi bir veri oluşturur. Ayrıca bu veri bir teminat niteliği de taşımaktadır. Kredi notu hesaplanırken sizin için net olarak hesaplanacak tutardır. Yani geliriniz ve gideriniz arasındaki fark kredi notunuzun hesaplanmasında net bir puan hesaplaması sağlayacaktır.

Kullanmadığınız ve aktif olmayan hesaplarınızı, kredi kartlarınızı iptal etmelisiniz!

Aktif kullanmadığınız ve kullanmayı düşünmediğiniz hesaplarınızı mutlaka kapatarak iptal etmelisiniz. Bu kapatma işleminden kısa bir süre kredi notu raporunuz olumlu etkilenecek ve kredi notu ile ilgili alacağınız puan yükselecektir. Bu süre genelde 1 (bir) ay ila 2 (iki) ay arasında değişen bir süreçtir. Bu durum hem kredi notunuzu yükseltecek hem de gereksiz yere kullanmadığınız hesap ve kredi kartlarının takibini yapmamış olacaksınız. İki yönden de fayda sağlayan bu yöntem üstelik hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kredi notunuzu yükseltmeniz için destek olacaktır.

Kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin başvuru aralıkları çok sık olmamalıdır!

Kredi ve kredi kartı için her başvurunuz kredi notu hesaplanırken görüntülenmektedir. Ve her red aldığınızda doğal olarak kredi notunun hesaplama verileri arasında bulunmaktadır. Çok sık aralıklarla yapılan başvurular ve olumsuz olarak alınan cevaplar sizin kredi notunuzu düşürecek ve bu da kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Bu yüzden mutlaka gerekli koşullarınızın oluştuğuna inandığınızda başvuru yapın ve eğer red cevabı aldıysanız, diğer yapacağınız başvuru için biraz zaman geçmesini bekleyin ve bunu çok sık yapmayın. Böylece kredi notunuz yükselecek ve siz de istediğiniz zaman bankacılık ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi notunuzun hesaplamasında dikkat edilen belli başlı işlemler nelerdir?

  • Toplamda almış olduğunuz kredi borçlarınızın tutarı ve kalan borç bakiyesi,
  • Toplamda kullanmakta olduğunuz kredi kartı/kartlarınızın limitleri ve limit aşım dereceleri,
  • Borç bakiyeniz ve birikimlerinizin oranı,
  • Toplam fatura, kredi, kredi kartı gibi toplam borçlarınız,
  • Son olarak almış olduğunuz kredi ve kronolojik olarak kullanmış olduğunuz krediler,
  • Gecikmeye girmiş borç hesaplarınızın ne kadar süreyle gecikmeye girdiği ve bunun ne kadar sıklıkta olduğu,
  • Genelde hesaplarınızda ve ödemelerinizde yaşanmış olan gecikmeler
  • Halen ödemekte olduğunuz borcunuz veya krediniz var ise kalan borç bakiyesine ilişkin bilgiler,

Bu maddeler gibi birçok madde ama aynı başlık altında toplan maddeler bir araya getirilerek sizin için bir kredi notu oluşturulur. Bu kredi notunu yükseltmek tamamen sizin elinizdedir. Gereksiz borçlanmalardan kaçınılmalı ve gelirinizin üstünde borçlanma gibi riskler alınmamalıdır. Bir borçlanma söz konusu olduğunda muhakkak bu borcu ödeyebilecek bir gelir kaynağınızın bulunması gerekmektedir. Zaten kredi notunun hesaplanması da hem bankaların kullandıracağı ürün ile ilgili olarak kendini garanti altında tutmasını sağlamak ve de devletin koymakta olduğu bu engelleyici yasalar ile bireylerin altından kalkamayacakları borç yüklerine girmemelerini amaçlamaktadır.

Ödeyemeyeceğiniz bir borcu üstlenmeniz size yarar sağlamaktan çok zarar vereceği ve daha fazla kayıplara neden olacağı için dengeli borçlanma yapılmalıdır. Zaruri ihtiyaçlardan sonra kalan tutar sizin birikimleriniz ve borçlanmanız için ayıracağınız tutarlar olmalıdır. Böylelikle hayat koşullarınızı zorlamadan kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir ve ulaşmak istediğiniz her şeye sırasıyla ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.