Finans Krediler

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir? 2020

25.01.2020
246

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, faturalarınızın ve benzeri ödemelerinizin bankalarda bulunan vadesiz hesaplarınızdan veya kredi kartlarınızdan, son ödeme tarihleri geldiği gün, otomatik olarak ödenmesi olarak adlandırılır. Otomatik ödeme talimatı nedir dediğimizde ise gerek bankalara giderek, gerekse internet şubesi veya mobil uygulamalar ve bankamatikler üzerinden bu faturaların ödemelerinin otomatik ödemesini kabul ettiğiniz işlemin yapılması anlamına gelmektedir. Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir dersek işte bu kanalları kullanarak verebilirsiniz. Bu sayede cep telefonu, sabit ev ve iş telefonları, su, doğalgaz, kablolu tv, diğer üyelikler ve elektrik ödemeleri gibi birçok faturayı otomatik olarak ödenmesi amacıyla talimat verebilirsiniz. Böylece hem zamanınızdan hem de takip etme sıkıntısından kurtulursunuz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomatik ödeme talimatı ile faturalarınızı gün gün takip etmek zorunda kalmazsınız. Hesabınıza vermişseniz hesabınızın aylık ekstresini alarak faturalarınızın aylık olarak takibini yapabilirsiniz. eğer kredi kartına otomatik ödeme talimatı vermişseniz bu sefer de kredi kartı ekstrenizden talimatlarınızın ödemelerini aylık olarak takip edebilirsiniz. Birçok banka faturalarınızın talimata verildikten sonra, son ödeme günlerinde sizlere mesaj atmaktadır. İlgili faturanızın son ödeme tarihi gelmiştir, diyerek. Burada amaç sizlerin hesap ve kartlarınızda faturanın ödenebilmesi için gerekli limitin ve bakiyenin olması konusunda uyarma amaçlıdır. Eğer hesabınızda bakiye, kredi kartınızda ise limit yeterli olmazsa ilgili faturanız ödenemeyecektir. Sizin o faturayı elden farklı bir kanal kullanarak ödemeniz gerekir. Ancak diğer aylar için fatura talimatı işlemi devam edecektir. Eğer hesabınızda fatura talimatları varsa ve hesap bakiyeniz sürekli hareketli haldeyse, son ödeme tarihlerinde bakiyeniz olmayabilir. Bu sebeple bankalar kredili mevduat hesabı tanımlarlar. Bu sayede faturalarınız o hesaptan belirli bir faiz oranı ile ödenir. Böylelikle fatura ödemeniz gecikmeye girmez. Ardından hesabınıza para gelmesi ile birlikte kredili mevduat hesabından alınan miktar yerine konulur ve faiz işlenmez. Peki şube üzerinden otomatik ödeme talimatı nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Otomatik Odeme Talimati

Şube Ve İnternet Üzerinden Talimat Verilebilir

Ödeme talimatı nedir sorusunun yanında otomatik ödeme talimatı nasıl verilir sorusuna da yanıt vermek gerekir. Otomatik ödeme talimatlarınızı banka şubelerinden verebilirsiniz. Şubelere gittiğinizde son faturalarınızı veya fatura bilgilerinizi yanınıza almalısınız. Çalıştığınız bankanın size yakın olan şubesine giderek, talimata vereceğiniz fatura bilgilerinizi personelle paylaşmanız gerekir. Ardından hesabınıza veya kredi kartınıza bağlanması yönünde sizlere imzalamanız için otomatik ödeme talimatı formu imzalatılır. Personelin sisteme talimatı girmesinin ardından faturalarınız otomatik ödemeye alınmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken bir noktada şudur; talimata verdiğiniz faturanızın eğer son ödeme günüyse, elinizdeki fatura o gün otomatik olarak alınmaz. Bu sebeple faturanızın öncelikle ödemesi yapılmalı ve ardından otomatik ödeme sistemine dahil olması gerekmektedir. Aynı işlemi müşterisi olduğunuz bankaya ait internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden de yapabilirsiniz. Bu noktada da dikkat etmeniz gereken, talimatı sizlerin manuel olarak girdiği için fatura bilgilerinin hatasız şekilde girilmesi ve kontrolünün sağlanmasıdır.

Kredi Kartı Veya Hesap

Otomatik ödeme talimatı nedir ve otomatik ödeme talimatı nasıl verilir sorularının ardından otomatik ödeme talimatı nereden yapılırsa avantajlı olur sorusuna da yanıt vermekte fayda olacaktır. Bu kişiden kişiye değişmektedir. Bir kişinin hesabında sürekli para bulunuyor veya kredili mevduat hesabı kullanıyorsa hesabın tercih edilmesi normaldir. Ancak hesabı aktif olarak kullanmayan ve kontrolünü sağlayamayan biriyseniz kredi kartınıza otomatik ödeme talimatlarınızı vermeniz daha mantıklı olacaktır. Bankalar fatura talimatları ile ilgili çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Örneğin kredi kartlarına verilecek belirli miktardaki, 2-3 fatura, talimatları için kredi kartlarına para puanlar yüklemektedirler. Bunun yanında bankalar fatura talimatlarını vadesiz mevduat hesabına veren müşterileri için bazı masraflarda ve komisyonlarda avantaj sağlamaktadırlar. Mesela hesabınıza bağlı fatura talimatınız var ve düzenli ödeniyorsa, hesap işletim ücreti, eft ve havale masrafı gibi masraflar alınmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? 2020 başlıklı makalemizde sahte para anlama, sahte para basma ve sahte para makinası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.