Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Check Up Karşılar Mı

22.05.2018
294

Özel sağlık sigortası; kişilerin hastalıkların yanı sıra kaza sonucunda oluşan sağlık giderlerinin karşılanmasına karşılık özel olarak yapılan bir plan olarak açıklanabilir. Sigortalıyı olası risklere karşı koruma altına alan sigorta seçeneği limitler ve özel şartlara göre farklı harcamalarda geçerlidir. İlk defa bu hizmetten yararlanacak olan müşterilerin özel sağlık sigortası neleri kapsar konusunda acenteleri üzerinden gerekli bilgiyi almaları kullanım sırasında yaşanacak aksiliklerin ortadan kalkmasını sağlar. Sistem toplumsal bir dayanışma olarak görülebilir.

Doğru Poliçe Satın Almanın İncelikleri

Doğru bir poliçe satın almak yıl içinde oluşacak sağlık harcamalarının sorun olmaktan çıkmasına yardımcıdır. Özel sağlık sigortasındaki harcamalar iki başlık altında değerlendirilir. Bunlar;

* Ayakta ve

* Yatarak tedavi giderlerinin karşılanmasıdır.

Son dönemlerde müşterilerden gelen talepleri doğrultusunda SGK hizmetlerini tamamlayıcı rol üstlenen sağlık sigortası poliçeleri de düzenlenmeye başlamıştır. Bu ürün sosyal güvencesi olan kişilerin kurum kapsamı dahilinde karşılanan tedavi masraflarından artan kısım için özel sağlık hizmeti alınmasını kolaylaştırır.

Ayakta tedavi teminatının kapsamı içinde yer alan hizmetler; ayakta tedavi, doktor muayenesi, ilaçlar, fizik tedavi, röntgen ve tahlil gibi masraflardır.

Yatarak tedavi teminatının kapsamı içinde yer alan hizmetler; yatarak tedavi, hastanede kalmayı gerektiren tedaviler, kemoterapi ve radyoterapi gibi masraflardır.

Özel Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası yaptıran kişiler birçok özel sağlık kuruluşunda giderlerin bir kısmını ya da tamamını ödemeden hizmet alabilirler. Bu aşamada kullanıcıların aklına sağlık sigortası her yerde geçerli mi sorusu gelir. Yapılan sigortanın kapsamına, limitine ve içeriğine göre sigortanın kullanılabileceği hastaneler poliçede net bir şekilde belirtilmektedir. Buna karşılık hemen her sigorta ürününde bilinen, rağbet gören ve hastaların gitmek istediği büyük ve kurumsal hastanelerden bir veya birkaçı mutlaka bulunmaktadır. Poliçe sahipleri kendi sigortalarının anlaşmalı olduğu hastaneye gitmeleri halinde limitleri kapsamında harcama yaparlar. Anlaşmalı hastaneye gitmeyi tercih etmeyenlerse yaptıkları harcamaları faturalandırarak sigorta şirketinden yine limitleri dahilinde ücret iadesi talep edebilirler.

Sigortalının bedeli çok yüksek olan tedavi masraflarını ödemek zorunda kalmamasını sağlayan sistem sayesinde, kurum ve doktor seçimi yapılarak tedavi şansı doğar. Kaliteli bir hizmetle karşı karşıya kalan poliçe sahiplerini kendilerini özel hissederek hastalık dönemlerinde pozitif bir süreç yaşarlar. Maddi ve manevi olarak içi rahat eden hastalar, satın aldıkları poliçe içeriğine göre yurt dışında da yaşayabilecekleri sağlık risklerini kapsam altına aldırabilirler.

Küçük Primler Ödeyerek Büyük Masraflardan Kurtulun!

Sağlık sigortası yaptırmak son derece önemlidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde yaptırılan sigorta kişilere ömür boyu yenileme garantisi vererek sağlık risklerinin en düşük seviyede tutulmasını sağlar. Her özel sigortanın geçerli olduğu hastaneler birbirinden farklıdır. Poliçe teminatları ve anlaşmalı kurumların detaylı olarak incelenmesi sigortanın geçerli olduğu dönem içinde sorunsuz bir kullanım sağlar. Yine özel sağlık sigortası hizmeti veren kurumlar üzerinden yapılan poliçe limitleri farklı içerikleri kapsar.

Kimi sağlık sigortalarında diş ve göz muayenesinin yanı sıra yılda bir kez olmak üzere gözlük camı ve çerçevesi değiştirme hakkı da tanınır. Pek çok özel sağlık sigorta poliçesinde ise bu teminatlara yer verilmez. Müşteriler sigortalarını yenileme sürecinde yaptıkları harcamaya göre özel indirimler kazanabilecekleri gibi yaştan kaynaklı ilave teminatlar da ödemek zorunda kalabilirler. İlk kez sigorta yaptıracak olan kişilerden özel sağlık raporları beyanı istenebilir. Bu aşamada verilen bilgilerin doğruluğu son derece önemlidir.

Sağlık Sigortalılarını Bekleyen Özel Hizmetler Nelerdir?

Sağlık Sigortalılarını Bekleyen Özel Hizmetler Nelerdir

Özel sağlık sigortası check upı karşılar mı sorusu müşterilerin en çok merak ettikleri konudur. Zorlaşan yaşam şartları altında artan sağlık masrafları bazen kişilerin kendilerini ihmal etmelerine neden olur. Bu aşamada sunulan özel haklar devreye girerek sağlıklı bir yaşam için gereken zamanın ayrılmasını sağlar. Poliçe teminatları ve limitler göz önünde tutulduğunda farklı özel hizmetler devreye girer.

Öncelikle 40 yaşını aşmış kadın hastalar için her yıl 1 kere olmak kaydıyla ücretsiz mamografi desteği sağlanabilir. Bu hak erkek hastalar için de PSA testiyle desteklenir. Yılda bir kez verilen check-up hakkı belli değerlerin ölçülmesini, hastanın genel kontrollerinin yapılmasını ve akciğer filmini kapsar. Bu hizmet 18 yaşa ve 18-40 yaşa kadar farklılıklar içerebilir. Doğal olarak en geniş kapsam yaşça daha büyük hastalara verilmektedir. Olası risklere karşı önlem almak her zaman için çok faydalıdır. Yaşanan hastalıklarda zaten manevi bir çöküntü içinde olan kişiler tedavi masraflarını nasıl ödeyeceklerini düşünmek yerine bu sorunda en başarılı olan hekimi ve kurumu seçme şansını elde edebilirler.

Özel sağlık sigortası hizmetlerine verilecek fiyatlar sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Bu aşamada istenen teminat ve limitler etkili olduğu gibi kişisel bilgiler de fiyatın belirlenmesinde önemlidir. Önceden geçirilmiş sağlık sorunları limitlerin yükselmesine neden olabilir. Yine yapılan tetkikler sonrasında sigorta yapan kurumlar müşterilerinde görülen sıkıntıları teminat dışı bırakarak kendilerini güvence altına almayı da seçebilirler. Kalıtsal sağlık sorunlarının mevcut riskleri artırması poliçe fiyatlarının da artmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.