G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Cayma Hakkı Nedir

30.03.2018
408

Özel sağlık sigortası nedir ve ne gibi faydaları vardır?

Kişinin geçirebileceği hastalık veya kaza gibi durumlarda karşılaştığı zararları teminat altına alan bir sigorta çeşididir. Özel sağlık sigortası kişiye özel olarak yapılır ve belirtilen şartlar dahilinde olası risklere karşı sigorta yaptıran kişiyi koruyan bir sigorta poliçesidir. Özel sağlık sigortasında özel şartlar sigorta firmalarında farklılık göstermektedir. Bu yüzden kişiye en uygun olan özel şartlar belirlendikten sonra sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Özel sağlık sigortasının kişiye sağladığı birçok fayda vardır. Özel sağlık sigortası ile yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen sağlık giderleri karşılanmaktadır. Bu yüzden özel sağlık sigortası yaptıran kişi seyahatlerde kendini daha güvende hisseder. Özel sağlık sigortası sayesinde birçok özel hastanede ücretsiz ya da düşük ücret ile tedavi olabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası kapsamında sigorta yaptıran kişi bir takım teminatlara sahip olur. Özel sağlık sigortası teminatlarını kişi kendi belirleyebilir. Sigorta yaptıracak kişi teminatı ayakta yapılacak tedaviler için ya da yatarak yapılacak tedaviler için seçebilir. Özel sağlık sigortalarında en çok tercih edilen ek teminat ise doğum teminatı ve check-up teminatıdır. Check-up teminatı ile her yılda bir kez olmak şartıyla özel bir hastanede check-up yaptırabilirsiniz. Check-up teminatı için sigorta firmaları yaş kriterleri koymaktadır. Birçok sigorta firmasında 14 yaş altındaki kişiler için check-up teminatı yapılmamaktadır. Doğum teminatı ile bebeğin doğumu için harcanan masraflar karşılanmaktadır. Doğum teminatının belli şartları vardır bunlar arasında en dikkat edilmesi gereken husus doğum teminatının alınma süresidir. Doğum teminatı özel sağlık sigortası kapsamında teminatın başladığı tarihten bir yıl sonra verilmektedir. Yani hamilelik esnasında ya da hamilelikten sonra yapılan doğum teminatları hemen alınamamaktadır. Doğum teminatına ek olarak ömür boyu yenileme garantisi alınarak doğan çocuk sigorta kapsamına dahil edilebilir ve bu garanti ile bebekte doğuştan gelen bir hastalık olması dahilinde bu hastalığın tedavi ve muayene masrafları sigorta firması tarafından karşılanır.

Özel sağlık sigortası ile acil yardım hizmeti teminatı aldığınız takdirde acil bir durumda ücretsiz olarak ambulans ile özel bir hastaneye götürülürsünüz. Özel sağlık sigortası hizmet kapsamı ve fiyatları firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Fiyat limitlerini yaşınız, daha önce tehlikeli bir hastalık geçirip geçirmemeniz ve önceden bir yaralanma ya da sakatlık halinin olup olmadığı gibi kriterler etkiler. Özel sağlık sigortası yaptırıldıktan sonra meydana gelen tedavi ve muayene ücretleri sigorta firması tarafından karşılanır. Burada önemli olan husus ise tedavi ve muayene ücretinin sigorta dahilinde karşılanması için tedavi ya da muayeneye ihtiyaç duyulan hastalığın, özel sağlık sigortası yaptırıldıktan sonra teşhis edilmesi gerekir. Yani daha önce teşhis edilmiş olan bir hastalık varsa ve teşhisten sonra özel sağlık sigortası yaptırılmışsa bu hastalığın tedavi ve muayene masraflarını sigorta firması karşılamaz.

Özel sağlık sigortası özellikle önemli hastalıklarda sigorta yaptıran kişiyi bir çok masraftan kurtarmaktadır. Çünkü kanser veya böbrek hastalarının tedavi ve muayene ücretleri çok olmaktadır. Özel sağlık sigortası kapsamında bu hastalıkların tedavi ve muayene ücreti sigorta firması tarafından karşılanmaktadır. Özel sağlık sigortasında yaş limiti vardır. 64 yaşın üstündeki kişilere birçok sigorta firması özel sağlık sigortası yapmamaktadır.

Özel sağlık sigortaları yaptırıldığı tarihten itibaren bir yıl boyunca geçerli olur ve bir yılın sonunda en geç bir ay içinde yenilenmesi gerekir. Özel sigortası kapsamında sigorta firması sigorta yaptıracak kişiden daha önce hastalık geçirip geçirmediğine ait bilgi ister ve önceden hastalık durumu olduysa bunları kayıt altına alır. Eğer bu konuda yanlış bilgi verilirse sigorta firması bunun sonradan anlaşılması üzerine tek taraflı olarak sigortayı fesih edebilir.

Özel sağlık sigortası cayma hakkı nedir? Özel sağlık sigortasından cayılır mı?

Özel sağlık sigortasından hangi koşullarda cayma hakkı vardır sorusunun cevabı sigorta poliçelerinde belirtilir. Özel sağlık sigortalarından sigorta yaptıran kişi cayma hakkına sahiptir. Eğer verilen bilgiler doğrultusunda ödenecek prim yanlış hesaplanmış ve sigorta firması bunu sigorta yaptırana sonradan bildirerek farkı istemiş ise sigorta yaptıran kişi sekiz gün içinde bu prim farkını ödemediğini sigorta firmasına bildirerek cayma hakkını kullanabilir. Burada önemli olan konu sigorta yaptıran kişinin bir kusurunun olmamasıdır. Yani sigorta yaptıran kişi bilgilerini tam ve doğru bir şekilde sigorta firmasına vermiş olmalıdır. Cayma hakkı poliçede belirtilen süre içerisinde kullanılmalıdır.

Cayma bedeli nedir? Cayma bedeli nasıl ödenir?

Özel sağlık sigortasından cayma hakkı kullanıldığından sigorta fesih edilerek sonlandırılmış olur. Özel sağlık sigortasında belirli şartlar olduğu takdirde hem sigorta firması hem de sigorta yaptıran kişi cayma hakkına sahiptir. Sigorta yaptıran kişi cayma ve fesih hakkını süresinde kullanmaz ise sigorta poliçesinde belirtilen cayma bedelini ödemek zorunda kalır. Eğer sigorta yaptıranın kusuru yoksa ve cayma hakkını süresinde kullanmışsa ortaya çıkan prim farkını sigorta firmasından isteyebilir. Yasalara göre cayma hakkı süresi saat 12.00 da başlar ve sekizinci gün sonunda yine saat 12.00 da biter.

Bir önceki yazımız olan Özel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar
  1. hakan şavlı dedi ki:

    ben garanti emeklilikte gelir güvencesi ve tedavi destek sıgartası policeleri mevcut bir yıllık sözleşme var gelir güvencesi ağustosta tedavi destek ekimde son bulucak çayma hakkını kullanabilirmiyim çıkmak istiyorum

    1. admin dedi ki:

      Hakan Bey Yorumunuz İçi Tesekkur Ederiz. Destek Ekibimiz Size Özel Bilgi Verecektir.