Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

09.08.2017
772

Banka Müşteri Numarası Nerede Yazar, Nasıl Bulunur?

Yazımıza ilk olarak banka müşteri numarasının tanımını yaparak başlayalım, bir vatandaşın bir banka ile arasında bir ilişki olduğunu yani o bankanın müşterisi olduğunu gösteren numaraya banka müşteri numarası denilmektedir. Vatandaş, bir bankadan bir hesap kullanmaya başladıysa o kişiye banka tarafından bir numara oluşturulur. Bu durum da kişinin o bankanın müşterisi olduğunu kanıtlar. Bir kişinin bir bankada hesabı bulunuyorsa muhakkak müşteri numarası da bulunmaktadır. Şunu da belirtelim ki banka müşteri numarası 8 haneli rakamlardan oluşmaktadır.

Banka müşteri numarası ne işe yaramaktadır?

Bankalar tarafından verilen bu numaralar tüketicilerin gerçekleştirdikleri işlemlerde kolaylık sağlamaktadır. Bankada hesabı olan kişiler kendilerine ait olan müşteri numaraları ile türlü işlemler gerçekleştirebilir. Harç ödeyebilir, kredi kartı ödemelerini yapabilir dahası bankacılık işlemlerini sadece bu numarayı kullanarak gerçekleştirebilir. Bankalarda yapılan işlemlerde herhangi bir zorluk yaşanmaması için de banka müşteri numarası oldukça önemlidir ve kişiye özeldir.

Tüketicinin Müşteri Numarası Her Bankada Aynı Mıdır?

Kişiler banka müşteri numaralarını kendileri belirlemez. Yada müşteri numarası kullanmak istiyorum gibi bir talep iletmez. Bu tamamen bankaların hizmetidir. Ve her banka bu hizmeti ayrı bir şekilde verir. Yani kişinin banka müşteri numarası o bankaya özeldir, başka bir banka için başka müşteri numarası çıkarılmış durumdadır. Sonuca gelmek gerekirse kişinin her bankada müşteri numarası farklıdır.

Banka Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Tüketiciler banka müşteri numaralarını kredi kartlarına bakarak veya hesap kartlarına bakarak öğrenebilir. Ancak bu durum her banka için geçerli değildir. Bazı bankalar tüketicilerinin müşteri numaralarını kullandıkları kartların üzerine yazarken bazı bankalar bunu yapmaz. Kartların üzerinde müşteri numarası yazmayan tüketiciler için çare ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Müşteri hizmetleri ile irtibata geçildiği zaman personel hemen size müşteri numaranızı söylemez, öncelikle sizden kimliğinizi teyit etmek amaçlı bazı bilgiler ister. Güvenlik amaçlı yöneltilen soruların ardından ilişki içerisinde bulunduğunuz bankadan sizin adınıza verilen müşteri numarasını öğrenebilirsiniz. Sadece çağrı merkezi sayesinde değil bankanın şubesine kimliğiniz ile giderek de bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenebilirim

Banka Müşteri Numarası Nerde Yazar?

Müşteri numaralarını bankalar genellikle tüketicilerin kredi kartları veya banka kartları üzerine yazmaktadırlar. Ancak görüldüğü üzere banka kartlarında yazma olasılığı daha yüksektir.

Kredi Kartında Banka Müşteri Numarası

Kredi kartı kullanıcılarının görmeye alışık olduğu kartın ön yüzünden parçaları ayrılmış 16 hanelik bir rakam bulunur. 16 hanelik bu sayı kullanılan kredi kartının numarasıdır. Tüketicilerin bu rakamları müşteri numaraları ile karıştırmamaları gerekir. Kredi kartı numarasından sonra kredi kartı sahibinin isim ve soy isim bilgileri görülür, isim, soy isim bilgilerinin yanında veya altında 8 hanelik bir rakam bulunmaktadır. Bu müşteri numarasının başında bankalar müşteri numarası olduğunu gösteren kısa bir ‘’müşno’’ yazısı yazmaktadırlar. Ancak bankalar genellikle bu bilgiyi burada paylaşmaz.

Hesap Kartında Banka Müşteri Numarası

Eğer tüketici müşteri numarasını hesap kartı üzerinde arıyorsa kartın hem arka hem de ön yüzüne bakması gerekir. Hesap numarasında da kredi kartında olduğu gibi ön yüzde 16 rakamdan oluşan bir sayı bulunmaktadır yine bu rakamların karıştırılmaması gerekir. Hesap numaralarında ilk dört haneden sonra gelen 8 hanelik sayı kişinin müşteri numarasıdır.

IBAN numarası ise kartın arka yüzeyinde yer almaktadır. Türkiye’de IBAN numaraları 26 hane olarak karşımıza çıkar ve TR olarak başlar. TR’de dahil olmak üzere IBAN’da ilk 14 sayıdan geri kalan 8 rakam banka müşteri sayısını temsil eder.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.