G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

29.04.2018
333

Özel sağlık sigortası hizmetleri kişisel olarak alınabileceği gibi tüm aile için de alınabilir. Özel sağlık sigortası poliçesi yaptıran kişiler, herhangi bir sebeple oluşacak tedavi masraflarını küçük katılım paylarıyla karşılayabilirler. Anlaşmalı sağlık kurumlarında seçilecek hekimler devam edecek tedavi kişinin kendini güvende hissedeceği özelliklere sahiptir.

Poliçede belirlenen risklerin güvence altına alındığı hizmetler kapsamında yurt dışında oluşan sağlık giderleri de yük olmaktan çıkar. Özel sağlık sigortası hizmeti alırken yapılması gereken en önemli şey; kişisel ihtiyaçları doğru belirleyebilmektir. Ödenecek primler belirlenirken;

-Ayakta ve yatarak tedavi teminatları,

-Sigortalının geçmiş sağlık durumu,

-Limitler,

-Seçilen kurum,

-Yaş, cinsiyet ve meslek tercihi en önemli kriterleri oluşturur.

Teminatların Doğru Belirlenmesinin Önemi Nedir?

Teminatların belirlenmesi aşamasında özel sağlık sigortası sorgulama yapılmalı ve ihtiyaçlar tam olarak belirlenmelidir. Bu aşamada sigortanın sağladığı avantajlar maksimum ölçüde yararlanmak en doğru değer olmalıdır. Genel olarak bakıldığı zaman bebeklikten çocukluğa geçişte çok sık doktora gidecek olan sigortalılar için ayakta tedavi limitlerinin daha yüksek tutulması doğru bir karar olacaktır.

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişiler online hizmetler üzerinden bilgi edinebilirler. Bu aşamada istenen özelliklere ait farklı kurumların verdiği fiyatlar incelenebilir ve karşılaştırılabilir. Özel sağlık sigortası online sorgulama yapmak isteyenlerin;

-Yaş, cinsiyet, meslek,

-Boy, kilo

-Alkol ve sigara tüketimi,

-Geçmişten gelen hastalıklar,

-Önceden sağlık sigortası yapılıp yapılmadığı ve

-İletişim bilgileri konusunda eksiksiz ve güncel bilgileri doldurması gerekir.

Girilen bilgilerde sigorta poliçesi düzenlenmeden önce herhangi bir değişiklik olması durumunda sigorta şirketine başvuru yapılabilir. Alınacak ilave teminatlar arasında; diş tedavisi, hamilelik, doğum ve doğum sonrası, estetik ihtiyaçlar, Check-up ve güncel hastalıklara ait teminatlar ekletilebilir. Sigorta yaptırmayı düşünen kişinin önceden geçirdiği rahatsızlıkların tekrarlanma riski prim tutarının yükselmesine neden olur. Bu durumda risk merkezinin yapacağı değerlendirmeye göre ilgili hastalık poliçe teminat kapsamında dışında tutulabilir.

Online Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta işlemlerinde online sorgulama hizmetleri ilk olarak trafik işlemlerinde verilmeye başlamıştır. İşlem sağlık poliçelerine ek olarak seyahat sağlık poliçelerini de kapsar. Sigorta Bilgi Merkezi tarafından hayata geçirilen işlemler sayesinde tüketiciler sahip oldukları haklar, teminatlar ve özel şartlar hakkında online olarak da bilgi alabilecek. Sağlık sigortası poliçe sorgulaması yapmak isteyenlerin ilgili siteyi ziyaret ederek;

-Poliçe bilgilerini,

-Sigortalı bilgilerini,

-İlave teminatlarını ve

-Hak kazandıkları indirimleri sisteme girmesi gerekiyor.

Özel sağlık sigortasının geçerliliği ve ana şartları öğrenmek isteyen müşteriler SBM internet sitesi online işlemler menüsüne girerek, sorgulama için istenen bilgilere ek olarak poliçe veya SAGMER numarasını girerek tüm sorularına cevap bulabilirler.

Özel sağlık sigortası yaptırma imkanına sahip olan kişiler, istedikleri sağlık kurumunu ve hekimi seçerek tedavilerinde özgür kalabilirler. Buna rağmen herhangi bir tercihi olmayan sigortalıların seçtikleri kurumun anlaşmalı olduğu adresleri tercih etmesi aynı zamanda ceplerinde de para çıkmamasını sağlar. Poliçede satın alınan haklar kapsamında anlaşmalı sağlık kurumlarından hizmet alanlar harcamalarını seçtikleri limitsiz veya katılım paylı sistem üzerinden gerçekleştirebilirler. Sigorta şirketlerinin müşterinin yaşına bağlı olarak verdiği ücretsiz haklar genel olarak yılda bir kez kullanılmak üzere tanınır. Bu imkanlardan yararlanarak yıllık genel sağlık taramaları da ücretsiz veya düşük bütçelerle tamamlanabilir.

Sigortalı olunan kurumun anlaşmalı olmadı bir özel sağlık kuruluşunda ödenmek zorunda olan katılım payları anlaşmalı kurumlara nazaran daha yüksek olabilir. Alınan teminatların yıl içinde bitmesi halinde yaşanacak diğer tedavi masrafları yine anlaşmalı kurumlarda geçerli olan özel ve indirimli fiyatlar üzerinden alınabilir. Sigortalının yakınlarına verilmiş bazı haklar da olabilir. Bu nedenle alınacak hizmetlerin detayları ve tüketici haklarının en doğru ve güncel haliyle bilinmesi gerekir.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Alınacak Hizmetlere Yönelik Bilgiler

Ayakta Tedavi Nedir? Ayakta Tedavi Kapsamına Giren Durumlar Hangileridir? Doktor muayeneleri ve bu kontroller sonrasında istenen röntgen ve tahlillerle teşhis sonrasında verilecek ilaçlar bu kapsamda değerlendirilir. Kısaca hastanede kalmayı gerektirmeyen her türlü tedavi bu teminatlar içinden karşılanır.

Yatarak Tedavi Nedir? Yatarak Tedavi Kapsamına Giren Durumlar Hangileridir?

Yatarak Tedavi Nedir

Yatarak tedavi teminatı hastanede kalmayı ve buna ek olarak yatılı tedavi gerektiren harcamaları karşılar. Bu limitler içine kemoterapi ve radyoterapi gibi harcamalar da dahil edilir.

24 saatin altında olmayan ancak hastanede yatmayı zorunlu kılan küçük müdahalelerde sağlık kurumunda yatış ve tedavi masraflarıyla beraber acil durumlarda yaşanacak harcamalar da poliçe kapsamında değerlendirilir. Uygulamalar farklı kurumlara göre değişiklik göstermekle birlikte yatarak tedavi teminatlarından yararlanabilmek için, hastalığın poliçe düzenlenme tarihinden sonra teşhis edilmiş olması şartı aranır.

Yatarak tedavi giderleri arasında; yatak, refakatçi giderleri, yemek, ilaç masrafları, doktor ücreti ve tıbbi malzeme giderleri de poliçe limitleri dahilinde karşılanır. Özel sağlık sigortası hizmetleri ani gelişen sağlık sorunlarında ve kazalarda karşınıza çıkacak yüksek tedavi giderlerinin karşılanmasında en büyük yardımcınızdır. Küçük primler ödeyerek kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizin geleceğini güvence altına almak istemez misiniz?

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Doğal Afeti Karşılar Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.