G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Metal Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

18.01.2017
253

Metaller, emtia türevlerinin arasında yer almaktadır. Spot piyasalarda ve türev piyasalarda işlem görmektedir. Çünkü, ülkemizde hurda metaller önemlidir ve yatırım yapıldığında kazanç da sağlamaktadır. Yatırımcılar bu sebep ile metal vadeli sözleşmeler yaparak birikimlerini değerlendirebilmektelerdir. Türkiye metal yönünden zengindir piyasadaki fiyatını da bu unsur iyi yönde etkilemektedir. Bu sebeplerden tek fiyat yönünden işlem görmektedir.
Borsada tek fiyat oluşu yönünden metal vadeli işlemlerin yeri önemlidir.
Metal Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir
Çelik ve hurda vadeli işlem sözleşmeleridir. Bu sözleşmelerde nakdi olarak uzlaşma nasıl sağlanır?

 

Metal Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir
Vade aralığına ve sözleşmenin arasındaki cari farka bakılarak karı ve zararı hesaplama işlemi yapılmaktadır. Hesaplanan sonuç, piyasa ile çelişkisi olur ise de bu değerler uzlaşma fiyatı Komitesince belirlenir. Bu aşamada, en iyi alış ve en iyi satış değerleri baz alınarak sonuç hesaplama işlemi yapılır.
Metal Vadeli İşlem Zamanları
Dört vade olarak, yatırım yapabilirsiniz. Bu aylar, mart, haziran, eylül, aralık ayları bu vade Döngüler inin gerçekleşmiş olacağı zamanlardır. İşlemlerin ertesi gününde de Takaslar gerçekleşir. Ama ola ki zarar söz konusu ise o zaman kesintiler yapılacağı için ertesi gün hesaba para yatırılacaktır.
Sözleşmenin bitişi, ayın son günüdür. Eğer piyasadaki işlem tarihi resmi tatile denk gelir ise, yarım gün açık ise, işlemler bir önceki gün yapılacaktır. Vade sonunda uzlaşma fiyatlarını Uzlaşma Fiyatı Komitesince belirlemektir görevlidir.
Hesaplamasında, dolar baz alınarak yapılmaktadır.
Metal Vadeli İşlem Sözleşmesi
Öncelikle, minimum ne kadar miktarda teminata ihtiyaç var ise o kadar teminatı olması gerekmektedir. Ve bu Sözleşme için on sekiz yaşını doldurmuş olmak şartı da vardır. Alım satım yapılması sırasındaki prosedürler bulunmaktadır. HÜ prosedürlere uymak gerekmektedir. Aracı bir kurum seçmeniz gerekmektedir. Seçimi tamamladıktan sonra hesap açmanız gerekmektedir. Bu hesabınızdaki paranız ile işlemlerinizi yürümüş olacaksınız. Sizlerden nüfus cüzdanı ve ikametgâh adres fotokopisi istenecektir. Bu belgeleri eksiksiz olarak iletişim iseniz, hesabınız da kısa süre içerisinde aktif hale gelecektir. Artık işlemlerinizi yürütebilir hale bu aşamaları geçince geleceksiniz. Aracı kurumlar, size bilgilendirme amaçlı ile eğitim verebilirler sizde bilinçli bir şekilde yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.