Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni

Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni
28 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Çoğu insanın “Ne kadar uğraşsam da bir türlü yapamıyorum.” diye yakındığı çok önemli bir konu olan para biriktirmek konusunda bu başarısızlığın nedenleri üzerinde biraz durmak gerekiyor. İnternette yapılacak aramalarda para nasıl biriktirilir konusunda pek çok sonuç bulunmakta. Ancak, daha çok neden para biriktiremediğinizin nedenlerini direkt olarak görmek daha sağlıklı bir yol izlemeyi sağlayacak.

Şimdi bakalım nasıl para biriktirilir konusunda yeteneksizliğinizin olası 5 nedeni ne imiş, inceleyelim:

Kredi Kartı Kullanmak

Kredi kartı kullanmanın bütçenize nasıl bir yük oluşturduğunu, ancak onu kullanmayı bıraktığınızda çok iyi anlayacaksınız. Ama yine de anlatmaya çalışalım. Kredi kartı kullanmazsanız alışverişlerde, taksitlendirmelerde ödediğiniz işlem masraflarından kurtulmuş olursunuz. Ufak demeyin, toplamda önemli hale geliyor. Ayrıca psikolojik tarafını da unutmayın kredi kartı kullanmanın. Cebinizde kart varken, gereksiz harcama yapma olasılığınızın daha yüksek olduğu gerçeği araştırmaların keskin bir sonucu. Bu yüzden öncelikle var olan kredi kartı borçlarımızı bitirip, kredi kartı kullanmaktan vazgeçerek para biriktirmek için ilk adımı atmanız mümkün.

Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni

Faturalarınıza Dikkat Etmemek

Her evin standart giderlerinden sayılabilecek elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerinizi gözden geçirmemek; sonuçta farkında olmadan yüksek meblağlar ödemeye varıyor. Ayrıca cep telefonu, internet, televizyon platformları gibi giderler de çok gerekli değilse bile kullanılarak, para biriktirmenin önünde büyük bir engel oluyor. Dolayısıyla kullanmadığınız odaların peteklerini kapatarak, gereksiz su harcamalarını kısarak, boşa yanan lambaları kapatarak ciddi bir tasarruf edebilirsiniz.

Alışveriş Listesi Yapmamak

Hepimiz alışverişe çıktığımızda ihtiyaçlarımızın dışında şeyleri de alıp eve döndüğümüzü hatırlarız zaman zaman. Hatta bazen, asıl alacağımız şeyleri almayıp, gereksiz başka şeyleri alıp geldiğimiz bile olur. Bunun sebebi ihtiyaçlarımızı tam olarak tespit eden bir alışveriş listesi yapmamak. Bu yüzden de gereğinden fazla para harcamış oluyoruz doğal olarak. Öyleyse bir başka yapılabilecek şey de alışverişe giderken düzgün bir alışveriş listesi yapmak çok mantıklı, öyle değil mi?

Sıfır Eşya Takıntısı

Ev eşyalarında, özellikle mobilyada ve tabi ayakkabı, kıyafet, telefon vs. gibi eşyalarımızda nedense sıfır, hiç kullanılmamış olanları tercih ederek bütçemize ne kadar çok ek yaptığımızı tahmin bile edemezsiniz. Pek çok Avrupa ülkesinde bu konu aşılmış durumda genel itibari ile. Ama bizde hala o ambalajı açma, kutuyu açma heyecanı para biriktirme çabalarımızın önüne geçiyor. İnternet üzerinde çokça ikinci el eşya alım satımı yapılan, hatta karşılıksız paylaşımların yapıldığı pek çok platform var. Bunları ziyaret ederek bir başlangıç yapabilirsiniz.

Araç Kullanma Lüksü

Masraflarımızın arasında yol parası ciddi bir yer tutuyor, farkında mısınız? Bunu özel araç kullanarak katlamış oluyoruz iyice. Hem yakıt masrafı hem de aracımızın bakım masraflarını düşündüğümüzde, çok gerekli olmasa bile aracımızı kullanmak yine para biriktirmemizin önünde özellikle hesap yapılıp yıllık bazda bakıldığında büyük bir engel. Bir bunun üstüne taksi hevesini de eklemek gerek. Yani toplu taşıma araçlarının size en ekonomik olanlarını bulup kullanmak, hiçbirimize bir şey kaybettirmez öyle değil mi?

Artık Para Biriktirelim

Tüm bunları toparladığımızda görüyoruz ki aslında ufak şeyler, toplamda büyük bir yekûn yaparak para biriktirme çabalarımızı boşa çıkartıyor. Özetle kredi kartı kullanmayı bırakarak, faturalarımıza dikkat ederek, alışveriş listesi yaparak, ikinci el eşya kullanarak, özel araç yerine ekonomik toplu taşıma yöntemlerini kullanarak para biriktirmeye başlayabiliriz. Sadece bu basit adımları atarak insanlara “nasıl para biriktirilir?” dersi vermeniz dahi mümkün olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çek Nedir? Nasıl Ve Nelere Dikkat Edilerek Kullanılır? başlıklı makalemizde bankadan çek tahsili nasıl yapılır, çek nasıl ciro edilir ve senet nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git