Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Manipülasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

23.12.2016
477

Gerek iş hayatı gerekse özel hayatınızda sizi odaklandığınız noktadan uzaklaştırmak isteyen kişilerin suni bir gündem yaratarak ilginizi o tarafa çekme girişimine manipülasyon denir. Genelde ekonomi dünyasında kullanılan bu terim, yatırım yapmak isteyen veya yatırımını farklı alanlara taşımak için arayış içine girenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta. Manipülasyon bir suç olsa da şimdi internet aracılığı ile bu suçu işleyen bir çok yazı ve görselle karşılaşabilirsiniz.Manipülasyonun birçok çeşidi var kandırmaya yönelik yapılan bu uğraşlar hiç de azımsanmayacak ölçüde. Manipültör olarak adlandırılan kişiler tarafından yapılan manipülasyonlar, yatırım aracınızı ya kötüler yada değeri olmayan bir yatırım aracına sizi yönlendirerek kaybetmenize neden olur.

Manipülasyon Eşittir Kandırmaca

Özellikle borsa ve Forex’te yatırım yapmak isteyenleri asılsız bilgilendirme yöntemiyle, hatalı işlem yapmalarını sağlayan dolandırıcılık şekline manipülasyon nedir. Hiçbir değeri olmayan hisse senetlerinin etkin cümleler ve şişirilmiş rakamlarla desteklenmesi sonucu yapılan manipülasyon, yatırımcıları bekleyen en büyük tehlike. Borsaya yeni adım atan ve bu konuda hiçbir bilgisi olmayan kişilerin ağına düştüğü manipülasyon aslında suç. SPK’nın kuralları dışında uygulamalarla yatırımcıların kafasına girmek için kullanılan ağlar ise yine internet üzerinden. Sosyal medya üzerinden yürütülen manipülasyon tespit edildiğinde cezai işlem ise çok fazla.

Cazip Görünen Yatırıma Dikkat Edin

Manipülasyon işini gerçekleştirenlere ise verilen ad Manipülatördür. Manipülatörler borsanın nabzını tutarak kur şeklinin değişmesi için sahte tüyolar yayar ve bu tüyolara inanan sahte kişilikler yaratarak sizi etkilemeye çalışır.Hiç değeri olmayan bir hisse senedini borsanın yıldızı haline getirerek, yanıltıcı cümlelerle sizi kaybetmenin eşiğine getirir. İnternet ortamında yapılan yorumlar ve gizli reklam şeklinde yapılan manipüle çalışmalarına karşı dikkatli ve uyanık olmanız gerekiyor.
Özellikle küçük ölçekli bir şirkete yaptığı yatırımın en iyi yatırım olduğunu söyleyen kişilerin acemi manipülatör olduğunu ifade eden uzmanlar, her verilen bilgiye ve yoruma inanılmaması gerektiğini söyledi. Borsada kayıpların büyükbir oranının manipülasyonlar karşısında gerçekleştiği belirtilirken SPK bu konuda da bir takım önlemler alarak aracı kuruluşlara bir takım uyarılarda bulundu.

Manipulasyon Nedir

Manipülatörlere Kurum Gözaltısı

Bu uyarıların başında, kurumların müşteri hesaplarının gerçek olup olmadığını belirlemesi ve vekalet ile yönetilen hesap varda gözaltında tutması gerektiği geliyor. Müşteri ile olan diyalogların kayıt altına alınması da manipülasyonun önüne geçmek için alınması gereken diğer bir önlem.
Müşterilerin hesaplarının sürekli denetim altında tutulması ve mali durumlarının araştırılması da kurumların diğer görevleri arasında bulunuyor.Böylelikle yatırımcının verdiği komutlarla aradaki bağın birbirini tutması hedefleniyor.Aksi bir durumda müşterisinin manipülasyon yaptığından şüphelenen kurum, SPK’ya ihbarda bulunması şart.Bu ihbarı yapmadığı takdirde müşterisi kadar kurumda cezai işleme maruz kalıyor.

Manipülasyon Çeşitleri

Yatırımcıları kandırmaya yönelik yapılan manipülasyon çeşitleri de birbirinden farklılık gösteriyor. Bilgi manipülasyonu işlem bazlı manipülasyon ve hareket bazlı manipülasyon olmak üzere üç aşamalı yapılan bu dolandırıcı şeklinde temel amaç borsanın seyrini değiştirmek ve sizin kaybetmenizi sağlayıp kendi hisselerinin değerini artırmak oluyor.Öte yandan psikolojik manipülasyon diye adlandırılan etkileme şeklide oldukça yaygın bir manipüle şeklidir. Günlük hayatta sürekli karşı karşıya kaldığımız bu etkilenme şekilde, sürekli tekrarlanarak beynimize işlenen cümleler, veya iletişim araçlarıyla görsel olarak gözümüze aşina edilen donelerden oluşuyor. İnsan beyninin sürekli olarak gördüğü görüntüyü ve duyduğu cümleyi doğru kabul ettiği ve kanıksadığı bilimsel bir gerçek. Bu gerçeği çok iyi değerlendiren manipülatörlerde hazırladıkları verilerle yatırımcıları etkilemeyi başarıyor.Tüm bu kandırmacalara inanmamak içinde siz yatırımcının biraz uyanık olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.