G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Mutlu Eden 5 Finansal Alışkanlık

21.01.2017
272

Paranın bulunuşundan beri insanoğlunun her zaman paraya ihtiyacı olmuştur. Sadece yemek yemek su içmek gibi temel gereksinimler için değil, mutlu olabilmek, kendini iyi hissedebilmek ve kendini gerçekleştirebilmek için de insanların paraya ihtiyacı vardır. Günümüzde önceki yıllara göre paranın değeri daha da artmıştır çünkü insanların ihtiyaçları da artmıştır. Örneğin önceleri eve bir bilgisayar ve internet almak lüks sayılırken şimdilerde olmazsa olmazlar arasına girmiştir. Önceleri telefon yokken telefonun icadından beri sürekli gelişen bu piyasada elinizdeki model her sene de bir hafta her 5-6 ayda bir eskiyor. Çünkü sürekli bir üst modeli üretiliyor ve insanlar bu yeni çıkan bir üst modeli almak için çalışıyor. Bu hızlı tüketime yetişebilmek için elbette finansal alışkanlıklar konusunda yeniden düşünmeli ve belli planlar yapmalısınız. İşte insanları mutlu eden 5 finansal alışkanlık;

Kendinizi Kontrol Edin

İster istemez birçok insan ve özellikle de bayanlar gereksiz harcamalarda bulunabiliyor. Bir hevesle alınan birçok eşya aslında kullanılmayıp beklemeye sonra da modası geçtiği için atılmaya bırakılıyor. İlk başta mutlu eden alışveriş tutkusu daha sonra yerini keşke sözcüğüne ve mutsuzluğa bırakıyor. Oysa kontrol mekanizmanızı geliştirmek sizi hem şimdi hem de ileride mutlu edecektir. En doğru finansal yatırımlar gerçekleştirmek için öncelikle kendinizi kontrol etmeyi başarmalısınız. Gereksiz harcamalardan kaçınarak kendinizi gelecek adına güven altına alıp mutluluğunuzu sağlamak sizin elinizde.

Küçük Şeyler Sizi Mutlu Etmeli

Elbette küçük şeyler derken küçük bir pırlantayı ya da kendinizi küçük diye kandırdığınız, aslında hayalini kurduğunuz o kocaman villanızı da kastetmiyoruz. Büyük bir ev yerine küçük bir ev, üstü açık spor bir araba yerine ayağınızı yerden kesecek ufak bir araba da bir insanın mutlu olması için yeterlidir. Gözünüzü yükseklerden ayırın demiyoruz elbette büyük düşünmek güzeldir fakat sizi mutsuz ediyorsa ve motivasyonunuzu sekteye uğratıyorsa bu durum finansal alışkanlıklar konusunu gözden geçirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Mutlu Eden 5 Finansal Alışkanlık

Paranızı Sokağa Dökmeyin

Bu da ne demek elbette parayı sokağa dökmüyoruz dediğinizi duyar gibiyiz ancak söyle bir düşünelim; ayda kaç kere sinemaya gidiyorsunuz ya da dışarıda ayda kaç kez yemek yiyor veya kahve içmeye gidiyorsunuz? Bütün bunlar paranızı sokağa döktüğünüzü gösteriyor aslında. Finansal yatırımlar nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri de evcimen olmanız gerektiğidir. Dışarıda sinema izlemek yerine evde izleyebilirsiniz ya da arkadaşlarınızı yemeğe veya kahve içmeye davet edebilirsiniz. Bu sizi daha mutlu edecektir.

Yeniliklerin Önünü Açın

Aslında rutin şeyler insanın canını her zaman sıkmıştır. Siz de yeniliklerin onunu açarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. En doğru finansal yatırımlar sağlamak kuşkusuz her zamanki alışveriş merkezlerine giderek gerçekleşmeyecektir. Bunun yerine yeni bir yeri keşfedebilir, yeni bir iş alanı öğrenebilir, kendinizi geliştirmek için bir dil keşfedebilirsiniz. Bu hem sizi mutlu edecek hem de para kazanma olasılığınızı arttırarak sizi hem maddi hem manevi açıdan zenginleştirecektir.

Kendinize Hedefler Koyun

Amaçladığınız finansal birikime ulaştığınızda kendinize tatile gideceğinize dair söz verin ya da sevdiğiniz bir etkinliği yapın. Finansal yatırımlar nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz bir diğer yanıt da şu olacaktır; bir aylık ya da bir senelik periyotlar gibi sureler için hedefler koyabileceğiniz gibi isterseniz uzun vadeli planlar da yapabilirsiniz. İstediğiniz şeye anında sahip olmak sizi kısa bir süreliğine mutlu edebilir. Ancak her zaman insanın belli hedefler sonucunda isteğini gerçekleştirmesi hem başarılı olma hissi vereceğinden hem de ödülün verdiği doyumun daha fazla olacağından dolayı daha mutlu hissettirir.

Yukarıda kısaca sizi mutlu edebilecek 5 finansal etkinlikten bahsettik. Finansal alışkanlıklar konusundaki düşüncelerinizi değiştirdiğinizde mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.