G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket

27.01.2017
283

 

Krizin çıktığı dönemlerde ortaya kurulmuş olup, bu zamana kadar varlığını sürdüren büyük şirketlerin hem kısa, hem de etkili olan hikayeleri bizlere fırsatların ve risk almanın ne derecede etkili kullanılması gereğini öğretiyor.

 

Zaman içerisinde ortaya çıkmış olan ekonomik krizler, her zaman başarısız sonuçlar ortaya çıkarmıyor. Bunun aksine bu krizleri fırsat bilen, ortaya çıkan olumsuz sonuçları kendi tarafına olumlu biçimde çeviren bir çok şirketin ve kişilerin hikayelerini sizin için derliyoruz.

Şimdi sizler için ortaya çıkmış krizi fırsata çevirmek deyiminin tam anlamıyla karşılığını yapmış olan ve günümüzde büyük dünya şirketleri haline gelen 5 şirketin hikayesini yazacağız. Bu tip durumlar için yapılacak net tespitler, bu firmaların sahibi olan veya başında bulunmuş durumda olan bu riskleri almaktan dolayı hiç korkmadılar!

Hep risk alabileceğini düşünmek veya her konuda risk alabileceğini düşünmek ve uygulamak büyük bir ahmaklık olacaktır. Karşımıza çıkacak olan riskleri iyi derecede analiz etmek, bir orta yol bulabilmek çok doğru bir yöntem olsa da ortaya çıkan kriz dönemlerinde ortaya çıkmış olup daha sonraki yıllarda çok büyük bir şirketlere dönüşüm gösterebilmek hepimizin bildiği gibi çok büyük başarı örneği! Doğrusunu söylemek gerekirse bu başarıyı yakalamanın formülleri, beceri, fırsat sağlayabilme, yaratıcı olmak ve risk alabilmek.

 

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket

 

Hewlett – Packard HP

Hewlett – Packard yani hepimizin bildiği adı ile HP, günümüzde dünyada en büyük yazılım ve donanım üreten şirketlerinden biri olarak yer almaktadır. Şirketin ismi şirketi kuranların soyadlarının birleşmesinden ortaya çıkmıştır. HP isimli şirket, Bill Hewlett ile David Packard isimli iki öğrenci tarafından 1939’ lu yıllarda 538 dolar sermaye ile bir evin garajında faaliyetlerine başlangıç göstermiştir. Bu şirketin ilk müşterilerinden biri de en tanınan markalardan biri Disney’ dir. HP’ nin kuruluşundan birkaç yıl sonra savaşlar çıkmaya başlıyor ve Almanya denizaltı gemileri için özel cihazlara ihtiyaç duyuyor ve HP bu savaş krizini fırsata dönüştürmeye başlıyor. Almanların istediği cihazları kısa sürede üreten şirket, 45 kişilik az bir kadro ile çalışmasına rağmen o yıllarda milyon dolarlara varan gelirler elde ediyor.

Ford Motor Company

Şirketin kurucusunun ismi Henry Ford ismi İrlandalı bir mültecinin oğlu olarak Amerika Birleşik Devletleri’ nde doğmuştur. Henry Ford ABD’ de yeni biten iş savaş sonrası şirketi için yatırımcı arıyor ve şirketi için 12 adet yatırımcı buluyor. 1900’ lü yılların başında 28 bin dolarlık bir sermaye ile şirketi kuruyor ve aynı yılda ilk Ford Motor Company aracı üretiliyor. Şirket 1. Dünya savaşı sırasında kötü dönemler geçirse de ekonomik krizden etkilenmeyen firmalar dan biri olmayı başarıyor ve 2. Dünya savaşında tank üretimine giriyor ve krizleri fırsata çevirerek popülerliğini arttırıyor.

Pepsi

Pepsi firması, kurucusu Caleb Bradham ve şirketi sonrasında satın alan Roy Megargel dönemi olmak üzere iki dönemde ele alınmaktadır. Pepsi, eczacılık yapan Caleb Bradham tarafından faaliyetlerine Amerika Birleşik Devletleri’ nde faaliyet gösteriyor. Pepsi ilk içeceklerini 1898 yıllarında satışa sunuyor. İlk yıllarında başarılı olan Pepsi, daha sonraki yıllarda 1. Dünya savaşının çıkması ile batıyor ve iflas ediyor. İkinci dönemde büyük bir risk alarak şirketi satın alan Roy Megargel bir çok dönem olumsuzlukları ile yeniden iflas ediyor fakat Roy Megargel yılmıyor ve yeni bir formül ile tekrar piyasaya çıkıyor. Başarılı olan bu formülün ardından pepsi günümüze kadar gelmeyi başaran başarılı şirketlerden biri olarak devam ediyor.

Mc Donalds

Mc Donalds, ikinci dünya savaşının başladığı yıllarda ABD’ de küçük bir cafe olarak faaliyet göstermeye başladı. Otomobillere servis yapmaya başlayan Mc Donalds şirketi fazla personel maliyetleri nedeni ile maliyetlerini azaltmaya karar verdi ve hizmetini self servise çevirmeye karar verdi. Ayrıca self servisin yanı sıra, kullan at bardaklar ve kullan at tabaklar ile bulaşık ve su gibi giderleri de azaltmışlardı. Mc Donalds kriz döneminde ortaya çıkmış olan ve büyüyen dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda.

Adidas

Birinci Dünya Savaşının başlaması ile Almanya’ da durumlar oldukça kötü bir hal almıştı. Almanya savaşın bitmesinin ardından krizlerle boğuşuyordu. 1920 yıllarında Dassler kardeşler geçimlerini sağlamak amacı ile ayakkabı atölyesi yaptılar. İlk etapta Dassler kardeşlerin ayakkabı fabrikası adı ile faaliyete geçen şirket ilk yıllarında başarılı oldu fakat daha sonra Almanya’ nın ikinci dünya savaşına girmesi Dassler kardeşler cepheye çağrıldı. Savaş bittikten sonra Dassler kardeşler tekrar işlerine başladılar fakat ikisi arasında fikir ayrılıkları oluştu. Bu da Adidas ve Puma’ nın ortaya çıkmasını sağlamış oldu. Adolf Dassler Adidas’ ı, Rudi Dassler Puma’ yı kurdu. Bu süreçten sonra iki kardeş hiç konuşmadılar ve Adidas – Puma arasında yatan rekabetin sebebi de budur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.