Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notunun Sıfır Olması Ne Demek?

30.07.2017
367

Kredi hayatımızın her noktasında olan bir süreçtir. Para ya da cihaz alımlarında bile bu yola başvurulur ancak bu aşamada kredi notuna bakılır. Peki çok önemli olan bu kredilendirme işlemlerinde kredi notunun sıfır olması ne demek? Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu kişilerin her bankadan sahip oldukları kredi kartları, kredileri ya da kredili mevduat hesaplarını takip eden bir sisteme sahiptir.

Ödeme sayacı denilen sayaç 1’i gösterdiği andan itibaren kredi puanı ya da kredi notu denilen değer bu gecikmelerden zarar görmeye başlar. Gecikmenin gününe göre değişen bu değer ödeme sayacının 3 ve üzerinde olduğu andan itibaren sonrasındaki süreç itibari ile sıfır olur. Bu süreç kredili ürünün gecikme nedeni ile taksit yapısının bozularak borcun tamamının banka tarafından istenilmesine dayanan bir durumu ifade eder. İcra yoluyla ödeme yapanların kredi notu sıfırdır. Ayrıca eğer kişi daha önce hiç kredili bir ürün kullanmamış ise Bddk bu kişiye bir puan verecek veriye sahip olmadığı için bu durumda da kredi puanı sıfır olabilir.


Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

Her tüketici kredi notunu öğrendiğinde 1000-1500 gibi rakamlarla karşılaşmaz. Bazı tüketicilerin karşısına 0 gibi bir rakam çıkar ve bu gerçekten ilginç bir durum. Kredi notu 0 olan yani kredi notu olmayan tüketiciler hemen içerisinde bulundukları durumu araştırmaya koyuluyorlar. Malum kredi notu 1’den başlayarak 1900’e kadar çıkan bir puanlama platformu. Eğer sizin karşınıza 0 rakamı çıktıysa ki bu oluşmamış olarak da gözlemlenebilir, bu zamana kadar kredi kartı kullanmadığınızın ve kredi çekmediğinizin ifadesidir. Daha önce bankalarla işlem gerçekleştirdiğim halde neden notum yok diyorsanız da bu uzun vadeli kesilen ilişkinin göstergesidir.

Bankalarda Hesabımın Olması Kredi Notumun Oluşması İçin Yeterli Değil mi?

Tüketicinin sadece bankada hesabının olması kredi notu için pek yeterli bir durum değil. Hatta hiç değil. Sebebi ise kredi notunun genellikle bankalarla tüketici arasında geçen kredi işlemleri üzerinden değerlendiriliyor olması. Yani herhangi bir ödeme gerçekleşmediği için tüketici hakkında bir tavsiyede bulunma not verme durumu da gerçekleşemez.

Kredi Notu Nelerden Oluşuyor?

Kredi notu; kredi kullanma yoğunluğu, yeni alınan kredi, mevcut kredi ve borç durumu, kredi ve kartı düzenli ödeme birde diğer etkenlerden meydana gelir. Kişinin kredi notu belirlenirken en yüksek oran %35 ile ödemelerin düzenli yapılmasıdır. Tüketicilerin ödemelerine oldukça büyük önem vermesi gerekir ki bir gün dahi ürün borcu gecikmeye girerse bu kredi notuna geç ödeme olarak yansımaktadır. Geç ödemelerde kredi notunu düşürür.

Kredi Notum Sıfır Olduğu İçin Kredi Kullanma Şansım Yok mu?

Bankalar kredi notu riskli olarak adlandırılan tüketiciye kredi veya kredi kartı ürünü vermek istemez. Ancak kredi notu sıfır olan tüketici ‘’riskli’’ grubunda yer almaz. Durum böyle olsa da bankalar bu tüketicilerin ödeme alışkanlıklarından haberdar olmadıkları için ‘’riskli’’ grubunda olan tüketiciye nasıl davranıyorsalar bu gruba da öyle yaklaşırlar. Bu durum karşısında kredi kullanmak isteyen tüketiciler eğer çekecekleri kredi için kefil bulabilir yada ipotek bir mülk gösterebilirse işlem yapma olasılıkları artar.

Kredi Notumun Hemen Oluşması İçin Ne Yapmam Lazım?

Bankalarla iletişime geçmeye kredi veya kredi kartı ürünlerinden birini kullanmaya karar verdiyseniz ilk iş olarak kredi notunuzu oluşturmanız gerekiyor. Bunun için de düzenli ve güncel bir şekilde bankalarla çalışmanız gerekmektedir. Önerilebilecek en hızlı yöntem ise kredi kartlarıdır. Kredi kartı alıp düzenli bir şekilde kullanarak ödemelerini gerçekleştirmek kredi notu oluşturmanın en hızlı yöntemi olarak görülmektedir. Ayrıca faturalar için otomatik ödeme talimatı da kredi notu oluşumunda etkili olacaktır.

Kredi Notum 0(sıfır) İçin Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı kullanmakta günümüzde eskiye nazaran pek kolay bir işlem değil. Bilindiği gibi kredi kartlarının artık nakit avans ve taksitli nakit avans gibi özellikleri de mevcut. Bu sebeplerden ötürü bankalar kredi kartı için herkese onay vermiyor. Düzenli para aktarımının gerçekleştiği veya maaşınızı çektiğiniz bir bankaya giderek kredi kartı kullanma olasılığınızı biraz daha arttırabilirsiniz.

Kredi Notum Sıfır Olsa Bile Teminat Olduğu İçin Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Konut kredileri diğer kredilere nazaran hem banka için hem de tüketici için daha kolay bir kredidir. Bunun sebebi de konut kredisi için bankaların teminat talep etmesi. Kolay bir seçenek olarak anlatılsa da konut kredileri için çekilen meblağlar diğer kredi türlerine göre oldukça yüksektir. Ayrıca alınacak evinde banka tarafından onay alması gerekir bu işlemler de oldukça uzun sürer.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.