Finans Krediler

Özel Sağlık Sigortası Yararlanma Şartları Nelerdir

01.08.2018
298

Özel sağlık sigortası hizmetleri kişisel olduğu gibi kurumsal olarak da verilebilir. Kurum indirimi almış bireyler ailelerini de istenen belgeler dahilinde sigorta kapsamına aldırabilirler. İsteyen herkes özel sağlık sigortasından yararlanabilir mi sorusu özellikle ilk defa bu hizmeti alacak olan kişiler tarafından merak edilir.

Özel sağlık sigortası hizmeti almak isteyenler için herhangi bir zaman kısıtlaması getirilmez. İhtiyaç hisseden ve bütçesini ayarlayan herkes istediği an sigorta yaptırmak için başvuruda bulunabilir. Hastalık ve kaza riskine karşı bir an önce sağlık sigortası yaptırmak kişinin kendisinin ve sevdiklerinin geleceğini güvence altına alması demektir. Süresi dolan sigorta hizmetleri değiştirebilir veya ek teminatlarla kapsamı genişletilebilir.

Kimler Özel Sağlık Sigortası Hizmetlerinden Yararlanabilir?

Bu uygulama kurumlar arasında farklılık göstermekle birlikte genel ortalama 18-65 yaş aralığındadır. 0-18 yaş arasındaki çocuklar bireysel olarak bu hizmetten tek başına faydalanamazlar. Aile büyüklerinden en az birisinin yanında sigortalanan çocuklar için de uygun riskler poliçe kapsamında garanti altına alınabilir.

İlk defa özel sağlık sigortası yaptırmak isteyenler için tavan yaş sınırı 56-65 arasında değişiklik gösterir. Buna karşılık doğal olarak bu kişilerin ödeyecekleri primler oldukça yüksek olacaktır. Sigorta şirketlerinin yaş sınırı uygulamaları kapsamında değerlendirilen herkes, bireysel veya ailesi için özel sağlık sigortası hizmeti satın alabilir. İlk kez hizmet alacak ya da kurumunu değiştirecek olan müşterilerden detaylı bir sağlık beyanı talep edilir.

Özel Sağlık Sigortası Hizmetleri Hangi Sürede Kullanılabilir?

Özel sağlık sigortası hizmeti veren kurumların uygulamalarında farklılıklar olabileceği gibi genel ve özel şartlar nelerdir dendiğinde hazırlanan kişiye özel poliçe detaylarının bilinmesinin gerekliliği ortaya çıkar. Alınan hizmetler 1 yıllıktır. Ömür boyu yenileme garantisi alan hastalar için poliçeler yenilenerek kullanılabilir. Genel olarak bakıldığında ömür boyu yenileme garantisi yeni doğan ve hemen sigortalanmış kişiler için geçerlidir.

Aile bireylerinin sigorta kapsamına dahil edilebilmesi belli şartlara bağlanmıştır. Yeni eşler için evlilik cüzdanı fotokopisiyle, yeni doğmuş veya evlat edinilmiş çocuklar içinde doğum ya da evlat edinme belgesinin hizmeti veren kuruma sunulması gerekir. Başvuruların ilgili tarihten itibaren 1 ayı geçmemesi şartı aranır. Aile için yapılan özel sağlık sigortası hizmetlerinde ailenin her bir üyesi için farklı teminatlar belirlenebilir. Genel ihtiyaçlar dikkate alınarak hazırlanan standart paketler de tercih edilebilir.

Poliçe Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kaliteli, konforlu ve güvenilir sağlık hizmeti almak isteyenler özel sağlık sigortasından yararlanma kriterleri hakkında bilgi edinerek geleceklerini güvence alına alabilirler. Farklı kurumların kendilerine özel uygulamaları olmakla birlikte tercih edilen sağlık paketleri poliçe bedelini belirler. Yatarak ve ayakta tedavi seçenekleri, kullanılmak istenen limitler, katılım payı, sigortalı olacak kişinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık geçmişi poliçe rakamları üzerinde ayrı ayrı etkilidir. Sigorta kapsamını genişletmek ve ilave teminatlarla muhtemel sağlık sorunlarını güvence altına almak poliçe bedelinin de artmasına neden olur.

Özel sağlık sigortası hizmetleri bireysel olarak satın alınabileceği gibi;

-Aile,

-Çocuk,

-Yeni doğan gibi seçeneklere de sahiptir. Aile paketleri bireysel paketlere oranla her zaman çok daha avantajlı seçeneklere sahiptir.

Özel sağlık sigortalarında bulunan temel teminatlar; ayakta tedavi ve yatarak tedavi teminatıdır. Buna rağmen bu özel hizmetin alınmasının temel sebebi yatarak tedavi giderlerinin paylaşımıdır. Yatarak tedavide özel sağlık sigortası yararlanma şartları var mıdır? Bu aşamada hastanede yatmayı gerektirecek hastalığın sigortalılık başlangıcından daha sonra tespit edilmesi şartı aranır. Sigorta hizmeti başlamadan önce yapılan detaylı geçmiş sağlık bilgileri sonucunda kişilerin geçmiş hastalıkları teminat kapsamı dışında bırakılabilir. Yakalanması muhtemel ciddi bir hastalık, bu soruna bağlı komplikasyonlar, tetkik ve tedavinin yanı sıra cerrahi müdahalelerde masrafların ne kadar yüksek olabileceği düşünüldüğünde, özel sağlık sigortası hizmetlerinin gerekliliği daha net ortaya çıkmaktadır.

Genel uygulamalara bakıldığı zaman ayakta tedavi teminatı tek başına seçilemez. Yatarak tedavi güvencesiyle birlikte poliçeye dahil edilen hizmetlerin özellikle 0-15 yaş arasındaki grup için önemi oldukça büyüktür. 0-1 yaş aralığında hemen her ay ve daha sonra 6 ayda 1 ve yılda bir olarak artan doktor kontrollerinin sigorta kapsamında güvence altına alınması ebeveynlerin rahat bir nefes almasını sağlar.

İLGİLİ KONU: Özel Sağlık Sigortası Hangi Hastalıkları Kapsar

Sigorta Yaptırmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Sigorta şirketleri gelen başvurularda ilk olarak kişinin mevcut sağlık durumuyla ilgilenir. Geçirilmiş hastalıklar poliçenin düzenlenmesi aşamasında önemlidir. Özel sağlık sigortası hizmeti almak isteyen kişilerin kronik sağlık sorununu olması istenmez. Bu durumda her kurumun uygulaması farklılık göstermekle birlikte;

-Sigortalanacak kişinin tespit edilen sağlık sorunu kapsam dışı bırakılabilir veya

-Bu sağlık sorunu için poliçeye ilave prim eklenir.

Aile paketinin seçilmiş olması halinde tüm bireylerin sağlık geçmişleri ayrı ayrı değerlendirilir. Özel sağlık sigortası fiyatları kişi ya da kişilerin durumları dikkate alınarak belirlenir. Yaş, cinsiyet ve yapılan meslek incelendiğinde ortaya çıkan riske göre ödenecek primler hesaplanır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin risklerinin düşük olması primlerine de yansır. Sağlık sigortalarını ertelemeden yaptıranlar kendilerini güvende hissetmenin ayrıcalığını yaşamlarının her anında hissederler.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.