Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Neden Zam Yapılıyor ? Zam Zam Zam

19.11.2020
211

Neden Zam Yapılıyor ? İnsanlarımız her güne yeni bir zam gelecek mi korkusuyla uyanmaya başlıyor. Özellikle korona sürecinde fiyat artışları halkımızı olumsuz etkilemekte. Dolar ve euro yükselişine devam ederken TL ile satılan ürünlerin etkilenmemesi beklenemez. An itibariyle dolar/tl kurunun 8 liraya yaklaşması ve Euro kurunun 10 liraya yaklaşması son derece korkutucu.

Ekonomimiz olumlu sinyallerden son derece yoksun bir tablo çizmekte. Özellikle işsizlik rakamlarının her gün artması, işverenlerin ise kazanç sağlayamaması bu tabloda son derece etkili. En büyük ekonomik partnerimiz Avrupa ile parasal olarak 10 kata ulaşan kur farkının işverenlerimizi etkilememesi düşünülemez. Tüm bu olumsuzluklar halka ise fiyat artışı olarak yansımaktadır.

Yeni Gelen Zamlar , Neden Zam Yapılıyor ?

Neden Zam Yapılıyor

En büyük ses getiren zam oranı benzin ve motorinde görülüyor. Geçtiğimiz günlerde benzine 16 kuruş, motorine 23 kuruş zam getirildi. Akaryakıt fiyatları Akdeniz piyasası haricinde daha çok dolar kurunun etkisiyle belirleniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz olumsuzluklarında bu konuda çorbada tuzu bulunduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Pandemi sürecinde benzinde mevcut karantina uygulamalarından dolayı ufak düşüşler görülmüştü. Fakat normalleşme adımlarının gelmesiyle birlikte düşüşlerin yerini yükselişin alması şaşılacak bir durum değil. Hayatın normal akışında devam etmesi akaryakıt kullanımının eski düzenine geri dönmesinde etkili oldu. Dolar fiyatlarının artışıyla da fiyatların eskisinin üzerine çıkması bizi şaşırtan bir durum değil. Zira fiyat artışı her alanda görülürken akaryakıt da görülmemesi düşünülemezdi.

Bir diğer zam gelen ürünler silsilesi ise bize teknoloji, yiyecek içecek, tekstil kısacası hayatımızın içerisinde var olan her alanda görülmektedir. Özellikle market alışverişlerinin cep yakması pandemi sürecinde halkın en çok yakındığı alanlardan bir tanesi. 2020 Ocak ayında alınan bir cep telefonun 1250 TL olan fiyatının 2600 TL ye çıkmasıysa teknolojik etkileri göz önüne sermektedir

Market alışverişinde gözümüze çarpan en büyük artış Ayçiçek yağında görülmekte. Özellikle üreticilerin boykot uygulaması kararının gelmesinden korkması burada önemli bir ayrıntı. Zira Ayçiçek yağı en çok kullanılan ürünlerden birisi olmasının yanında son derece kritik bir ürün olma özelliğine de sahip.

Bebek Mamaları Neden Zam Yapılıyor ?

Bir diğer tepki toplayan ürün ise bebek mamaları. Yeni zam oranlarıyla özellikle üç çocuk yapılması hususunun dillendirildiği ülkemizde bebek mamalarına gelen artışın tepki toplaması son derece normal. Yeni çıkan bir takım haberlere göre bebek mamaları artık marketlerde kelepçeli olarak satılmaya başlamış. Bebek mamalarının çalınmasından korkulacak duruma gelinmesi son derece endişe verici. Bebek maması zamları yeni zamlar listesinde en tartışmalı konu olma özelliğini şüphesiz uzun süre koruyacaktır.

Nelere Zam Gelecek ?

Son günlerde en çok merak edilen sorulardan biri daha nelere ne kadar zam gelecek. Özellikle Euro’nun yeni yıl fiyatları bu soruları haklı çıkarıyor. Bir diğer etken ise enflasyon, zira açıklanan resmi rakamlar halk tarafından pek inandırıcı bulunmuyor. Peki ilerleyen günlerde nelere zam gelebilir? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabına bakalım.
• İlerleyen günlerde fiyat artışı yükselişinin motorlu taşıtlar vergisinde de görülmesi bekleniyor. Ayrıca ehliyet ve pasaport harcı gibi ödemelerinde fiyatının yükselişi söz konusu olabilir.
• Bir diğer önemli husus ise trafik cezaları. Zira gelecek artışlardan trafik cezalarının etkilenmemesi pek olası gözükmüyor.
• Sigara, tütün ürünleri ve alkollü içeceklerin fiyatının artması son derece alıştığımız bir durum. Buna da hazırlıklı olmak gerekir.
• Gelecek yeni zam oranlarıyla toplu taşıma ücretlerinin etkilenmesi de şaşırtıcı bir etki yaratmayacaktır.
• Yurt dışından cep telefonu getirip ülkemizde kullanmak isteyen vatandaşlarımız bir dizi zorlukla karşılaşmaya alışkın. 1800 TL civarında olan yurt dışı kayıt harcının da 2000 TL ve üzeri bir miktara çıkması bekleniyor.
• Klasikleşen bir başka artış da market alışverişlerin de ve özellikle cep telefonu gibi teknolojik ürünlerde kendini gösterecektir.

Netice itibariyle fiyat artışlarına alışmış durumdayız. Zira gelecek yeni artış haberleri artık hiç kimse için sürpriz etkisi yaratmıyor. Bir mucize gerçekleşir ve kur üzerinde ki fiyatlar makul seviyeye inerse ne olacağını kimse kestiremez. Lakin bugün ki zam durumuna bakıp geleceği değerlendirdiğimizde tam manasıyla yeni fiyat artışlarının kapımızda olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Akbank SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır ? başlıklı makalemizde akbank, kredi başvurusu ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.