Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Nelere Yatırım Yapmalı?

19.08.2017
402

2016 yılı hepimiz için, bütün ülke için çok zor bir yıl oldu. Gerek darbe girişimi gerek terör olayları birbirinden kötü olaylar yaşadık. Sadece içerde değil dışarıdan da ülkemiz üzerine oynananlar bitmedi. Türkiye’ye verilen kredi notu da ülkemize yapılacak olan yatırımların önünü kesti. Geçen yıl oldukça zor zamanlar geçirildikten sonra tüketiciler yeni yılda ekonomiyi nelerin etkileyebileceğini, nelere yatırım yapılırken nelerden kaçınılacağı konusunu oldukça merak ediyor.

Her birey belirli bir seviyeye getirdiği birikimini değerlendirmek ister. Ancak değerlendirirken kaçınılması gereken, bilinmesi gereken çok farklı konular vardır. Tüketiciler ekonomik risklerden uzak durarak iyi bir ekonomik girişim gerçekleştirebilir, parasının değerlenmesini sağlayabilir. Yatırım yapma fikri oldukça kolay ve iyi olsa da hangi alana yatırım yapılacağı, neye yatırım yapılacağı ve hangi yatırım ürününün kullanılacağı büyük bir soru işaretidir. Sizler için 2017’de kullanılması gereken yatırım araçlarını sıraladık.

  1. Döviz

Döviz alım satım işlemleri birikimlerini değerlendirmek isteyen tüketicilerin en sık kullandığı yöntemlerden bir tanesidir. Son zamanlarda da dolar kurunun durağan olmadığı sürekli iniş çıkışlarda bulunduğunu da hesaba katarsak yatırımını dövize yapan kişiler bu durumdan epeyce karlı çıkıyor. Kısa veya uzun vadeli yatırımları dolar üzerinden, Euro üzerinden yada farklı döviz seçenekleri üzerinden yapabilirsiniz. Kesin bir şekilde Euro kesin kazandırır, dolar kesin kazandırır gibi bir cümle kuramayız, zaten bunu söylemekte doğru olmaz. Ancak bu alanların en çok tercih edilen yatırım ürünleri olduğunu sizlere bildirebiliriz. Euro veya dolar yatırımının gerçekleştirilebileceği araçlardan örnek verirsek

Foreks piyasalarında,

VİOP’ta farklı döviz seçeneklerine,

Yurtdışı/Türev Ürünlerine yatırım gerçekleştirilebilir.

  1. Altın

Altına yatırım yapmayı gelenek görenek olarak değerlendirirsek pekte yanılıyor sayılmayız. Birçok yatırım alanı inişler çıkışlar yaşarken altın hiçbir zaman popülaritesini kaybetmez. Özellikle kadınlar birikim açısından altına oldukça düşkündür. Her dönem adından sürekli bahsettiren altın 2017 yılında da gözde yatırım araçlarından bir tanesi. Güncel bir şekilde de altının gözle görülür bir yükseliş yaşaması insanları yaptığı yatırım konusunda pişman etmiyor. Riskli piyasadan korkan, tecrübesiz olan kişiler için de altın çok iyi bir liman. İnişli çıkışlı hallerin yanı sıra daima kazandırıyor olması da vatandaşı altına bir adım daha yaklaştırıyor. Altın yatırımı hani araçlar vasıtası ile kullanılır merak ediyorsanız;

  • Türev ürünlerde-yurtdışı ,
  • Opsiyon piyasası ve Vadeli İşlemlerde
  • Foreks piyasalarında altın alım veya altın satım işlemlerinizi kolay ve güvenilir bir şekilde halledebilirsiniz.
  1. Hisse Senedi

Aslında yatırım yapmak eylemini hayatımıza sokan hisse senetleri. Hisse senetlerinin hayatımıza girmesi ile yatırım olayları hız kazandı ve yatırım şekilleri arttı. Diğer seçeneklerde olduğu gibi birikimini yatırım yaparak çoğaltmak isteyen tüketiciler hisse senetleri üzerinden kolayca yatırım gerçekleştirebilmiştir. Her zaman yapılabilen bir yatırım türü olan hisse senetleri de hiçbir zaman gözden düşmemiştir. Hisse senetleri söz konusu olduğunda ün salmış şirketleri görmek mümkündür. Sizlerde yatırımlarınızda bu şirketleri aracı olarak kullanabilir ve kazancınıza kazanç ekleyebilirsiniz. Ayrıca hisse senetlerine yatırım yaparken otokar hisse senetlerine, Türk Hava Yolları hisse senetlerine, petkim, aselsan gibi büyük kuruluşların hisse senetlerine ortak olma şansını da yakalayabilirsiniz. Verdiğimiz örnekler Türkiye’den BİST100’e dahil olan en büyük şirketlerdir. Sizler Türev yani yurt dışı piyasalarına da giriş yapabilir dünyanın en büyük markalarından samsung, apple, facebook gibi şirketlerin alım satım işlemlerine dahil olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Havale (EFT) Kaç Saatte Hesaba Geçer 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.