Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Para Biriktiremiyorum’un Muhtemel 6 Nedeni

30.01.2017
478

“Ben elimde para tutamıyorum, geleni harcıyorum, tüm maaşım borçlarıma gidiyor“ cümlesi herkesin sıkça kullandığı bir cümlelerin başında gelmektedir.  Para biriktirme için neler yapılmalıdır? Nasıl para biriktirilir? Para biriktirme yöntemleri nelerdir? Bu tür sorular herkesin aklında olan ve her zaman kendilerine veya başkalarına sordukları sorulardır. Bu soruların cevapları kişilerin finansal ve davranışsal sorunlarında yatmaktadır.

para biriktirme

En önemli para biriktirememe nedeni yeterli gelire sahip olunmamasıdır. Ancak yeterli geliri olupta halen para biriktirme konusunda sorunlar yaşayan kişiler bulunmaktadır.  Gelir yetersizliğini bir kenara koyacak olursak para biriktirme konusunda sorunlar yaşayan kişilerin bazı ortak özellikleri vardır.  Genellikle en büyük hatamız yaptığımız finansal hatalar olsa da para biriktirmemizin muhtemel 6 nedenini şöyle sıralayabiliriz.

  • Gelir ve gider dengesine dikkat etmemek. Gelir ve gider takibini hiç yapamamak veya doğru yapamamak, para biriktirememe nedenlerimizin başında gelmektedir. Gelirinizi biliyor olmanız, giderlerinizi kontrol edebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Ne zaman giderlerinizi kontrol altına alırsanız işte o zaman her ay para biriktirebilirsiniz.
  • Kredi kartlarına bağlı yaşamak. Bilinçsiz yapılan kredi kartı harcamaları, sürekli taksitli alışverişler ile aslında küçük olan aylık ödemelerin miktarını arttırmaktadır. Hayatınızdan kredi kartını çıkartamıyorsanız veya kullanımını azaltamıyorsanız kredi kartı ile para biriktirme yöntemleri sizin için iyi bir alternatif olabilir.
  • Önemsenmeyen ancak sürekli yapılan gereksiz harcamalar. Gereksiz harcamaların önemsenmemesi ve dikkate alınmaması da para biriktirmeyi engelleyen en büyük hatalardan birisidir. Gereksiz harcamaların listesi kişiden kişiye değişiklik gösterse de herkesin giderlerinin büyük bir bölümünü işgal eder. Bunların tespitinde en iyi yol bir gider listesi yapmaktır. Bu şekilde gereksiz harcamalarımızı tespit etmek kolaylaşır.
  • Her zaman birilerine bir şeyler ısmarlamak ve bunu hayat tarzı haline getirmek. Cömert olmak çok güzel bir davranış tarzı olsa da sürekli bir şeylerin ısmarlanması da giderlerin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca çevrenizde sizden yararlanmak isteyecek kişilerinde artmasına neden olacaktır.
  • Sürekli borç almak veya borç vermek. Bu iki eylemde kişinin bütçesini zorlar ve gelir – gider dengesini bozar.
  • Ekstra tasarruf etmenizi sağlayacak yolları araştırmamak ve uygulamamak. Daha fazla para biriktirmenize yardımcı olacak yöntemlerini araştırarak size en uygunu seçmeniz para tasarrufu yapmanız açısından yararlı olacaktır.

Yukarıda verilen bu nedenleri ortadan kaldırırsanız para biriktirme konusunda başarı sağlarsınız. Aslında nasıl para biriktirilir öğrenmek çok kolaydır. Size uygun olabilecek çok fazla seçenekte para biriktirme yöntemleri vardır.   Ancak her şeyden önce gelir ve giderinizi dengelemek, birikim yapmak için ilk adımdır. Bunu bir kere sağlayınca para biriktirmenin ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.