Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Maaşın Alındığı Bankadan En Çok Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Çıkar?

17.02.2017
307

2018 yılı hem bankalar hem de kredi ihtiyaç sahipleri açısından oldukça karlı bir yıl oldu. Ekim ayı içerisinde faiz oranlarının düştüğünün açıklanması ile birlikte bankaların verdiği kredi teklifleri de vatandaş tarafından tekrar düşünülmeye başlandı. Kredi faiz oranlarının düşmesi ile bankalar tüketiciye birbirinden cazip fırsatlar sunmaya başladı.

Maaşın Alındığı Bankadan En Çok Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Çıkar

Kredilerden ve bankalardan uzak olan vatandaşların aklını kurcalayan sorular da gündeme geliyor. Tüketici kendisine kredi çıkıp çıkmayacağından şüphe duyarken diğer yandan da çekebileceği kredinin tutarı hakkında düşünüyor. Sizleri bilgilendirmek için yazdığımız bu yazıda da maaşın verildiği bankadan en fazla maaşın kaç katına kadar kredi verir konusu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi çekmeye karar veren tüketici için banka yolculuğu öncelikle bankalar arasında karar vermekte, araştırma yapmakta ve karşılaştırmakla başlıyor. Tüketicinin kredi çekerken girdiği yolculuk öncelikle kredi başvurusu, bankasının onayı ve son olarak geri ödemenin başlaması olarak ana başlıklar halinde üçe ayrılıyor. Başvurunun yapıldığı banka öncelikle başvuru yapan tüketicinin mali durumunu hakkında araştırma yaparak olumlu veya olumsuz bir karar veriyor. Eğer söz konusu banka mali durum hakkında olumlu düşünceye varırsa kredi sözleşmesi taraflar arasında imzalanıyor ve para tahsil ediliyor. Bankaların biz tüketicilere kredi onayı vermesi için temelde iki ana şartı bulunuyor. Kredi notu ve aylık gelirin belgelenmesi en önemli şartlardır. Aylık gelirin belgelenmesinden sonra kredi notu şartı ortaya çıkıyor, eğer daha önce bir kredi çekiminde bulunduysanız ve kredinin ödemelerine sadık kaldıysanız ya da ödenmemiş bir borcunuz bulunmamakta ise bankalar kredi notunuz hakkında kötü bir sonuca varmamakta.

Aylık gelirimizin belgeli bir halde bankaya sunulmasının en önemli sebebi de bizlere geri dönecek olan kredi miktarıdır. Yani bankalar aylık gelirimize göre kredi seçeneklerini bizlere sunar. Bankalardan çekilebilecek kredi aylık gelir ile aynı orantıdadır, tüketicinin geri ödeme yapabileceği aylık taksit tutarının hesabı yapılırken gelirin yani maaşın %40’ı ele alınmaktadır. Baz alınan tutar kredi notunuza veya gelirlerinize göre de farklılık gösterebilmektedir. Aylık 3000 TL maaş alan bir tüketicinin geri ödeme planı yapılırken maaşın %40’ı ele alınır ve aylık ödeme tutarı olarak 1 200 TL’den fazlası istenmez. Maaşın %40’ı hesaplanınca ortaya çıkan 1 200 TL’lik aylık ödeme tutarına göre vade belirlenir.

Tüketicilerin akıllarını kurcalayan en önemli sorulardan biri de ‘’Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim? ‘’ sorusudur. Tüketiciler maaşlarından 22 katına kadar kredi çekme hakkına sahiptir. Bankaların tüketicilere sunduğu maksimum limit maaşın 22 katı olsa da vade süresi ile hesap yapıldığında bu tutarı aştığı görülmektedir ancak banka limiti 22 kat ile sınırlıdır. Maaşın çekildiği bankadan kredi çekmek isteyen tüketiciler içinde yukarıda belirttiğimiz durumdan çok farklı bir hal görülmemektedir. Bankanın kendi kararı ile birlikte bir ihtimal miktar biraz daha yukarda tutulabilir. Eğer tüketici kendisine bankanın öngördüğü tutardan daha fazla krediye ihtiyaç duyuyorsa da ipotek veya kefil yolu ile kredi miktarlarını kendi istedikleri tutara çıkarabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Faizli Bireysel Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde En Uygun Faizli Bireysel Kredi Veren Bankalar, Faiz oranları ve ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.