Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Limit Aşım Ücreti Ne Demek?

12.03.2017
325

Limit Aşımı Nedir?

Bankacılık sektörü ile alakası olan, sektörde çalışan çalışmayan herkes limit söz konusu olunca dikkatli davranır. Limit bizler için önemli ama limit aşım ücreti ne demek konusunu da merak eden tüketici oldukça fazla. Limit aşım ücreti konusuna değineceğiz ancak konuyu temelden ele alarak öncelikle limit aşımı ve limit ne demek bunların üzerinde duralım. Bu konularda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Çünkü kredi kartı artık hayatımızın bir parçası iken konuya tamamen hakim olmak gerekir. Sizlerle yazımızı ve bizi sürekli takip ederseniz bu konular hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir, adımlarınızı bilinçli bir şekilde atabilirsiniz.

Limit Aşım Ücreti Ne Demek

Bankacılık tanımları ile bir açıklama yapalım, limit nedir? Limit; kredi kartları ve krediler için belirlenmiş olan harcanılabilecek en üst rakamdır. Yani üst harcama sınırınız limit olarak ifade edilir. Özellikle kredi kartlarındaki limitler tüketicileri durduran, alışverişlerini kısıtlayan bir durumdur. Limit konusu hakkında sizleri bilgi sahibi yaptık şimdi asıl meseleye gelebiliriz. limit aşım ücreti ne demek ?  limit aşımı durumunda bankalar tüketicileri daha detaylı bilgi sahibi yapmak için resmi web sitelerinde duruma dair geniş açıklamalara yer vermektedirler. Limit aşım ücretinin bir diğer adı limit aşım faizidir yani bazı bankalarda bu isim altında karşınıza çıkabilir. Limit aşım ücreti ayrıca günlük olarak uygulanmaktadır.

Limit Aşım Ücreti Ne Anlama Gelmektedir?

Limit aşım ücreti ne demek; sorusunun cevabını genel bir tabirle ele alarak değerlendirmemiz pek mümkün değil. Her bankanın kendine özgü bir çalışma stili vardır. Bu yüzden bankaların çalışma stillerini göz önüne alarak limit aşım ücreti hakkında bilgi vermek daha faydalıdır. Kredi kartı borcunuzu düşünün; son ödeme tarihine kadar asgari tutarını veya asgari tutardan biraz daha fazlasını yatırdınız, kalan borç bir sonraki ödeme tarihine yada yine ödeme yapılmadıysa hesap kesim tarihine kadar faiz işlemesi yapılacaktır. Eğer son ödeme günü geldiğinde alışverişinizin borç tutarında ödeme gerçekleştirirseniz faiz işlemesi yapılmamaktadır.

Bankanın kartınız için belirlemiş olduğu bir limit olduğunu belirtmiştik. Eğer alışverişlerinizden sonra dönem içinde gerçekleştirdiğiniz nakit çekme işlemleri alışveriş işlemleri kart limitinizi aşarsa banka tarafından koyulan faiz oranına limit aşım faizi/ücreti denmektedir. Limit aşım tutarı rast gele belirlenmez. Limit aşım faizi, aşılan tutarın belirli bir oranına denk gelecek şekilde hesaplanmaktadır. Limit aşım tutarı bankalar arasında farklılık göstermektedir, bu yüzden örnek veremiyoruz. Tüketicinin borç tutarı kart limitinin üzerine çıkıyorsa koyulacak günlük faiz aşılan tutarla birebir aynı doğrultuda olacağı için harcamalara dikkat edilmesi gerekir. Sizler bankalar tarafından kartınıza tahsis edilen tutarı bilinçli bir şekilde kullanarak başınıza bu tür olayların gelmesini engelleyin. Dikkatte fayda var.

Bir önceki yazımız olan İş Bankasından Maximum Mobil Uygulaması Hayata Geçti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.