Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Para Alışkanlıklarınızı Değiştirmeniz Gerektiğini Gösteren 6 İşaret

24.12.2016
341

Tüm bireyler az ya da çok bir gelir elde etmekte ve bu gelirini de harcamaktan zevk almaktadır. Gelirler doğrultusunda harcama yapmak bireyleri mutlu etsede, düşünmeden hareket etmek daha sonra büyük sıkıntılara yol açmakta ve kişilerin maddi zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumun yaklaştığını farkedemeyen bireyler aslında zaman zaman zorluklarla karşılaşmakta ancak dikkate almamaktadır.

Ay Ortasında Parasız Kalmak

Para yönetimi kolay gibi gözükse de bireylerin üzerinde durması gereken önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin ister yüksek gelirleri olsun ister düşük gelirleri olsun, belirli bir kontrol sağlamadıktan sonra eninde sonunda para sıkıntı ile karşılaşmaktadırlar. Ay başından itibaren parasını belirli bir harcama düzeni içerisine koymayan birey ay ortasında birden parasız kalabilmekte ve daha sonra sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu durum genellikle para kontrolü sağlanmadığı için ortaya çıkmaktadır. Maaşı aldıktan sonra harcama zevkine varan birey eğer yarını düşünmeden hareket ederse ay ortasında parası bitmekte giderlerini de ödeyememek gibi bir durumla karşı karşıya gelmektedirler.

Giderleri Kontrol Edememek

Eğer bireyler giderlerini kontrol edememeye başaldıysa ve hiçbir ödemesini zamanında yatıramıyorsa para alışkanlığını değiştirmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum ortaya çıkıyorsa eğer demekki bireyler harcamalarını kontrol edememekte ve bu nedenle borçlarını da ödeyememektedirler. Dikkat edilirse eğer toplumda borçlarını ya da kredi kartlarını ödeyemeyen bireylerin çoğu para kontrolünü bilmeyen kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Aylık giderlerini ve harcamalarını bilip, ona göre hareket eden kişiler ancak zor durumda kalmamaktadırlar. Burda önemli olan bireylerin gelirlerini bilerek gider belirlemelerinden geçmektedir. Az ücret alan bir insan kendisi için birden fazla borç oluştururlarsa eğer elbette ki bu borcu ödemekte zorlanacaklardır. Böyle bir durum yaşanmaması adına gelirleri doğrultusunda giderler oluşturulmalı ve maaş alındığı andan itibaren giderler ödenmelidir ki, çok fazla harcama yaşanıp paranın kontrolü kaybolmasın.

Borç Ya Da Krediye Başvurmak

Bireylerin paralarını kontrol edemedikleri anda başvurdukları ilk işlem kredi çekmek ya da borç kullanmaktır. Bu para bireylere ekstradan gelen ve rahatlatıcı bir para gibi gözükmektedir ancak tamamen yanlıştır. Borçları borç edinerek kapamak bireyi daha da çıkmaza götürebilmektedir. Böyle durumlara sebebiyet vermemek adına borç ve kredi kullanımından kaçınılmalı, zorunlu ve hayati bir durum olmadıkça borç alınmamalıdır.

Maaşın Yeterli Gelmemeye Başlaması

Para alışkanlıklarını değiştirmeye başlamadaki son nokta bireylerin gelirlerinin yeterli gelmemeye başlamasıdır. Harcamaların artması ve çoğalması gelirin yeterli olmadığını düşündürtmektedir. Bu durum bireyin fazla harcamalarından ve artık hastalık haline gelen alışverişlerinden kaynaklanmaktadır. Para alışkanlığı zamanla harcama alışkanlığına dönmekte bu da gelirin bile üstüne çıkmasına yol açmaktadır. Bunu tersine çevirmenin tek yok az ya da çok farketmez gelir doğrultusunda hareket etmekten geçmektedir.

Para Harcama İle İlgili Kota Olmaması

Bireyler para harcama alışkanlıklarının önüne geçemiyorlarsa eğer yapmaları gereken tek şey harcamalarına kota koymaktan geçmektedir. Her ay belirli bir harcama kotası koyarak hareket etmek paranın kontrollü olarak azalmasına destek olacaktır.

Alışveriş Ve Moda Uğruna Fazla Harcama Yapmak

Günümüzde artan moda ve kıyafet alışverişlerinin yanına kozmetik alışverişi de eklenmiş durumdadır. Sosyal ağlarda bireylerin bu tarz ürünleri tanıtması diğer bireyleri de harcamaya yönlendirmektedir. Para biriktirme yöntemi ortaya koymak yerine bireyler ellerindeki tüm paralarını popüler olan kozmetiklere ya da kıyafetlere yatırmakta ve bunu hastalık haline getirmektedirler. Durum böyle olunca bu bir yarış haline gelmekte ve para harcama kapasitesi de artmaktadır. Para alışkanlığını değiştirerek her ürünü almamaya çalışmak daha iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.