G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Nisan Ayından Sonra Türkiye’nin Kredi Notu Yükselecek Mi?

02.03.2017
236

Türkiye’nin ekonomik durumu oldukça çalkantılı bir dönem geçiriyor. Stabil ilerlemeyen ekonomimizi ülke içi meseleler bazen de dünyada yaşanan olaylar köklü değişimlere mahal verebiliyor. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve merakla beklediğim uluslararası kredi seviyesi belirleme kurumlarında Türkiye adına verilen kararlarda gündemde sıkça yer alıyor. Türkiye’nin kredi notu daha önce Fitch adlı uluslararası kredi seviyelendirme kurumu tarafından aşağı çekilmiş ve notumuzun düşmesi döviz kurunda hareketlenmeye sebep olmuştu. Gündemi yakından takip edenler şimdi Türkiye’nin ilerleyen zamanlarda nasıl bir yaptırımla karşılaşacağını ve kredi notumuzun durumunu merak ediyor.

Bizde Türkiye’nin uluslararası meselelerdeki durumu ve Nisan Ayından sonra Türkiye’nin kredi notu yükselişe geçecek mi sorusunun cevabını arayacağız.

Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ‘nin Açıklamaları

Türkiye’nin kredi notu meselesi hız kesmeden gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bu konuda açıklamalarda gündemde ilk sıralarda. Türkiye’nin değişen kredi notu hakkında olay açıklamalardan birine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli imzasını attı. Canikli, yaptığı açıklamalarda uluslararası kurumların ülkemize haksızlık yaptığının altını çizdi. Ayrıca ülkemiz hakkında verilen kararları da bir nevi saldırı olarak nitelendirdi. Canikli, ayrıca Avrupa Birliğine üye olan devletlerin durumunun daha kötü olduğunu, AB’de bankaların kurtarılması için devlet bütçesinden yardım yapıldığını belirtti. AB’de bankaların kurtarılmak için devlet bütçesinden çıkan maddi tutar da 60 milyar avroya yakın bir para. Nurettin Canikli Avrupa Birliği’nde durum böyle iken Türkiye’de devlet bütçesinden herhangi bir para aktarımının yapılmıyor olduğunu da vurgulayarak belirtti.

Verileri Ele Aldığımızda

Uluslararası kredi seviyelendirme kurumlarında ülkemiz hakkında verilen kararlar hakkında konuşurken Nurettin Canikli’nin söylediklerinin yanı sıra araştırmalarda yapmak gerekiyor. Ancak durum ne olursa olsun söz konusu ülke Türkiye olunca seviyelendirme kuruluşların aleyhimize kararlar verdiği de bir gerçek. Bu durumu kanıtlara dökünce, kredi notumuzun düşmesinden sonra geçen 1,1-5 aylık zamanda dolar 3,66 TL civarında seyrini korudu, borsa da 89 bin sınırlarında gezindi. Bu rakamlara baktığımızda ülkemizin kredi notunun düşürülmesinin objektif bir karar olmadığını görüyoruz. Tamamen ülke olarak ekonomimiz mükemmel diyemeyiz ancak hakkımızda verilen kararlar da doğru değil.

Turizm Sezonu Açılıyor

Ülkemizin ekonomisinde en önemli yerlere sahip alanlardan biri de turizm sektörü. Her yıl olduğu gibi Nisan ayından itibaren misafirlerimizi kabul edecek ve sezonu açacağız. Turizm sektörü denince sadece deniz, kum, güneş üçlüsünü baz almakta yanlış olur. Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle geçmiş yıllarda yaşayan imparatorluklarda net bir şekilde turizm kaynağı. Ayrıca en çok turist çeken ilimiz de İstanbul. Dediğimiz gibi havaların ısınması ile birlikte turist akını başlayacak, bu sayede de döviz miktarında artış yaşanacaktır.

Ekonominin Hareketlenmesi ve Piyasaların Isınması Adına Alınan Tedbirler

Ülke ekonomisi canlandırmak adına birbirinden farklı adımlar atılıyor. Bunlardan bazılar beyaz eşyada ÖTV’nin, mobilyada KDV’nin indirime gitmesi. Aynı zamanda KOBİ’lerin canlanması için de kredi veriminde artış yaşanmıştır. İşsizlerin yeni bir hayata başlaması için de birçok projeye maddi açıdan destek verilmiştir. Ayrıca işsizlik seviyesinin en alt seviyelere indirilmesi içinde işe giren vatandaşların SGK masraflarının devlet tarafından karşılanacağı haberi verilmişti.

OHAL Meselesi

OHAL’in süresinin uzayıp uzamayacağı konusu da merak edilenler arasında yani bu durumun değişimi uluslararası alanda kredi derecelendirme sisteminde ülkemiz hakkında verilecek olan kredi notu açıklamalarına da etki edecektir. Ancak OHAL’in seyri nasıl olacak bu konuda bir bilgi vermek pek mümkün değil.

Sonuç

Sonuç olarak, tüm bilgileri göz önüne aldığımızda çok büyük bir olay olmadığı sürece Türkiye hakkında

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.