G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notunun Sıfır Olması

04.03.2017
232

Birçok insan kredi için bankalara başvurur ve kimisi olumlu sonuç alırken kimileri ise ret cevabı alırlar. Bunun için kredini notunuz çok önemlidir. Bankalar kredi verirken ilk baktıkları nokta olan kredi notunuz, kredi almanız için en büyük etkendir. Bireysel kredi notuna bakarak sizlere ona göre seçenekler sunuyorlar ve ona göre işlemler yapıyorlar. Kredi notunun sıfır olması kredi almak için çok büyük bir engeldir.

Kredi notunuz sıfır ise hiçbir banka size kredi vermeyecektir. Kredi notunuzu en hızlı şekilde yükseltmenizi isteyeceklerdir. Kredi notunuzu yükselttikten sonra ise kredi başvurusu tekrar yapıp kredi alabilirsiniz. Kredi notunuzu internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendikten sonra bankların kredi notu için kriterlerini okuyup araştırmanız gerekir.


Findeks kredi notu

uygulaması hayatımızdaki yerini aldıktan soran bankacılar bu hususa bakmadan ne kredi nede kredi kartı verir oldu. Bir tüketicinin kredi notu 0-1900 arasında değişiklik göstermektedir. Eğer bir tüketicinin kredi notu 1200’ün altında ise kişi bankalarda problemlerle karşılaşırken durum tam tersi olduğunda karşısına fazla bir problem çıkmamaktadır. Kaldı ki kredi notu belirttiğimiz oranların çok altında ise kredi çekme hayalleri suya düşmekte ve bankadan olumlu yanıt alamamaktadır. Kredi notu sıfır olan bir kişinin bankadan kredi çekebilmesi imkansızdır. Kredi notunun sıfır olmasının da ödeme alışkanlıklarıyla yani ödeme geciktirmesiyle yada hiç ödeme yapmaması ile bir alakası yoktur.

Kredi notunun sıfır olması

halinde söz konusu kişinin bir bankayla bu zamana kadar hiç alışverişi olmaması, kredi kartı kullanmamış yada kredi çekmemiş olması demektir. Eğer bankaya kredi notu sıfır olan biri başvuru yapıyorsa bir problemle karşılaşma olasılığı da fazlasıyla yüksektir. Eğer kişi bu durumla karşı karşıya kaldıysa bir kredi kartı çıkarması ve bu kartı kullanması gerekecektir. kredi notu çok düşük olan tüketicilerin ve kredi notu 0 olan kişilerin kullanabileceği alternatif yöntemlerde bulunmaktadır. Bu alternatiflere bir göz atarak bilgi sahibi olalım.

İpotek Ettirme

Tüketicinin kredi notu 0 çıktıysa kullanabileceği yöntemlerden bir tanesi ipotek yoluna gitmek olacaktır. Eğer kredi notu bireyin 0 ise ve üzerine kayıtlı ev, araba vs. bulunmakta ise bankaya bunları ipotek için sunabilir ve ipotek yaptırarak kredi kullanabilir. Bankaların böyle bir yöntem kullanmasının sebebi kendilerinden çıkan finansmanın ödemesini garantiye almaktır. İpotek usulü kullanıldığında banka kendisine geri ödemesi yapılması gereken tutarı yine garantiye almış olur. Birey, çektiği krediyi geri ödemezse banka ipotek edilen mal varlığını paraya çevirmek için takip işlemlerini başlatacak, kişiye alacaktan ötürü bir icra durumu yaşatmadan ipotek edilen mal hakkında icra müdürlüğünden satış talep edecektir. Bu durum sonucunda banka hem icra masraflarını hem de kendi alacağını malın satışı ile elde etmiş olacak, kalan tutarı da kredi çeken kişiye iade etmiş olacaktır.

Ayrıca tüketici tarafından bilinmesi gereken bir durum daha var. Kredi çekilen tutar ile ipotek edilen malın tutarı arasında bir denge, eşitlik olması gerekir. Durumu örnekle izah edelim; bireyin kredi notu 0, bankadan 40 bin TL tutarında bir kredi çekmek istiyor. Eğer kişi bu istek karşısında bankaya ipotek için 20 bin TL’lik bir mal varlığı sunarsa banka tarafından isteği geri çevrilecektir. Çünkü banka 20 bin TL’lik bir mal karşılığında kişiye 40 bin TL kredi vermek istemez. Sonuçta banka tüketiciye sunacağı miktarın yarısı kadar bir garanti almış olacaktır. Yani, kredi notu 0 olan kişiler bankaya ipotek seçeneği sunacaksa iyi bir hesaplama yapması gerekir, aksi halde kredi istekleri olumsuz sonuçlanır.

Kefil bulmak

Kredi notu 0 olan kişilerin kredi çekmek için kullanabileceği bir başka yöntem de kefil bulmak. Tüketicinin kullanabileceği en mantıklı yöntem olan kefil sisteminde kişinin sunduğu kefilin de kredi notu önemlidir. Sonuçta kredi notu 0 olan bir tüketicinin kendisine kefil olarak kredi notu 0 olan birini bankaya sunması pek mantıklı olmamakla birlikte olumlu bir sonuçta getirmeyecektir. Eğer kefilin kredi notu yüksek olursa banka ancak o zaman duruma sıcak bakabilir. Bu durumun sebebi de kefilin bireyle aynı borç altına imza atıyor olmasıdır. Bu durumun sebebi de ipotek durumunda da belirttiğimiz gibi bankanın alacağını garantiye almak istiyor olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.